تناقض در وضعیت بازار از نگاه قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی / ایجاد شبکه جدید توزیع به رقم حاکمیت آرامش در بازار

0
۳۶۸ بازدید

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در جلسه کارگروه تنظیم بازار تلویحا شبکه توزیع با محوریت اصناف را ناکارآمد دانست و راهکار مدیرت بازار، توزیع بهینه کالا و جلوگیری از قاچاق را ایجاد شبکه توزیع موازی دانست.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در جلسه کارگروه تنظیم بازار تلویحا شبکه توزیع با محوریت اصناف را ناکارآمد دانست و راهکار مدیرت بازار، توزیع بهینه کالا و جلوگیری از قاچاق را ایجاد شبکه توزیع موازی دانست.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، مفتح علاوه بر طرح پیشنهاد ایجاد شبکه توزیع موازی، مباحثی را در جلسه ستاد تنظیم بازار مطرح کرد که اینگونه تداعی می کند که گزارش های درستی از وضعیت بازار در اختیار وی قرار داده نشده است.

قائم ‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی شرایط تامین و توزیع میوه ایام عید را مناسب توصیف کرد و بر ایجاد شبکه‌های توزیع موازی در راستای توزیع بهتر و جلوگیری از قاچاق به خارج از کشور تاکید کرد.

محمدصادق مفتح، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در جلسه کارگروه تنظیم بازار به ریاست معاون اول رئیس جمهور و با حضور وزاری صمت و جهاد کشاورزی، معاونین ۲ وزارتخانه و رؤسای اتاق های اصناف ایران و اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، با تاکید بر شرایط مناسب بازار میوه گفت: در حال حاضر میوه با کیفیت مناسب و قیمت متعادل در حال توزیع است و طبق گزارشات میدانی، هیچ ازدحام جمعیتی در مراکز توزیع و عرضه وجود ندارد.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی با اشاره به ایجاد شبکه توزیع مستقیم گفت: در مورد میوه شب عید هیچ کمبود و مشکلی وجود ندارد و بازرسی ها بر این بازار به صورت ویژه در حال انجام است؛ در مورد روغن نیز میزان تولید در کشور در حد مطلوب است.

این در حالی است که قیمت انواع میوه در بازار به گونه ای افزایش یافته که این گروه کالایی از سبد مصرف بسیاری از خانواده ها خارج و یا سهم آن به اندازه قابل توجهی کاهش یافته است و شاید نبود ازدحام جمعیت در مراکز توزیع میوه را بتوان به عدم تقاضا مرتبط دانست.

وی با اشاره به افزایش قیمت جهانی روغن خام آفتابگردان و روغن پالم تصریح کرد: به منظور جلوگیری از قاچاق این کالا به خارج از کشور تمهیدات ویژهای در نظر گرفته شده است.

مفتح تعیین گروه های هدف و تامین کالای مورد نیاز آنها از طریق شبکه های توزیع موازی بازار یکی از راهکارهای مناسب برای تنظیم بازار و جلوگیری از قاچاق روغن به خارج از کشور دانست و گفت: با استفاده از ظرفیت شبکه های موازی بازار، نه تنها اقلام مورد نیاز جامعه هدف تامین میشود، که با خروج نیاز آنها از بازار، مراجعه به بازار نیز کاهش مییابد.

بنا به توضیحات مفتح، استفاده از ابزارهای توزیع هر گروه هدف، باعث آرامش بازار خواهد شد چرا که این شبکه های موازی اطلاعات کامل از جامعه و میزان تقاضا دارند و توزیع به بهترین شکل انجام خواهد شد که اقدامات اولیه برای استفاده از ظرفیت های این شبکه انجام شده است.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی با تاکید بر اینکه هیچ گزارشی از استانها مبنی بر وجود بحران در بازار میوه دریافت نشده است، گسترش شبکه توزیع را ضروری دانست و افزود: ساختار سازی در این رابطه انجام شده است و با توجه به نواقصی که در شبکه توزیع سنتی میوه وجود دارد، ایجاد شبکه های توزیع جدید لازم به نظر می رسد.

مفتح همچنین بر آرامش و تعادل در بازار شکر اشاره کرد و گفت: بر خلاف سنوات گذشته که در این ایام شاهد نوساناتی در این بازار بودیم، امسال در خصوص شکر هیچ مشکلی وجود ندارد.

از سویی قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در بیانی متناقض از وضعیت بازار، از یک سو از حاکمیت آرامش، تعادل در قیمت و وفور در عرضه، در بازار میوه خبر می دهد و از طرفی گسترش شبکه توزیع برای ساماندهی بازار را در این حوزه ضروری دانسته و  با اشاره به نواقص موجود در بازار میوه از ساختار سازی برای ایجاد شبکه موازی خبر می دهد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=136903