کد خبر: 97827
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

تهران درمعرض تهدید رود دره هاست

تهران درمعرض تهدید رود دره هاست

رئیس پژوهشکده علوم زمین گفت: با پوشش رود دره ها و کوچک کردن کانال رودخانه ها، تهران – به ویژه در مناطق جنوبی- در معرض خطر سیل قرار دارد. «راضیه لک» روزسه شنبه در مراسم افتتاح سی و هشتمین گردهمایی علوم زمین در محل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی گفت: رسوبات بهترین بایگان های زمین به شمار می روند و نشان دهنده دوره های مختلف پرآبی و خشکسالی هستند.لک با اشاره به اینکه نوع رسوبات در دریاچه ها دوره های سرد و خشک و گرم و مرطوب را تجربه کرده، افزود: با تغییرات زمین، اتفاقات هزارساله را به اتفاقات ۱۰ ساله تبدیل کرده ایم.وی اضافه کرد: علوم زمین یکی از مباحثی را که در دستور کار دارد، شناسایی رودخانه ها برای توسعه شهرهاست و باتوجه به شکل رودخانه، نوع فرسایش و سنگ بالا دست رودخانه در روبرویی با سیل اهمیت به سزایی دارد. به گفته وی، بی توجهی به موارد یاد شده، باعث افزایش خسارات ناشی از سیل در کشور شد.رئیس پژوهشکده علوم زمین معتقد است وقوع هر سیل، نباید موجب فراموشی اتفاقات بوجود آمده از آن شود، بررسی ها نشان می دهد دوره های بازگشت سیل مورد توجه قرار نمی گیرد.

 

قیمت خودرو کاهش نیابد وزیر صمت استیضاح می شود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه اگر قیمت خودرو کاهش نیابد استیضاح وزیر صمت پیگیری می‌شود، گفت: در بازارهای انحصاری خودروسازان به جای رقابت برای ارائه خدمات بهتر به دنبال افزایش قیمت و کسب سود بیشتر هستند.نادر قاضی‌پور در گفت‌وگو با خانه ملت  با انتقاد از التهابات بازار خودرو و افزایش ساعتی قیمت چهارچرخ‌ها گفت:از آنجا که خودروسازان در بازارهای انحصاری بدون رقیب فعالیت می‌کنند و دولت مدیران این شرکت‌ها را تعیین می‌کند نمی‌توان از این بازار انتظار بیشتری داشت.نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فساد یکی از آفت‌های بازار انحصاری است، افزود: در بازارهای انحصاری خودروسازان به جای رقابت برای ارائه خدمات بهتر و ارتقا کیفیت به دنبال افزایش قیمت و کسب سود بیشتر هستند.وی با اشاره به مشکلاتی که در اثر افزایش قیمت خودرو به جامعه تحمیل می‌شود، اظهار کرد: در شرایط کنونی اقشار آسیب‌پذیر، کشاورزان، کارگران و حقوق بگیران نمی‌تواند خودور بخرند این امر باعث ایجاد مشکلات اجتماعی در جامعه می‌شود از سوی دیگر خودروسازان خودروهای بی کیفیت تولید می‌کنند که این محصولات جان هزاران نفر را می‌گیرد.این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خودروسازان از ظرفیت قطعه سازان داخلی استفاده نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: این شرکت‌ها بدون توجه به توان داخل، قطعات موردنیاز خود را با قیمت‌های گزاف از طریق واردات تامین می‌کنند در نتیجه فرصت اشتغالزایی از دست می‌رود.

 

رشد چشمگیر تولید فولاد ایران و جهان

آمار انجمن فولاد جهان “ورلد استیل” نشان داد تولید فولاد خام ۶۴ کشور عضو این گروه در مارس نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴.۹ درصد رشد کرد و به ۱۵۵ میلیون تن رسید. تولید فولاد خام جهان در سه ماه نخست سال میلادی جاری به ۴۴۱.۱ میلیون تن بالغ شد که ۴.۵ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۸ رشد داشت. آسیا طی این مدت ۳۱۲.۹ میلیون تن فولاد تولید کرد که هفت درصد بالاتر از مدت مشابه سال گذشته بود. تولید اتحادیه اروپا با دو درصد کاهش، ۴۲.۳ میلیون تن و تولید آمریکای شمالی با چهار درصد افزایش، ۳۰.۷ میلیون تن بود.ایران در مارس ۲.۲۳۵ میلیون تن فولاد خام تولید کرد که در مقایسه با ۱.۸۶۶ میلیون تن در مارس سال میلادی گذشته، ۱۹.۷ درصد رشد نشان داد. همچنین تولید ایران در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ به ۶.۲۲۳ میلیون تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۷.۱ درصد بالاتر بود.چین که بزرگترین فولادساز جهان است، در مارس ۸۰.۳ میلیون تن فولاد تولید کرد که ۱۰ درصد بر مبنای سال به سال رشد داشت. تولید هند با یک درصد کاهش، به ۴.۹ میلیون تن رسید و ژاپن ۹.۱ میلیون تن فولاد تولید کرد که نسبت به مارس سال ۲۰۱۸ تغییری نداشت. تولید فولاد خام کره جنوبی با ۲.۸ درصد افزایش، ۶.۳ میلیون تن بود.در اتحادیه اروپا، ایتالیا ۲.۳ میلیون تن فولاد خام در مارس تولید کرد که ۰.۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸ کاهش داشت داشت. تولید فرانسه با ۲.۳ درصد افزایش، ۱.۴ میلیون تن بود و اسپانیا ۱.۴ میلیون تن فولاد تولید کرد که ۵.۹ درصد رشد سالانه نشان داد.آمریکا در مارس ۷.۸ میلیون تن فولاد خام تولید کرد که ۵.۷ درصد رشد سالانه داشت.تولید فولاد ترکیه در مارس به سه میلیون تن رسید که ۱۱.۷ درصد در مقایسه با مارس سال ۲۰۱۸ کاهش داشت.