کد خبر: 165430
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۴۰۰

توجه بازار نفت به اقدام بعدی اوپک پلاس معطوف شده است

توجه بازار نفت به اقدام بعدی اوپک پلاس معطوف شده است

در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با کاهش 84درصدی و 70سنت کاهش داشت و به قیمت82دلار و 17سنت رسید.

این در حالی بود که ، قیمت نفت سنگین ایران با کاهش22 صدم درصدی وبا 17سنت کاهش به 77 دلارو83سنت رسید.

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی با بهبود ریسک پذیری سرمایه‌گذاران در پی کاهش نگرانی‌ها نسبت به تبعات شیوع واریانت اُمیکرون، به روند صعودی خود ادامه داد.

هر دو شاخص هفته گذشته حدود هشت درصد صعود کرده بودند که نخستین رشد هفتگی در ۷ هفته گذشته بود و بیش از نیمی از ریزشی که پس از اعلام شناسایی واریانت جدید اُمیکرون در ۲۵ نوامبر متحمل شده بودند، جبران کردند.

تاتسوفومی اوکوشی، اقتصاددان ارشد شرکت "نومورا سکیوریتیز" اظهار کرد: اکنون که شدت بیماری‌زایی اُمیکرون کمتر دیده می شود، حس آسودگی خاطر فزاینده‌ای وجود دارد. توجه بازار به اقدام بعدی اوپک پلاس معطوف شده است.

دانشمندان آفریقای جنوبی روز جمعه اعلام کردند هیچ نشانی نمی بینند که اُمیکرون باعث بیماری‌زایی شدیدتری می‌شود. این در حالی است که مقامات برنامه‌هایی را برای عرضه واکسن‌های بوستر در پی نزدیک شدن آمار ابتلای روزانه به رکورد بالا اعلام کردند.

مقامات بهداشتی انگلیس روز جمعه اعلام کردند واکسن‌های بوستر کووید ۱۹ ایمنی در برابر بیماری ملایمی که واریانت اُمیکرون ایجاد می کند، را به میزان قابل توجهی تقویت می کنند.

سرمایه‌گذاران به دقت تحولات نشست بعدی وزیران اوپک پلاس در چهارم ژانویه را دنبال می‌کنند. تولیدکنندگان این گروه اوایل ماه میلادی جاری موافقت کردند به سیاست فعلی برای افزایش تولید ماهانه ادامه دهند.

وزیر نفت عراق روز یکشنبه اعلام کرد انتظار دارد اوپک در نشست بعدی خود سیاست فعلی افزایش تدریجی تولید به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز در هر ماه را ادامه دهد.

بازار به اطلاعیه وزارت انرژی آمریکا که روز جمعه منتشر کرد و از فروش ۱۸ میلیون بشکه نفت از ذخایر نفت استراتژیک در ۱۷ دسامبر خبر داد، واکنش چندانی نشان نداد. این اقدام در راستای کاهش قیمت بنزین انجام می‌گیرد.

توشیتاکا تازاوا، تحلیلگر شرکت "فوجیتومی سکیوریتیز" اظهار کرد: وست تگزاس اینترمدیت احتمالا رکورد اخیر  ۷۳ دلار و ۳۴ سنت را تست خواهد کرد و سپس تلاش می‌کند به حدود ۷۸ دلار افزایش پیدا کند که سطح قیمت پیش از شیوع اُمیکرون و ریزش قیمت‌ها در اواخر ماه گذشته است.

عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است، روز یکشنبه رشد تولید ناخالص داخلی به میزان ۲.۹ درصد در سال میلادی جاری و ۷.۴ درصد در سال ۲۰۲۲ را پیش بینی کرد.

برچسب ها : قیمت نفت