تنش های سیاسی قیمت طلا را افزایش می دهد

0
۳۴۴ بازدید

پایگاه اینترنتی پلاتز: موسسه ام کی اس سوییس در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرد که تنش های سیاسی در سراسر جهان و نه نیروهای ساختاری بازار، موجب افزایش قیمت طلا در سال ۲۰۱۵ میلادی خواهد شد. فردریک پانیزوتی رئیس موسسه ام کی اس سوییس تاکید کرد که واکنش بازار جهانی طلا به احتمال وقوع مجدد بحران یورو، ادامه بن بست سیاسی بین روسیه و اوکراین، و همین طور افزایش نرخ بهره در آمریکا در نهایت منجر به افزایش قیمت طلا در سال ۲۰۱۵ میلادی خواهد شد. بر اساس این گزارش قیمت طلا در ۳ هفته نخست ۲۰۱۵ میلادی با رشد ۱۰ درصدی روبرو شد ولی در روزهای گذشته بار دیگر با کاهش همراه شده است.

وی در ادامه گفت: ما در چشم انداز خود در خصوص بازار طلا در سال ۲۰۱۵ میلادی، نیروهای ساختاری موثر بر قیمت را کنار می گذاریم. تنش های سیاسی تاثیر روانی به مراتب بیشتری بر تحولات بازار طلا در ماه های آینده خواهد داشت. قیمت طلا در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ میلادی به طور متوالی با کاهش روبرو شده که این مساله از سال ۱۹۹۸ میلادی بی سابقه بوده است.

وی گفت: گرچه قیمت طلا از ابتدای امسال تاکنون عملکرد خوبی داشته ولی بخش مهمی از این عملکرد مربوط به افزایش تقاضای صندوق های سرمایه گذاری بوده و تقاضای فیزیکی هنوز تاثیر چندانی بر قیمت طلا نداشته است. این دو کشور ظاهرا سال گذشته حدود ۸۵۰ تا ۹۵۰ تن طلا مصرف کرده اند. وی پیش بینی کرد که در صورت افزایش احتمال خروج یونان از منطقه یورو نیز تقاضا برای طلا به شدت افزایش خواهد یافت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=10152