کد خبر: 101722
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۸
گروه : ایران / جهان / سیاست

تهدید نتانیاهو برای حمله به نوار غزه مصرف انتخاباتی دارد

تهدید نتانیاهو برای حمله به نوار غزه مصرف انتخاباتی دارد

خبرگزاری ایکنا نوشت: مجتبی امانی، رئیس پیشین دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر، درباره اظهارات اخیر بنیامین نتانیاهو درباره احتمال حمله به نوار غزه پیش از برگزاری انتخابات در اسرائیل و الحاق دره اردن و بخش مهمی از کرانه غربی به سرزمین‌های اشغالی گفت: قطعاَ نتانیاهو به دنبال این است که پیش از برگزاری انتخابات در رژیم صهیونیستی کار را به سمتی پیش ببرد که در یک فضای به نسبت آرام بتواند از خلال آن برتری خودش را در حفظ و تثبیت امنیت داخلی رژیم صهیونیستی اثبات کند تا در هنگامه انتخابات در چنین موقعیت و موضعی به رقابت با سایر نامزدها بپردازد.

اظهارات نتانیاهو برای معرفی شدن به منزله فرد تأمین‌کننده امنیت اسرائیل است

وی ادامه داد: برهمین اساس او از هفته‌ها پیش این کار را با حملات کنترل‌شده به برخی مواضع محور مقاومت در سوریه و عراق شروع کرد تا فضای داخلی فلسطین اشغالی را در آستانه انتخابات به سمتی ببرد که به منزله فردی که توانسته امنیت رژیم صهیونیستی را حفظ و تقویت کند، معرفی شود. از آنجا در وضعیت فعلی موضوع امنیت اولویت اصلی این رژیم و ساکنان آن است بر همین مبنا نتانیاهو این تاکتیک را برای پیروزی در انتخابات برگزیده است.

امانی اظهار کرد: البته محور مقاومت با هوشیاری توانست به ویژه در قالب واکنش حزب‌الله لبنان و برخورد حماس و جهاد اسلامی به حملات رژیم صهیونیستی، اجازه ندادند که نتانیاهو با هزینه مقاومت بهره‌برداری انتخاباتی لازم را انجام دهد. براین اساس بعید است نتانیاهو با وجود این اظهارات، در نزدیکی انتخابات حملات شدید و گسترده به نوار غزه را در دستور کار قرار دهد و تجربه واکنش‌های قبلی محور مقاومت او را به این سمت سوق خواهد داد که با حفظ همین فضا به پیروزی در انتخابات دست پیدا کند.

ترامپ به دنبال تثبیت موقعیت نتانیاهو است

رئیس پیشین دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر درباره احتمال تأثیر اخراج جان بولتون به عنوان فردی کاملاَ نزدیک به نتانیاهو و لابی صهیونیستی بر تعدیل سیاست‌های حمایتی افراطی آمریکا از اسرائیل در دوره ترامپ گفت: تأمین امنیت رژیم صهیونیستی سیاست اصلی و همیشگی آمریکاست. اگرچه جان بولتون فردی طرفدار صهیونیست‌ها و حامی افراطی آن‌ها شناخته می‌شود اما اظهارات امروز ترامپ در حمایت از نتانیاهو و استقبال نتانیاهو از این اظهارات، نشان می‌دهد ترامپ به دنبال تثبیت موقعیت نتانیاهو است و همچنین حمایت مستقیم ترامپ از یک گزینه انتخاباتی در اسرائیل بیان‌گر آن است که امیدواری مجموعه فعلی کاخ سفید به پیروزی نتانیاهو در انتخابات پیش رو دچار خدشه شده و احتمال شکست وی از نگاه تیم ترامپ بعید به نظر نمی‌رسد.

اخراج بولتون ارتباطی با تغییر در طرح معامله قرن ندارد

امانی در پاسخ به سؤالی درباره احتمال تغییر یا کنار گذاشتن طرح معامله قرن با اخراج بولتون گفت: ترامپ با وارد کردن دامادش، جارد کوشنر، به حمایت از معامله قرن نشان داد در پیشبرد این طرح کاملاً مصم است اما آنچه این طرح و اجلاس منامه را تحت‌الشعاع قرار داد و ناکام گذاشت این بود که همه گروه‌های فلسطینی، حتی طرفداران سازش، از هرگونه شرکت در این اجلاس خودداری کرده و آن را محکوم کردند.

وی تأکید کرد: بنابراین به نظر می‌رسد بحث معامله قرن، طرحی است که خود ترامپ دنبال می‌کند و لزوماً ارتباط مستقیمی با حضور جان بولتون در تیم ترامپ نداشت که با اخراج او دچار تغییراتی شود. البته باید به یاد داشت این طرح جداً از طرح‌های متعدد آمریکایی‌ها برای تثبیت رژیم صهیونیستی در منطقه نیست بلکه در راستای طرح‌هایی مانند کمپ دیوید، اسلو و وای ریور است.