تمام سهام های گروه پالایشی حباب دارند

0
۳۹۶ بازدید

بازی دولتی ها با شرکت های بورسی بدین صورت است که دولت مدام در حال دمیدن حباب به تنور شرکت های عرضه شده توسط صندوق های ETF است تا شرکت های خود را به قیمت بسیار گران به مردم به فروش برساند و سهام خود را بیشتر و بیشتر داغ کند. از طرف دیگر شاهد هجوم سرمایه های تازه وارد و کد اولی ها در حوزه های مالی هستیم، که به دلیل نداشتن دانش مالی سهام های حبابی را خریداری می کنند

مرتضی ابراهیمی

از ابتدای سال ۹۹ شاهد رشد شارپی گروه پالایشی در بازارسرمایه هستیم. این گروه که در سال ۹۹ بیشترین اقبال را در بازار سرمایه داشته است، توانسته است که سرمایه حقیقی های بسیاری را در خود ببلعد. اما این موضوع یک مسئله را به ذهن تداعی می کند. و آن این است که آیا رشد گروه پالایشی همچنان ادامه خواهد یافت یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال با یک کارشناس بازار سرمایه گفتگو کرده ایم.

مازیار فتحی، تحلیل گر بنیادی بازار سرمایه در گفتگو با جهان گفت: در حال حاضر به دلیل این که دولت تصمیم گرفته است نماد های گروه فرآورده های نفتی را به شکل ETF به مردم واگذار کند، این گروه در سال ۹۹ مورد اقبال مردم قرار گرفته است و احتمالا رشد این گروه همچنان ادامه خواهد یافت.

این تحلیل گر بازار سرمایه گفت: واقعیت این است که اگر هریک از نماد های گروه فرآورده های نفتی را با هر نوع علم ارزش گذاری بسنجیم، تمام سهام های پالایشی در منطقه حباب قرار دارند.

فتحی بیان داشت: متاسفانه قرار گرفتن این نمادها در صندوق های ETF دوم، موجب شده است تا این دسته از نماد ها، بیشترین سهام های حبابی در بازار سرمایه را به خود اختصاص دهند.

این مدرس بازارسرمایه افزود: به لحاظ بنیادی اگر نمادهای گروه پالایشی را بر حسب P/E حساب کنیم و یا بر حسب ارزش جایگزینی بسنجیم و یا حتی از روش سود سازی بررسی کنیم، این نماد ها در منطقه حباب قرار دارند و در قیمت های کنونی این سهام ها اصلا ارزش خرید ندارند.

وی با اشاره به دلایل رشد شارپی نماد های پالایشی گفت: این رشد به دلیل بازی دولتی ها با شرکت های بورسی است تا شرکت های خود را به قیمت بسیار گران به مردم به فروش برساند و دولت مدام در حال دمیدن حباب به تنور این شرکت ها است تا سهام خود را بیشتر و بیشتر داغ کند. از طرف دیگر شاهد هجوم سرمایه های تازه وارد و کد اولی ها در حوزه های مالی هستیم، که به دلیل نداشتن دانش مالی سهام های حبابی را خریداری می کنند.

این تحلیل گر بنیادی بازار سرمایه بیان داشت: در حال حاضر در بازار سرمایه دو نوع سهام داریم، سهام دولت و سهام ملت و ملت سهام ارزنده خودشان را می فروشند تا سهام حبابی دولت را بخرند.

وی افزود: گزارش های سه ماهه منتشر شده در سامانه کدال حاکی از آن است که در سه ماهه اول سال ۹۹ تمام شرکت های گروه فرآورده های نفتی زیانده بودند. یعنی این شرکت ها در سرفصل عملیاتی زیان شناسایی کرده اند و اگر هم شرکتی سودی شناسایی کرده است به دلیل سود سازی در سایر درآمد های عملیاتی است.

فتحی در پایان گفت: زیان خالص عملیاتی نماد های پالایشی به دلیل کاهش شدید قیمت نفت و کاهش شدید میزان کرک اسپرد است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=107920