تنها ۱۹ درصد آب تهران تصفیه می شود

0
۳۳۹ بازدید

نشت فاضلاب به سد ماملو

سخنگوی مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس، با هشدار نسبت به نشت فاضلاب به سد ماملو،گفت: ورود فاضلاب به آب شرب و آبیاری زمین های کشاورزی در نتیجه اهمال مسئولان در ایجاد تصفیه خانه بوده که این موضوع سلامت مردم را هر روز تهدید می کند.

حسین طلا درگفت وگو با خانه ملت، گفت: این موضوع اشتباه جبران ناپذیری ازسوی مسئولان است.

نماینده مردم تهران،ری،شمیرانات،اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه جمعیت شهرهای اطراف تهران از جمله جمعیت شهر پردیس روزبه روز بیشتر می شود،افزود: نبود سیستمی برای فاضلاب عامل هدایت آب آلوده به سمت آبگیر “سد ماملو” بوده که منبعی برای استفاده شرب و کشاورزی است.

این نماینده مردم درمجلس نهم، ادامه داد: وضعیت مشابه شهر جدید پردیس؛درشهرستان اسلامشهر نیز وجود دارد که متاسفانه به دلیل اینکه هنوز پروژه فاضلاب آن به دلیل اختلاف نرخ ارز اجرایی نشده فاضلاب اسلامشهر در بسیاری از نهرها جاری است.

وی با بیان اینکه روان آب‌های آلوده سلامت مردم را نشانه رفته اند،تصریح کرد: درحال حاضر یک میلیارد و ۷۰ میلیون مترمکعب آب مصرفی مردم درتهران از چاه ها یا از سدها تامین می شود که ۲۷۰ میلیون متر مکعب آن تصفیه می شود و مابقی روان آب فاضلابی است که به خورد زمین های کشاورزی و شرب مردم می رود.

طلا با بیان اینکه نبود سیستم تصفیه آب مناسب منجر به استفاده پساب ها در برخی از مناطق شده است، گفت: مهمترین مسئول در این زمینه وزارت نیرو است که بی توجهی کرده می توانست دراین مدت با درنظرگرفتن محدودیت های مالی تصفیه خانه ها را سامان دهد.

وی ادامه داد: در صورتی که به آبیاری زمین های کشاورزی با آب سالم توجه نشود شاهد پوک شدن زمین ها و در نتیجه پیدایش گرد و غبار و آلودگی هوا خواهیم بود.

طلا با تاکید براینکه بی توجهی به سلامت مردم هزینه های بسیاری را بر دوش کشور می گذارد، افزود: باید تغییر الگوی کشت در برخی نواحی تهران ازجمله جنوب شهرری دنبال شود تا به این ترتیب بهبود وضعیت تولید محصولات را شاهد باشیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14263