تمامی شرکت های بنیاد مستضعفان بورسی می شوند

0
۱,۰۰۳ بازدید

مرتضی ابراهیمی – مراسم رونمایی از سامانه معاملات برخط شرکت کارگزاری بورس بهگزین با عنوان «سیناتریدر» در محل بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی برگزار شد. با رونمایی این سامانه معاملاتی به نظر می رسد انحصار شرکت های نرم افزاری در بازار سرمایه در حال شکسته شدن است و کارگزاری ها به صورت مستقل در حال ساخت و ارائه سامانه های آنلاین به مشتریان خود هستند.

به گزارش جهان اقتصاد، رحمت الله صادقیان، معاون امور هماهنگی، مجامع و مالکیت سهام بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در مراسم رونمایی از سامانه معاملات برخط «سینا تریدر» گفت: بنیاد مستضعفان ۱۱ هلدینگ در حوزه اقتصاد، یک شرکت در حوزه امور اجتماعی و یک شرکت هم در زمینه بنیاد فرهنگی دارد که در بخش اقتصادی ۱۸۵ شرکت فعالیت دارند و از بین این شرکت‌ها، ۲۸ شرکت در بورس حضور دارند و مهمترین مزیت حضورشرکت‌ها در بورس بحث شفافیت مالی است که اطلاعات در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد. او تاکید کرد: همچنین اخیرا صورت‌های مالی بنیاد مستضعفان بدون هیچ بند حسابرسی منتشر شد که برای تمام نهادهای مربوطه این صورت حساب‌ها و صورت‌های مالی قابل قبول بود. صادقیان با اشاره به ضرورت ایجاد شفافیت در شرکت‌ها گفت: معتقدیم بنیاد مستضعفان به عنوان مجموعه‌ای که فعالیت اقتصادی می‌کند باید از شفافیت، نظم مالی و به دنبال آن اعتماد اجتماعی برخوردار باشد و این سه عامل باعث پاسخگویی مناسب به مخاطبان و مردم می‌شود.

به گفته او، سال گذشته شش شرکت از زیرمجموعه‌های بنیاد مستضعفان (هتل پارسیان کوثر اصفهان، پاکدیس، دامداری تلیسه نمونه، شیر و گوشت زاگرس شهرکرد، فولاد کاوه جنوب کیش) وارد بورس شده‌اند که عرضه‌های خوبی بودند و روند قیمتی مناسبی داشته‌اند. او همچنین با اشاره به وضعیت خوب بازار، خبر از برنامه ورود ۱۴ شرکت دیگر به بورس داد و ابراز امیدواری کرد که سالانه بین ۱۰ تا ۲۰ شرکت از زیرمجموعه‌های بنیاد مستضعفان وارد بورس شود. برخی از شرکت‌های آماده عرضه عبارتند از شرکت مادر تخصصی مالی و سرمایه‌گذاری سینا، جنرال مکانیک، بینالود نیشابور، ملی ساختمان، آیتو، شرکت هتل بین‌المللی پارسیان آزادی، صنایع برق و انرژی صبا، برق و انرژی پیوند گستر پارس و عمران و مسکن اصفهان.

او با بیان اینکه بنیاد مستضعفان ۱۸۵ شرکت در حوزه اقتصادی دارد، اظهار داشت که یکی از شرکت‌های فعال در حوزه اقتصادی، شرکت مالی و سرمایه‌گذاری بنیاد است که این مجموعه در شرکت سینا سامان‌دهی شده است و بنیاد در نظر دارد که این شرکت را نیز وارد بورس کند. او همچنین اظهار امیدواری کرد که در آینده سهام شرکت‌های کارگزاری نیز بتواند در بورس عرضه شود. صادقیان درخصوص ورود بنیاد مستضعفان به بورس با بیان اینکه امکان آن وجود دارد اما شرایط در حال حاضر مهیا نیست، توضیح داد که استراتژی بنیاد مستضعفان این است که ابتدا زیرمجموعه‌های هلدینگ‌ها و سپس خود هلدینگ‌ها وارد بورس شوند. احتمالا اولین هلدینگی که وارد بورس می‌شود، هلدینگ مالی و سرمایه‌گذاری سینا خواهد بود.

او ادامه داد: در برنامه میان‌مدت بنیاد مستضعفان تاکید ویژه‌ای بر روی توسعه بازار‌ها به ویژه تامین منابع با ابزارهای نوین شده است و برنامه‌های ویژه‌ای در این راستا داریم. از این رو علاقه‌مندیم در بحث فناوری‌های نوین مالی که جزو استراتژی‌های بنیاد محسوب می‌شود گام برداریم.

معاون امور هماهنگی، مجامع و مالکیت سهام بنیاد مستضعفان از تاسیس صندوق تامین سرمایه داخلی خبر داد و گفت: به زودی این صندوق ایجاد می‌شود و در حال حاضر شرکای این صندوق را انتخاب کرده‌ایم. همچنین صندوق سرمایه‌گذاری خارجی را در لندن ایجاد خواهیم کرد که این هم اقدام مثبتی در بازار سرمایه محسوب می‌شود. او همچنین با اشاره به حمایت‌ شرکت‌های بنیاد مستضعفان از استارتاپ‌ها بیان کرد که پشتیبانی مالی خوبی برای حمایت از شرکت‌های استارتاپی پیش‌بینی کرده‌ایم.

مزایای سینا تریدر

در ادامه این نشست مهرداد رجبی، مدیرعامل شرکت داده‌پردازی سینا با اشاره به سابقه شش ساله انجام معاملات برخط در بورس گفت: معاملات برخط در بورس روندی صعودی داشته است. حجم معاملات الکترونیک در بورس تا سال ۹۶، حدود ۲۹۰ هزار میلیارد ریال بود که هر سال رشد ۱۰ درصدی در حجم معاملات پیش‌بینی می‌شود. با این روند پیش‌بینی می‌کنیم که حجم معاملات الکترونیکی تا سال ۱۴۰۰ به ۴۲۳ هزار میلیارد ریال برسد.

او سپس به ارائه توضیحاتی درخصوص سامانه معاملات برخط سینا تریدر پرداخت که مورد استفاده حقیقی‌ها و حقوقی‌ها خواهد بود. به گفته او، تنوع در ابزارهای معاملاتی (نسخه ویندوز، وب، اندروید، آیفون و آیپد)، امکان ارسال معاملات شرطی، ارائه جامع اطلاعات تکنیکی و بنیادی با کمک وب‌سایت ره‌آورد ۳۶۵، API (زیرساخت پلتفرم که مشتریان حقیقی و حقوقی می‌توانند با مدل‌های مختلف به ارسال سفارش بپردازند)، باشگاه مشتریان و فرآیند افتتاح حساب آنلاین از مهمترین مزیت‌های این سامانه معاملات برخط است. رجبی برنامه‌های آتی را معاملات الگوریتمی، ارائه SDK برای زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف و فرآیند احراز هویت در دفاتر پیشخوان دولت و شعب بانک سینا عنوان کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=77857