تمرین اقتصاد بدون نفت آغاز شده است

0
۲۵۷ بازدید

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: حتی با وجود مضایق ارزی کشور، ما حدود ۴۳ میلیارد دلار واردات به کشور داشتیم که بخش اعظمی از آن کالاهای اساسی، مواد اولیه و واسطه ای بوده است.

گروه تولید-سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت تاکید کرد: «تعمیق ساخت داخل» رکن اساسی و ظرفیت پایدار قطع وابستگی های کشور در واردات اقلام کالایی مختلف است که این مهم، همراه با توسعه صادرات و تحقق جهش تولید، جزو اولویت‌های کاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۹ هستند.

به گزارش جهان اقتصاد، حسین مدرس خیابانی درنشست مشترک با فعالان اقتصادی، تولید کنندگان و صنعتگران استان اصفهان که در محل اتاق اصفهان برگزار شد، گفت: به هرحال شرایط خاصی بر کشور حاکم است و با وجود تشدید تحریم های ظالمانه، طی ماه‌های اخیر با محدودیت ها و مشکلات متنابهی همچون شیوع ویروس کرونا نیز مواجه هستیم که مدیریت این موضوع، نیازمند تدبیر و همراهی دوسویه دولت و بخش خصوصی است.

مدرس خیابانی تصریح کرد: در یک نگاه واقع بینانه هم از سوی دولت و هم از سوی بخش خصوصی به واسطه سختی ها و البته ظرفیت های که در سطح کشور داریم، امیدهایی وجود دارد که در سایه همکاری مشترک می توانیم بسیاری از تهدید ها را به فرصتی بی بدیل تبدیل کنیم.

وی اضافه کرد: سال ۹۸ را علی‌رغم همه محدودیت های موجود سپری کردیم و با حدود ۴۲ میلیارد دلار صادرات به ۱۰۰ کشور دنیا، شاهد رکوردزنی صادرات به لحاظ وزنی و به میزان ۱۳۵ میلیون تن بودیم که در طول ۴۱ سال گذشته برای اولین بار تحقق یافت و این اتفاق در اوج تحریم‌ها به وقوع پیوسته است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: حتی با وجود مضایق ارزی کشور، ما حدود ۴۳ میلیارد دلار واردات به کشور داشتیم که بخش اعظمی از آن کالاهای اساسی، مواد اولیه و واسطه ای بوده است.

**باید برای اقتصاد بدون نفت تمرین کنیم

مدرس خیابانی افزود: امروز درنقطه قرار گرفته ایم که دیگر درآمدهای ارزی کشور از محل صادرات نفت، نقشی در اقتصاد کشور ندارد و باید اقتصاد بدون نفت را تمرین کنیم.وی تصریح کرد: اتکا به درآمدهای ارزی حاصل از صادرات، طبیعتا تنگناهایی را برای صادرکنندگان ایجاد می کند؛ ولی این امر در اقتصاد بدون نفت غیرقابل اجتناب است.

سرپرست وزارت صمت تصریح کرد: ارز حاصل از صادرات نیز برای تامین کالاهای اساسی و مایحتاج ضروری مردم، مواد اولیه، قطعات و تجهیزات مورد نیاز پروژه‌‌های در دست اجرای بخش صنعتی کشور استفاده خواهد شد؛ لذا به هر طریق ممکن باید این ارز وارد چرخه اقتصادی کشور شود.

مدرس خیابانی ادامه داد: شیوع ویروس کرونا در سطح جهان فرصت خوبی است تا نحوه اداره کشور را با وجود تمامی محدودیت ها و تحریم‌ها، با سایر کشورهای دنیا مقایسه کنیم و این در حالی است که این کشورها تمام تلاش خود را معطوف به برجسته نمودن ضعفها و کمبودهای موجود نمودند.

وی افزود: مقایسه شرایط ما در تامین و عرضه مایحتاج و کالاهای مورد نیاز مردم که البته توأم با نجابت ذاتی مردم کشورمان نیز بوده است، با شرایط آشفته و غارتگری های مردم کشورهای به اصطلاح توسعه یافته که مسئولانشان ظاهراً خود را در بالاترین نقطه حکمرانی دنیا می بینند، به خوبی تفاوت ظرفیت های مدیریتی کشورمان را با آنها بیش از پیش عیان کرد.

وی اضافه کرد: امروز آمارها موید این نکته است که اقتصاد کشورهای دنیا به طور متوسط بین نیم تا ۵ درصد رشد منفی داشته و تجارت دنیا بین ۱۳ تا ۳۳ درصد کاهش یافته و حتی شاهد آن هستیم که تجارت برخی کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی به یک سوم میزان شرایط و ارقام قبلی، رسیده است.

وی تصریح کرد: این آمارها مبین آن است که حجم بیکاری کشورهای حوزه یورو بین ۴.۵ تا ۱۹.۵ درصد افزایش یافته است و مسلما این آمارها، همچون آمار بیکاری ۴۰ میلیون نفر در آمریکا قابل کتمان نیست.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: فارغ از مشکلات به وجود آمده از کرونا، اصل محدودیت‌های تجاری و اقتصادی کشور ما به واسطه تحریم های ظالمانه ای است که به صورت ویژه، دو نقطه اساسی یعنی توسعه صادرات و دیگری واردات مواد اولیه مورد نیاز واحدهای صنعتی را نشانه رفته است و سعی دارند با همه ابزار های خود عرصه را بر تجارت ما تنگ نمایند.

**توسعه صنعتی متوقف نشده است

مدرس خیابانی بیان کرد: این آمارها موید این نکته است که علیرغم همه محدودیت‌ها و تحریم ها، کشور به خوبی در حال اداره است و توسعه صنعتی متوقف نشده است.

وی گفت: دستیابی به اهداف «جهش تولید»، شعار نیست؛ چراکه به عنوان نمونه شاهد افزایش ۱۴۴ درصدی تولید ماشین لباسشویی، رشد ۵۰ درصدی تولید تلویزیون و با وجود تمامی مشکلات شاهد افزایش ۱۸ درصدی تولید خودرو طی ۳ ماه اخیر در کشور هستیم که این‌ها مصداق جهش تولید است.

مدرس خیابانی ادامه داد: تردید ندارم که برای تحقق فرمان مقام معظم رهبری در راستای “جهش تولید” اولین و مهمترین اصل “خودباوری” است و به عنوان یک خادم در وزارت صنعت، معدن و تجارت اعتقاد راسخ دارم که جهش تولید محقق خواهد شد.

وی گفت: مدیران ما باید این باور را داشته باشند که موفقیت های بدست آمده در سال ۹۸ در بخش تولید و تجارت کشور، امسال نیز علی رغم وجود همه دشواری ها و سختی های پیش روی کاملاً قابل تحقق است.

**«تولید» محوری ترین مسئله کشور

مدرس خیابانی در تشریح برنامه های وزارت صمت برای سال ۹۹ گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری همواره تاکید فرمودند، امروز بزرگترین و محوری ترین مسئله کشور “تولید” است و “جهش تولید” تکلیف همه دستگاه ها، بخش خصوصی و همه عوامل موثر در این حوزه است و همه برای افزایش تولید در کشور باید بسیج شوند و گام های عملی بردارند.

وی اضافه کرد: اولین قدم موثر برای تحقق و افزایش تولید، تامین مواد اولیه است و در این خصوص، روی تامین ارز از محل ارز حاصل از صادرات برنامه ریزی کرده ایم که بر اساس آن، کمیته تهاتر ارزی شکل گرفته و به عنوان نمونه مواد اولیه صنعت خودروسازی از همین محل تا شهریور ماه تامین شده و این روند در این صنعت و سایر صنایع مثل نساجی و دیگر موارد تداوم خواهد داشت.

وی با اشاره به ساخت داخل به عنوان رکن اساسی و یک ظرفیت پایدار برای قطع وابستگی صنعت کشور، تاکید کرد: بدون تحقق “ساخت داخل”، حتی افزایش تولید نیز می تواند وابستگی ما را به خارج از کشور افزایش دهد؛ لذا افزایش عمق ساخت داخل یک ضرورت واجب برای کشور است.

مدرس خیابانی افزود: به شدت “ساخت داخل” را تقویت خواهیم کرد و امسال بیش از ۳ میلیارد دلار کاهش ارزبری از محل ساخت داخل در دستور کار است و در همین راستا برش های استانی و صنعتی نیز تعریف و هدفگذاری موجود، ابلاغ شده است.

مدرس خیابانی ادامه داد: به طور مستمر عملکرد استان ها و بخش های مختلف در تحقق “جهش تولید”، “صادرات” و “ساخت داخل”، مورد پایش و رصد قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اقدامات و گام های برداشته شده برای همکاری و همراهی با شرکت های دانش بنیان و بخش علمی کشور گفت: ساخت داخل بدون اتکا به دانش امکان پذیر نیست و باید به فناوری های لازم دست یابیم و این مستلزم توجه به “ظرفیت های داخلی”، “بهره گیری از مهندسی معکوس” در برخی تولیدات و یا “انتقال تکنولوژی” از شرکای خارجی است.

مدرس خیابانی گفت: امروز برای توسعه بخش های مختلف صنعتی کشور و ایجاد ارزش افزوده حتماً جلوی صادرات مواد خام را خواهیم گرفت و این منوط به ایجاد زنجیره ارزش افزوده در تولید محصولات نهایی است به عنوان نمونه در صنعت فولاد گام های برداشته شده باید تکمیل و محصولات فولادی ما در پایان زنجیره تولید خود صادر شوند.

وی با اشاره به صادرات بیش از ۵۷ میلیون تن صادرات زنجیره فولاد کشور در طول سال گذشته افزود: این صنعت افتخار کشور به شمار می آید و سال ۹۸ بیش از ۹ میلیارد دلار صادرات فولاد داشته و امسال برنامه وزارت صمت دستیابی به صادرات ۱۰ میلیارد دلاری فولاد است و هدفگذاری ما امسال افزایش ظرفیت تولید زنجیره فولاد از ۳۷ میلیون تن ظرفیت اسمی به ۴۲ میلیون تن است.

مدرس خیابانی تصریح کرد: برنامه وزارت صمت برای امسال، تولید ۲۸ میلیون تن فولاد است؛ بر اساس چشم انداز افق ۱۴۰۴ تولید این محصول باید به ۵۵ میلیون تن برسد.

سرپرست وزارت صمت گفت: زنجیره فلزات اساسی از جمله زنجیره فولاد، نزدیکترین و مناسب ترین بخش برای جایگزینی درآمدهای نفتی است و اگر قرار است به کشور ما برچسب اقتصاد تک محصولی بخورد، بهتر است این اقتصاد تک محصولی بخش معدن باشد و باید از درآمدهای نفتی فاصله بگیریم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=106517

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا کامنت خود را ثبت نمایید .
لطفا نام خود را وارد کنید