کد خبر: 81723
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

تلاش وزارت نفت، برای خودکفایی در تولید تجهیزات

تلاش وزارت نفت، برای خودکفایی در تولید تجهیزات

جهان اقتصاد از تامین هزینه های نوسازی تجهیزات صنعت گزارش می دهد:

نوسازی تجهیزات صنعت نفت از اساسی و مهم ترین مسائل این صنعت به حساب می آید، برای نوسازی تجهیزات نفت ۱۰ میلیارد دلار نیازاست، سخنی که پیشتر وزیر نفت بیان داشته و ضمن بهره گیری از نیروی کار داخلی و تولید کالای داخلی به آن اشاره کرده است پس از اتمام نمایشگاه نفت، زنگنه اعلام کرد: هم اکنون به معنای واقعی تا بالای ۶۵ درصد از تجهیزات یک پالایشگاه داخلی است و هر چه این عدد بیشتر شود اشتغال و توان بیشتری ایجاد می شود.

در همین خصوص حسن مرادی کارشناس حوزه نفت و انرژی در خصوص هزینه های موردنیاز برای تعمیر و نوسازی تجهیزات صنعت نفت به خبرنگار جهان اقتصاد گفت: طبق قانون طی سال های گذشته و حدود ۱۲ سال پیش ۶درصد درآمد حاصل از فروش نفت به وزارت نفت اختصاص پیدا می کرد و از محل فروش نفت به شرکت ملی نفت ایران پرداخت می شد در صورتی که این شرکت موظف و مکلف بود با همین میزان کل امور خود را حل و تامین کند.

کارشناس حوزه نفت و انرژی در ادامه با توجه به افزایش تورم و مشکلات تحریمی که قطعا برای ایران مسائل و تبعاتی در برداشت افزود: این سهم با  صلاحدید نمایندگان مجلس افزایش پیدا کرد که در حال حاضر به حدود ۱۶درصد رسیده است، یعنی ۱۶درصد درآمد خالص فروش نفت در شرکت ملی ایران برای تامین همین نوع عملیات(نوسازی و تعمیر) باقی می ماند.

مرادی در ادامه اظهار داشت: بنابراین با توجه به افزایش هزینه ها، شرکت ملی نفت ایران باید مدیریت کرده و سهمی را به این مسئله اختصاص دهد همچنین برای تکمیل و تجهیز کالاهای این صنعت در سال ها و دهه های اخیر تلاش جدی از سوی این وزارتخانه انجام شده است.

وی در ادامه اذعان داشت: وزارت نفت تلاش جدی برای خودکفایی در این صنعت داشته است و الان شرکت های ایرانی توانمند در تولید تجهیزات نفت هستند، بنابراین بخش عمده ای از این کالاها را در داخل داریم و نیازی به تامین این کالاها از خارج از کشور نداریم.

این کارشناس حوزه نفت و انرژی ادامه داد: برای نوسازی و تامین تجهیزات باید از امکانات و تولیدات داخلی بهره گرفت، چرا که طبیعی است برای تامین این موارد به صورت تمام و کمال وزارت نفت منابعی برای تامین و پرداخت یارانه ها نداشته باشد باید مدیریت وزارت نفت را در این زمینه بررسی کرد که علاوه برتامین تجهیزات، هزینه سنگینی دیگری برعهده دارد و باید بتواند سهم یارانه ها را نیز پرداخت کند و دیون دولت را به این بپردازد.

مرادی در ادامه تاکید کرد: پرداخت یارانه ها بالطبع بر هزینه های نوسازی اثر می گذارد پرداخت یارانه ها منابع تکلیفی و تکلیف دولت است در این میان این نکته نباید فراموش شود حجم حقوق و دریافتی کارکنان وزارت نفت نیز با توجه به تورم رشد داشته است و این موضوع هم خود رقم بالایی می شود، چرا که اگر این تجهیزات وزارت نفت هم مشکلات ایمنی دارد هم سبب کاهش ضریب تولید می شود و همچنین باعث کاهش تولید در خط لوله خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به قراردادهایی که موفق نبوده و اجرایی و عملیاتی نشده اند بیان داشت: در دوران پسابرجام با فضایی که آمریکا به وجودآورد، سبب شد شرکت های خارجی توافقات مختلفی که با شرکت های ایرانی دارند به قرارداد تبدیل نشود .