توافق روسیه و پاکستان برای ساخت خط لوله گاز

0
۱۵۲ بازدید

وزیر انرژی روسیه روز جمعه اعلام کرد که وی و شفقت علی خان، سفیر پاکستان در مسکو سندی را امضا کردند که امکان اجرای پروژه ساخت خط لوله گاز “جریان پاکستان” را (که قبلاً به‌عنوان خط لوله شمال ـ جنوب شناخته میشد) فراهم می‌کند.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، نیکولای شولگینف، وزیر انرژی روسیه روز جمعه اعلام کرد که وی و شفقت علی خان، سفیر پاکستان در مسکو سندی را امضا کردند که امکان اجرای پروژه ساخت خط لوله گاز “جریان پاکستان” را (که قبلاً به‌عنوان خط لوله شمال ـ جنوب شناخته میشد) فراهم می‌کند.

شولگینف گفت: مقامات مربوطه در کشورهای ما کار زیادی را در زمینه تهیه این توافق اولیه انجام دادند، امضای آن به ما کمک خواهد کرد که در اسرع وقت اجرای عملی این پروژه را آغاز کنند و در نتیجه به طرف پاکستانی کمک می‌کند تا امنیت انرژی خود را تقویت کند و استفاده از گاز طبیعی را به‌عنوان منبع انرژی خالص محیط زیست افزایش دهد.

این توافق‌نامه بین‌دولتی در مورد ساخت خط لوله گاز شمال به جنوب در اکتبر ۲۰۱۵ امضا شد. این توافق از آن زمان تاکنون چندین بار به تعویق افتاده است.

به‌گفته رسانه‌های روسیه، اجرای این پروژه در آینده نزدیک شروع می‌شود اما تاکنون تاریخ و هزینه‌های تخمینی آن مشخص نشده است.

این خط لوله ۱۱۰۰کیلومتری دارای ظرفیت انتقال ۱۲.۴ میلیارد مترمکعب گاز را در سال خواهد داشت.

این خطوط بندرهای کراچی و گوادر در جنوب این کشور را به نیروگاه و مصرف‌کنندگان گاز صنعتی در منطقه کسور در شمال پاکستان وصل می‌کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=143028