کد خبر: 168147
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۴۰۰

تورم تولید کننده ۲۶ درصد ریزش کرد

تورم تولید کننده ۲۶ درصد ریزش کرد

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایرنا، «سید رضا فاطمی‌امین» پس از نشست کمیسیون اقتصادی مجلس در جمع خبرنگاران، افزود: در نشست امروز موضوع تنظیم بازار بررسی شد؛ در این حوزه میان وزارتخانه‌ها تقسیم کاری انجام شده است، به طور مثال تنظیم بازار مواد غذایی مانند مرغ و تخم مرغ به عهده وزارت جهاد کشاورزی است و کالاهایی مانند فولاد و سیمان به عهده وزارت صمت است.

وی به مردم نوید داد که بازار فولاد وضعیت بسیار پایدار و خوبی دارد، به‌طور مثال قیمت میلگرد در ماه‌های گذشته از بیش از ۱۸ هزار تومان در هر کیلو به کمتر از ۱۴ هزار تومان رسیده است، بهای ورق‌های فولادی نیز همین گونه است.

این عضو کابینه دولت سیزدهم با بیان اینکه در بازار سیمان شاهد ثبات هستیم، اضافه‌کرد: در یک ماه ابتدایی فعالیت دولت قیمت هر پاکت سیمان به ۲۵ هزار تومان کاهش یافت، هرچند بهای سیمان به دلیل شایعه قطعی گاز طی یک تا دو هفته به بیش از ۲۶ هزار تومان افزایش پیدا کرد اما دوباره به قیمت ۲۵ هزار تومان بازگشت.

فاطمی‌امین ادامه داد: در بازار کالاهای پایه که مواد اولیه واحدهای صنعتی هستند، با کاهش قیمت و ثبات قیمت مواجه هستیم و تورم تولیدکننده یعنی تورم کالاهایی که تولیدکننده مصرف می‌کند، در چهار ماه گذشته حدود ۲۶ درصد و تورم مصرف‌کنندگان ۱۶ درصد کاهش یافته است، البته هنوز تورم داریم اما از تورم‌های بالا به سمت تورم‌های پایین حرکت می‌کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در زمینه کالاهای واسطه‌ای و نهایی اقداماتی انجام گرفته است، شفافیت جریان کالا را یکی از این اقدامات برشمرد و گفت: اکنون همه مراحل خرید و فروش ۱۵قلم کالا از ابتدا تا انتها (از تولیدکننده تا شرکت‌های پخش و غیره) برای ما شفاف است که این امر موجب کاهش قیمت شده است. به طور مثال در قیمت روغن موتور دیزلی کاهش قیمت اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به طرح درج قیمت تولیدکننده روی کالا، تصریح‌کرد: شاهد هستیم که هزینه‌های بسیاری در نظام توزیع به مصرف‌کننده تحمیل می‌شود و کالاها با قیمتی بیش از قیمت هدف‌گذاری شده به دست مصرف‌کننده می‌رسد، بنابراین طرحی با عنوان «درج قیمت تولیدکننده روی کالا» برای ۱۵ قلم کالا به صورت آزمایشی آغاز شده است که این موضوع در آینده نیز توسعه پیدا می‌کند.

فاطمی‌امین اضافه‌کرد: در کالاهای مذکور شاهد کاهش قیمت هستیم، به‌طور مثال این طرح با نوشیدنی‌ها آغاز شد که در دو هفته اخیر حدود سه‌هزار تومان قیمت آن‌ها کاهش یافت؛ این موضوع درباره دستمال کاغذی، قطعات خودرو و غیره نیز در حال اجرا است که انتظار می‌رود موجب کاهش قیمت‌ها شود.