تهیه سند فرهنگی اصناف ایران در اولویت قرار گیرد

0
۲۷۳ بازدید

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح دیروز در دیدار با رئیس اتاق اصناف ایران گفت: گمان نمی بردم که حوزه اصناف ایران با چنین برنامه های جامعی به موضوع فرهنگ ورود پیدا کند.
به گزارش جهان اقتصاد به نقل از روابط عمومی اتاق اصناف ایران علی جنتی در دیدار با علی فاضلی توجه اتاق اصناف ایران به مسائل فرهنگی در حوزه اقتصاد، تجارت ، سود و سرمایه گذاری را کاری قابل تقدیر دانست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از اتاق اصناف ایران خواست تا نسبت به تنظیم سند فرهنگی اصناف ایران نیز مبادرت نموده و اظهار کرد: برای آنکه بتوانیم سند فرهنگی اصناف را تنظیم کنیم نیاز به انجام کار پژوهشی بسیار قوی و دقیق داریم و از آنجا که نمی‌توان برای همه صنوف یک نسخه واحد نوشت نیازمند ممارست و تلاش مضاعف در امر پژوهش هستیم.
جنتی تصریح کرد: باید بررسی کرد و دید که تاثیر کدام صنوف بر فرهنگ مردم بیشتر است، باید یک چشم انداز مناسب و صحیح را برای خود تعریف کنیم و با برنامه ریزی به سمت آن حرکت کنیم.
وزیر فرهنگ و اشاد اسلامی با بیان اینکه تنظیم سند فرهنگی اصناف کار بسیار سنگین و گسترده تر از ساختن فیلم و انتشار چندین کتاب است، تاکید کرد: اگر در انتخاب روش‌های فرهنگی دقت نکنیم آن روش‌ها می‌توانند به یک ضد تبلغ برای ما تبدیل شوند.
جنتی از بی سامانی حوزه مد و لباس انتقاد کرد و اقدام اتاق اصناف برای تشکیل کارگروه مد و لباس در اتاق اصناف و حضور رئیس اتاق در کارگروه ساماندهی مد و لباس را قابل تقدیر و مفید دانست.
رئیس اتاق اصناف ایران در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه های فرهنگی حوزه اصناف را تشریح کردوگفت: نوع تعامل اصناف و بازار با مردم شاخصه مهمی از رضایت مردم از حاکمیت بوده و از سویی پشتیبانی اصناف از برنامه های حاکمیت، به تحقق هرچه بهتر برنامه های ملی منجر شده است.
فاضلی افزود: اصناف سرمایه‌های اجتماعی عظیمی هستند که در اقتصاد خرد کشور اثر گذارند و توانایی ارتقاء ابعاد فرهنگی و اجتماعی جامعه را نیز دارند.
وی تصریح کرد: اصناف به واسطه ارتباط مستقیم و بدون واسطه با مردم و همچنین آشنایی تجربی با مشکلات و معضلات جامعه ، به همان اندازه که در اقتصاد خرد اثر گذارند، توانایی ارتقاء ابعاد فرهنگی و اجتماعی جامعه را دارند که می توان شاهد این مدعا حضور اصناف به عنوان اصلی‌ترین بازیگران صحنه فرهنگی در بزرگترین تحولات اجتماعی قرن اخیر، از جنبش مشروطه تا امروز را نام برد.
فاضلی افزود: توجه به مسائل و موضوعات فرهنگی اصناف با توجه به اهمیت فرهنگ، و مغفول ماندن آن و همچنین نامگذاری سال گذشته به نام سال «اقتصاد و فرهنگ؛ با عزم ملی و مدیریت جهادی»، در کنار تأکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب درباره توجه به فرهنگ، اتاق اصناف ایران را بر آن داشت تا معاونت جدیدی را به نام معاونت فرهنگی و اجتماعی تأسیس کند.
وی تصریح کرد:رویکرد جدید اتاق اصناف در عرصه فرهنگی و اجتماعی با هدف‌گذاری‌های مشخص و برنامه های مدون همراه است و از مهمترین اقدامات فرهنگی و اجتماعی در دوره جدید راه اندازی بنیاد فرهنگی اصناف با کارکردهای مشخص از جمله (راه اندازی موزه اصناف، تأسیس خانه فرهنگ، راه اندازی دبیرخانه و کارگروه مد و لباس در اصناف، تاسیس دبیرخانه دائمی طراحان و تولیدکنندگان مدو لباس ایرانی اسلامی و هنرهای وابسته در اتاق اصناف ایران، تاسیس اتحادیه های صنوف فرهنگی به منظور تجمیع سرمایه‌های صنفی، فرهنگی و هنری و حمایت از حقوق تولید‌کنندگان صنایع دستی و فعالان‌فرهنگی و راه‌‌اندازی شرکت دانش بنیان اصناف) از اقدامات صورت گرفته بوده است.
منصور حسینی معاون فرهنگ و اجتماعی اتاق اصناف ایران نیز در این نشست در حضور آقای جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این دوره را بهترین فرصت برای بخش فرهنگی کشور و اصناف دانست، وگفت: اصناف این فرصت را غنمیت می‌شمارد و بنا دارد با تشکیل کارگروه متعدد فعالیت‌های مشترک را برنامه ریزی و اجرایی نماید.
وی گفت: تمامی برنامه‌های فرهنگی اصناف در قالب بنیاد فرهنگ اصناف طراحی و اجرایی خواهد شد و امیدواریم ماحصل این فعالیت ها به تغییر قابل ملاحظه ای در این حوزه منجر شود .

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14423