تنها ۱۶ درصد سهم کالاهای مصرفی از واردات است

0
۱۳۲ بازدید

سهم کالاهای سرمایه‌ای نیز در این مدت ۱۶ درصد بوده و در چهار ماهه نخست امسال یک میلیون و ۷۵۳ هزار تن کالای واسطه‌ای به ارزش ۱۷۵ میلیون دلار وارد شده است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایسنا،  بر اساس این آمار در چهار ماهه نخست امسال ۱۴ میلیون و ۵۶۹ هزار تن کالای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مصرفی به ارزش بیش از ۱۲ میلیارد و ۵۰۹ میلیون دلار به کشور وارد شده است.

همچنین آمارها نشان می‌دهد که به لحاظ وزنی، کالاهای واسطه‌ای ۷۱.۸ درصد، یعنی بیشترین سهم از کل واردات را به خود اختصاص داده‌اند. به طوری که در این مدت ۱۰ میلیون و ۴۷۲ هزار تن کالای واسطه‌ای به ارزش ۱۱ میلیارد و ۷۴۳ میلیون دلار به کشور وارد شده که نسبت به چهار ماهه اول سال قبل به لحاظ وزنی ۳۴.۸ و به لحاظ ارزشی ۶.۶ درصد رشد داشته است.

سهم کالاهای سرمایه‌ای نیز در این مدت ۱۶ درصد بوده و در چهار ماهه نخست امسال یک میلیون و ۷۵۳ هزار تن کالای واسطه‌ای به ارزش ۱۷۵ میلیون دلار وارد شده است. وزن این نوع کالا نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۸.۲ درصد افزایش یافته، اما ارزش آن‌ها ۱۶.۸ درصد کاهش داشته است.

همچنین در این مدت دو میلیون و ۳۴۴ هزار تن کالای مصرفی به ارزش ۵۹۱ میلیون دلار به کشور وارد شده  یعنی سهم کالاهای مصرفی از کل واردات ۱۶ درصد بوده است. وزن و ارزش کالاهای مصرفی وارد شده نیز نسبت به چهار ماهه اول سال قبل ۲۹ و ۳۴.۶ درصد افزایش یافته است.

گفتنی است که کالاهای واسطه‌ای مانند چوب در ایجاد دیگر کالاها استفاده می‌شود و بخشی از محصولات دیگر را تشکیل می‌دهند و از کالاهای سرمایه‌ای، مانند ماشین‌آلات، برای تولید دیگر کالاها استفاده می‌شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=157400