تلاش برای کشف ذخایر پنهان مس

0
۴۳۲ بازدید

در پهنه‌های اصلی استان آذربایجان و کرمان صورت می گیرد

گروه تولید-درسایه مدیریت هزینه‌ها و افزایش کیفی و کمی محصولات موفق شدیم قیمت تمام‌شده هر تن مس محتوی شرکت را به زیر ۴۰۰۰ دلار در ۳ ماهه نخست سال جاری برسانیم در حالی که این رقم در سال ۹۱ حدود ۵۰۰۰ دلار بود.

احمد مرادعلیزاده مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در آستانه برگزاری مجمع عمومی این شرکت با اعلام این خبر گفت: در زمانی که قیمت مس به‌عنوان نبض اقتصادی دنیا حدود ۴۶۰۰ دلار است، معنی کاهش قیمت تمام‌شده در شرکت مس این است که ما در ردیف شرکت‌هایی قرارگرفته‌ایم که نه‌تنها ضررده نیستیم بلکه نسبت به قیمت‌های جهانی سودده نیز شده‌ایم و توانایی پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای را نیز دارا هستیم.

مراد علیزاده با تشریح سیاست‌های شرکت‌ها معدنی دنیا در شرایط رکود گفت: شرکت‌های صنعتی و معدنی دنیا برای مقابله با شرایط رکود به سمت کیفی‌سازی و بهینه‌سازی و نوسازی سیستم تولید حرکت می‌کنند و شرکت مس هم با آگاهی از این موضوع، این رویکرد و سیاست را در پیش گرفت به‌طوری‌که محصول و نتیجه این سیاست کاهش ۱۳ درصدی هزینه‌های تولید مس محتوی در پایان سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ بود.

بنابر گزارش مس پرس، وی اظهار داشت: در پایان سال گذشته قیمت تمام‌شده محصولات شرکت به ۴۲۵۰ دلار رسید و این در حالی است که قیمت تمام‌شده محصولات شرکت در سال ۹۱ و ۹۲ بالای ۵۰۰۰ دلار بود.

مرادعلیزاده خبر داد: درحوزه اکتشافات تلاش برای شناسایی و دستیابی به ذخایر پنهان معادن مس کشور در دستور کار شرکت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه پیگیری جدی این موضوع از نتایج برجام و باز شدن درهای تعامل با شرکت‌های اروپایی بوده است اظهار داشت: بر اساس مذاکرات و گفت‌وگوهایی که با چندین شرکت اروپایی و ژاپنی داشتیم درنهایت به ایجاد دو قرارداد مشارکت رسیدیم که بتوانیم در پهنه‌های اصلی استان آذربایجان و کرمان و سایر نقاط کشور برای انجام اکتشافات عمیق در راستای کشف ذخایر پنهان معدنی فعالیت‌هایی جدی انجام دهیم.

مدیرعامل شرکت مس تصریح کرد: تابه‌حال اکتشافات شرکت مس عمدتاً اکتشافات سطحی بوده است که در عمق حدود ۶۰۰ متری انجام می‌شده است و به دلیل نداشتن تکنولوژی و شرایط تحریم امکان بررسی ذخایر پنهان معدنی وجود نداشت.

وی افزود: تاکنون در خصوص معادن سطحی شانس پیدا کردن معادنی در کلاس جهانی نداشتیم که امیدواریم در ذخایر پنهان این اتفاق بیافتد.

مدیرعامل شرکت مس یک اقدام مهم دیگر شرکت در حوزه اکتشافات را انجام مطالعات ژئوفیزیک هوابرد عنوان کرد و گفت: ادر بخش اکتشافات کار هوابرد به وسعت ۱۶ هزار کیلومتر در استان کرمان در حال برنامه‌ریزی است.

مرادعلیزاده با مهم خواندن این اقدام گفت: این اقدام مهم در آینده برای ما دو نتیجه و محصول خواهد داشت و آن هم این است که اولا زون اصلی مس کشور کامل‌تر می‌شود و دوم اینکه به ذخایر پنهان، درصورتی‌که وجود داشته باشد، به‌عنوان منبعی برای آینده شرکت مس دسترسی پیدا خواهیم کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=35802