کد خبر: 162056
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۴۰۰

تورم انگلیس به قله ۱۰ سال اخیر رسید

تورم انگلیس به قله ۱۰ سال اخیر رسید

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فارس، با جهش شدید قبوض انرژی خانوارهای انگلیسی، نرخ تورم این کشور در ماه پیش میلادی به بالاترین رقم طی ۱۰ سال گذشته رسید.

بر اساس این آمار، انتظار می رود بانک مرکزی انگلیس ماه آینده میلادی نرخ بهره را افزایش دهد.

قیمت های مصرف کننده در ماه اکتبر به ۴.۲ درصد افزایش یافت و از ۳.۱ درصد در ماه سپتامبر فراتر رفت. بانک مرکزی انگلیس انتظار چنین افزایشی نداشت و جهش ۳.۹ درصدی را پیش بینی کرده بود.

یایل سلفین، اقتصاددان ارشد گفت: «آمارهای امروز نرخ تورم، عزم بانک مرکزی انگلیس برای انجام اقدامی را تقویت خواهد کرد.»

پس از انتظار این آمار، ارزش پوند به بالاترین رقم در یک هفته گذشته در برابر دلار و بالاترین رقم در ۲۱ ماه گذشته در برابر یورو رسید.

ریشی سوناک، وزیر دارایی گفت افزایش نرخ تورم تنها مشکل انگلیس نیست و دولت در حال انجام اقداماتی برای جبران آسیب به قدرت مصرف بوده است.

دفتر آمار ملی اعلام کرد که قبوض انرژی خانوارها بزرگترین عامل تورم پس از برداشته شدن سقف نظارتی روی قبوض در ماه گذشته بوده است به طوریکه قیمت گاز پرداختی از سوی مصرف کنندگان در سال منتهی به ماه اکتبر ۲۸.۱ درصد افزایش داشته است.

تامین کنندگان انرژی انگلیسی با افزایش شدید قیمت عمده گاز دست و پنجه نرم می کنند که این افزایش قیمت به فروپاشی تعدادی از شرکت های انرژی منجر شده است و تاکنون بیش از ۲ میلیون مشتری مجبور شده اند تا تامین کنندگان خود را اغلب با تعرفه های بالاتر تغییر دهند.