تنها هدف ژاپنی‌ها مونتاژکاری در ایران است!

0
۴۶۸ بازدید

دبیرانجمن قطعه سازان اهداف ژاپنی ها در صنعت خودرو را پیش بینی کرد

شراکت ایران با صنعتگران ژاپن در زمینه خودرو در حالی پس از سفر هیاتی از این کشور مطرح شده که به نظر می‌رسد ایرانی‌ها حسابی برای همکاری با خودروسازان ژاپنی باز نکرده‌اند.

در شرایطی راس همکاری‌های ایران و ژاپن صنعت خودرو قرار گرفته که هنوز برنامه مشخصی برای ورود ژاپنی‌ها به این صنعت اعلام نشده است. گرچه وزیر صنعت پس از آمدن هیات ژاپنی همکاری با آنها را در راستای دو برابر شدن ظرفیت تولید خودروهای سبک و سنگین موثر دانسته اما بررسی‌ها نشان از آن دارد که این شریک احتمالی ایران در پساتحریم برای تزریق سرمایه به صنعت خودرو کشور هیچ برنامه‌ای ندارد.

ساسان قربانی دبیر انجمن قطعه‌سازان خودرو درگفت وگو با اقتصادنیوز با تاکید بر این موضوع که تنها هدف ژاپنی‌ها از همکاری، مونتاژکاری است، گفت: حضور و همکاری ژاپنی‌ها با ایران اصول درست و مشخصی برای ارتقای کیفیت تولیدات ایران ندارد.

او افزود: تجربه حاصل شده از آن سال‌هایی که همکاری با ژاپن را در قالب پارس‌خودرو داشتیم، نشان می‌دهد ژاپنی‌ها در ایران تنها به فکر فروش محصولات‌ خود بوده‌اند و موازات با ارتقای کیفی خودروسازی ایران کاری نکرده‌اند.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان خودرو با بیان اینکه سرمایه‌گذاری مشترک تویوتا با ایران می‌تواند گزینه مناسبی برای همکاری باشد، گفت: ژاپنی‌ها در صنعت خودروسازی ایران رویکرد مثبتی را دنبال نمی‌کنند زیرا خاطره‌ای که از آنها در همکاری‌ها داشتیم این را ثابت کرده که شرکت‌هایی مانند تویوتا تنها به دنبال تصاحب بازار ایران و فروش خودروهای تولیدی خود بوده‌اند و از سویی ایرانی‌ها را مونتاژکار کرده‌اند.

قربانی افزود: شرکت‌های خودروسازی ژاپن در عرصه خودروسازی دنیا حرف اول را می‌زنند اما محور همکاری خود با کشورهای دیگر را از جمله ایران، عرضه محصول ساخته شده در بازار قرار می‌دهد.

به گفته دبیر انجمن قطعه‌سازان خودرو، در دوران همکاری ایران و ژاپن، صنعتگران این کشور کارنامه خوبی در صنعت خودرو ما از خود به جا نگذاشته‌اند زیرا هدف‌شان ارائه خودروهای نیمه ساخت به بازار ایران بوده و برای توسعه تکنولوژی ایران قدمی برنداشته‌اند. اینکه حال با سفر هیاتی از این کشور احتمال دارد همکاری با ژاپن از سر گیرد، پیش‌بینی می‌شود همچنان آنها با این قصد که ایرانی‌ها را وابسته به قطعات خود و مونتاژکار کنند وارد مذاکره با ایران خواهند شد یا شاید در پشت پرده این هدف را در سر پرورش می‌دهند. در حالی که محور همکاری باید ساخت در داخل باشد.

او در پایان به این سوال که ممکن است با ورود ژاپنی‌ها خطوط تولید شرکت گروه بهمن که پیش از چین با ژاپن همکاری داشت، در اختیار ژاپنی‌ها قرار گیرد، گفت: مسلما بین چین و ژاپن، خودروسازی ژاپن انتخاب بهتری است و در این تردید نیست اما باید این شریک احتمالی ایران در صنعت خودرو سرمایه‌گذاری در داخل ایران را مورد هدف قرار دهد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14750