تلاش برای کمک به صنعت بیمه با بومی‌سازی الگوهای کشورهای توسعه‌یافته

0
۱,۰۶۸ بازدید

وقی یک شرکت بتواند از الگوهای اقتصادی مناسب کشورهای توسعه یافته استفاده کند، روز به روز می تواند پیشرفت کند و در زمینه ارزیابی خسارت تبدیل به یک الگوی ملی شود و به رشد پرتفوی پجاه هزار میلیاردی صنعت بیمه کمک فراوانی کند.

حامد هدائی_روانکاو فروش ایران

تلاش برای کمک به صنعت بیمه با بومی‌سازی الگوهای کشورهای توسعه‌یافته

این روزها شرکت های ارزیابی خسارت بیمه با وجود رشد چشم گیرشان، این شعار را سر لوحه کار خود قرار داده اند که ما می توانیم با قضاوتی عادلانه میان بیمه گر و بیمه گذار، روند ارزیابی خسارت را چنان انجام دهیم که نتیجه ای جز رضایت فراوان طرفین در پیش نداشته باشد. واقعیت این است که وقتی پای پول به میان می آید، اکثر روابط احساسی می شود و بیشتر قرارداد های تجاری به خاطر اختلاف های مالی به شرایط پیچیده ای خطم می شوند. در خصوص شرکت های بیمه و روند ارزیابی خسارت هم چنین موضوعی صادق است. جنگ میان بیمه گر و بیمه گذار از زمانی شروع شد که خسارت دیدگان، اگر از روند ارزیابی شرکت های بیمه راضی نبودند، راه سر راستی برای حل اختلافشان وجود نداشت و یا اگر هم چنین مسیری بود، عموم مردم از آن آگاه نبودند.هیچ کس از پله های دادگاه خاطره خوبی ندارد و اگر در هنگام زیان به قانون آگاهی نداشته باشیم، هر کسی می تواند حساب کتاب ما را درست یا نادرست انجام دهد. این جاست که می گویند: نادانی، حق شکایت را از ستم دیده می گیرد.

این روزها، شرکت های ارزیابی خسارت نقش دادگرانی را بر عهده گرفتند که می خواهند حق را به حق دار بدهند. آنها این نقص را که ممکن است شرکت های بیمه، به این دلیل که  نفع مشخصی در قرارداد های بیمه ای دارند و  ممکن است به خاطر حفظ همین منافع، روند ارزیابی خسارت عادلانه ای را در پیش نگیرند، وارد عرصه قضاوت بی طرفانه شدند.

شعارشان این است که ما بر روند ارزیابی متمرکز می شویم و به فروش بیمه نامه کاری نداریم و این که مایلیم در یک بازار تخصصی، بار ارزیابی را از دوش شرکت های بیمه برداریم، که همین موضوع به رفع سوء نیت های که متوجه شرکت های بیمه شده است کمک بسیاری می کند.

اما سوال اساسی این است که اگر شرکت های ارزیابی خسارت، طرف قرار داد بیمه گر و یا بیمه گذار شوند، ممکن است آن ها را از قضاوت عادلانه دور کند؟ چون ما معتقدیم وقتی پای پول در میان است، بیشتر روابط احساسی و نابخردانه می شوند.

در همین خصوص و برای یافتن پاسخ سوالات مان، با مدیرعامل شرکت سهامی ارزیابی خسارت بیمه ای ایرانیان پوشش، به گفتگو نشستیم. وی به شرح روند تاسیس چنین مجموعه های پرداخت و در ادامه به برخی از سوالات ما پاسخ دادند.

ایران نژاد گفت: اعضای هیئت موسس شرکت ایرانیان پوشش در سال ۱۳۹۱به این فکر افتادند که به عنوان یک شرکت ارزیاب خسارت بیمه جنران از بیمه مرکزی مجوز بگیرند.

وی ادامه داد: این شرکت در ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۱ مصادف با روز ملی صنعت بیمه تاسیس شد، ولی چون آیین نامه ۵۰ در فرایند اصلاح قرار گرفته بود تا سال ۱۳۹۴ شرکت ایرانیان پوشش نتوانست  پروانه ارزیابی خسارتش را از بیمه مرکزی دریافت نماید. در نتیجه، در نیمه دوم سال ۱۳۹۴ بود که شرکت ایرانیان پوشش توانست پروانه فعالیت خود را از بیمه مرکزی دریافت نماید.

ابراهیم ایران نژاد با اشاره به این موضع که بعد از شرکت ارزیابی ایرانیان پوشش، شرکت هایی به وجود آمدند که بدون داشتن مجوز های لازم از بیمه مرکزی مبادرت به ارزیابی خسارت  کردند گفت: تعداد انگشت شماری از موسسات بودند که با داشتن مجوز های لازم از بیمه مرکزی به انجام فرایند ارزیابی خسارت بیمه می پرداختند.

وی ادامه داد: اما شرکت ارزیابی ایرانیان پوشش به عنوان نخستین شرکتی بود که از بیمه مرکزی پروانه فعالیت به صورت جنرال دریافت نمود و تا کنون، تنها شرکتی است که به صورت جنران، توانسته کلیه مجوزهای تخصصی را دریافت کند.

مدیرعامل شرکت ایرانیان پوشش در ادامه به شرح  روند و استراتژی های توسعه بازار این مجموعه ارزیابی خسارت پرداخت و گفت: این شرکت دارای چهل شعبه است که در سراسر ایران، خدمات ارزیابی را به بیمه گذاران و بیمه گران ارائه می دهد.

وی ادامه داد: در این شرکت، ۱۱ نفر اعضای هیئت مدیره برابر آئین نامه مقرر، دارای پروانه ارزیابی خسارت از بیمه مرکزی هستند و  طبق آیین نامه نهاد ناظر، واجدین شرایط پروانه ارزیابی، باید دارای حداقل سه سال سابقه فعالیت در صنعت بیمه باشند.

ایران نژاد گفت: اعضای هیئت مدیره این شرکت از پیشکسوتان صنعت بیمه تشکیل شده اند و  در سالهای خدمت شان  در شرکت های بیمه ای، بارها به ارزیابی چالش ها و موارد نارضایتی پرداخته اند و چنین موضوعاتی را به صورت فیزیکی و از نزیک تجربه کرده اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر با تمام توان، مدیران ارشد و کار کشته سازمان، تجربیات خود را به نیروی جوان و تازه نفس انتقال می دهند.

ابراهیم ایرانژاد در ادامه به شرح روند فعالیت این شرکت در زمینه پاسخ گویی به خسارت دیدگان پرداخت و گفت: این مجموعه، توانسته به صورت شبانه روزی، خطوط تلفنی جهت اعلام خسارت در دست بیمه گذاران و مشتریان بیمه گرانی که طرف قراداد ما هستند  قرار دهد.

وی ادامه داد:  خسارت دیدگان می توانند به صورت شبانه روزی ، بدون روزهای تعطیل، جهت درخواست ارزیاب تماس بگیرند و یا از طریق وب یا  اپ های ما، اعلام خسارت کنند و مثل درخواست یک تاکسی اینترنتی،  نزدیک ترین کارشناس به محل حادثه اعزام می شود و همان جا یک پرونده الکترونیکی تشکیل می دهد و بدون مراجعه حضوری این پروند در کمتر از ده دقیقه به ستاد ارزیابی خسارت ارجاع می شود.

ایران نژاد ادامه داد: ستاد ارزیابی، بعد از انجام آنالیزهای مربوطه که در واحد فنی انجام می شود،  موارد و نتایج نهایی را به شرکت مربوطه بیمه گر ارجاع می دهد.

وی افزود: شرکت بیمه گر هم  فرایند ارزیابی خود را انجام می دهد و بعد از آن به صورت آنلاین، مبلغ خسارت را به حساب زیان دیده واریز می کند.

مدیرعامل ایرانیان پوشش به تشریح شعار تجاریشان پرداخت و گفت: این شرکت با شعار مراقب بیمه،  حافظ رابطه بیمه گر و بیمه گذار، وارد صنعت بیمه شد.

وی افزود: ما با این فلسفه و هویت برند سازمانیان که قادریم تمام کارهای تخصصی در صنعت بیمه  از لحاظ ارزیابی خسارت، ریسک، آموزش، نرم افزار، بحث های ایمنی و پژوهشی و آیین نامه ای، بازنگری و قانون و مقررراتی که درواقع جزء شرایط عمومی بیمه نامه ها است پا به عرصه چنین صنعتی گذاشتیم.

ایران نژاد ادامه داد: با وجود این که شرکت ایرانیان پوشش تمام بخش های تخصصی ارزیابی خسارات بیمه ای را انجام می دهد ولی طبق آیین نامه بیمه مرکزی نمی تواند پا به عرصه فروش  بگذارد، هر چند استراتژی این شرکت بر اساس انجام فرایند فروش نیست.

وی افزود: به هیمن دلیل و برای انجام هر چه بهتر فرایند های تخصصی، این شرکت توانسته با ایجاد شرکت های زیر مجموعه ، به عنوان یک هلدینگ در خدمت صنعت بیمه هستند.

ابراهیم ایران نژاد به شرح مهمترین اصول این مجموعه پرداخت و گفت: مهمترین اصول ما در این شرکت، رعایت بی طرفی میان بیمه گر و بیمه گذار است و استقلال در تمامی فعالیت ها، یکی از مشخصه های بارز شرکت ماست.

وی ادامه داد: رعایت اخلاق حرفه ای، ارائه خدمات در راستای مسئولیت های اجتماعی، رعایت انصاف و عدالت در تمامی فعالیت های ما و پایبندی به قانون و مقررات  جزء ارزشهای کلیدی این شرکت است که در چارچوب ملاحظات اجتماعی و ملی تنظیم شده  است.

مدیرعامل ایرانیان پوشش توضیح داد که چطور با همکاری شرکت های بیمه و همچنین نهاد ناظر، در طی  چند سال گذشته که آیین نامه ۸۵ شروع به فعالیت کرده است نهاد های نوپای ارزیابی خسارت توانسته اند خیلی خوب پیشرفت کنند. در همین خصوص ایران نژان گفت: طی این روند، اکنون در کشور بالغ بر ۶۰ شرکت  و موسسه ارزیابی خسارت  از بیمه مرکزی مجوز گرفته و شروع به فعالیت کرده اند.

ایران نژاد گفت: قبل از شرکت های ارزیابی، استراتژی شرکت های بیمه، تمرکز بر دو موضوع خسارت و فروش بوده است.  طبیعی است که وقتی یک شرکت به صورت متمرکز روی بخشی از حوزه  فعالیت یک صنعت بزرگ فعالیت می کند، می تواند موفق تر عمل کند.

وی افزود: در حال حاضر شرکت های بیمه به علت داشتن  ساختار های پیچیده مدیریتی،  با محدودیت های مختلفی در زمینه اجرای برنامه های خود، از جمله ارزیابی به موقع خسارت مواجه هستند.

ایران نژاد با ارائه یک مثال ادامه داد: در اکثر کشورهای اروپایی، شعار شرکت های ارزیابی خسارت، استراتژی متمرکز است. یعنی ما روی فروش، بخش های استانداردی فروش، متمرکز نمی شویم.

مدیرعامل ایرانیان پوشش نوید داد: تا چند سال آینده، اتفاق بسیار خوش آیندی در این صنعت رخ خواهد داد.  وی افزود: به این صورت که دیگر برای دریافت خسارت به هیچ وجه نیاز به حضور فیزیکی خسارت دیده نیست و بنده قول می دهم این موضوع در سراسر کشور اتفاق بی افتد.

ایران نژاد ادامه داد: ما یک شعبه الکترونیکی  پرداخت خسارت سیار در صنعت بیمه به صورت شبانه روزی را راه اندازی کرده ایم و در اسرع وقت با  شرکت های بیمه همکاری را شروع خواهیم کرد.

وی گفت: هر بیمه گذار و بیمه گری که با مجموعه ایرانیان پوشش قرارداد دارد می تواند در حوزه ارزیابی خسارت بدون مراجعه حضوری از طریق تلفن و یا اپلیکیشن اعلام خسارت کند.

وی  افزود: وقی که شرکت های ارزیابی تمام تمرکز خودشان را  روی بخش خصوصی و استاندارد سازی ارزیابی خسارت گذاشتند، در نتیجه  در کمترین زمان ممکن به پرونده ها رسیدگی خواهد شد.

مدیر عامل ایرانیان پوشش در انتها به اهمیت استفاد از مدل های ارزیابی خسارت کشورهای توسعه یافته و پیشرفته اشاره کرد و شرح داد: ما از یک سری الگوهای اروپایی در  روند ارزیابی خسارت استفاده می کنیم  و تمام تلاشمان این است که بتوانیم الگوهای مختلف و استاندارد بین المللی را برای کشورمان بومی سازی کنیم.

وی افزود: وقی یک شرکت بتواند از الگوهای اقتصادی مناسب کشورهای توسعه یافته استفاده کند، روز به روز می تواند  پیشرفت کند و در زمینه ارزیابی خسارت تبدیل به یک الگوی ملی شود و به رشد پرتفوی پجاه هزار میلیاردی صنعت بیمه کمک فراوانی کند.

 

 

-پایان-

instagram.me/hamedhodaei

 

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=101409