کد خبر: 1564
تاریخ انتشار: ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۳

تقویت ارتباط میان اقتصاد و فرهنگ در بازارسرمایه

تقویت ارتباط میان اقتصاد و فرهنگ در بازارسرمایه

گروه بازارسرمایه : مدیر عامل شرکت فرابورس ایران، در ششمین دوره بین المللی بازار سرمایه اسلامی در خصوص راه اندازی بورس ایده سخن گفت و ابراز داشت: طرح تشکیل بورس ایده در سال 2012 میلادی بر اساس بند "د" ماده 17 برنامه پنجم توسعه پایه گذاری شد که به منظور استفاده از ظرفیت های علمی در جهت پاسخگویی به نیاز بخش های داخلی و خدمات بود .
امیر هامونی با بیان مطلب فوق افزود : قرارداد حق مالکیت، حقوقی است که برای مخترعان، اقتصاد دانان و هنرمندان در نظر گرفته می شود تا به راحتی و بدون هیچ گونه دغدغه ای به فعالیت خود ادامه دهند.
وی ادامه داد: بورس ایده، در واقع نخستین بازار مالی خواهد بود که بر اساس قرارداد حق مالکیت پایه گذاری شده است.
هامونی درخصوص سایر کشورهایی که از ساز و کار بورس ایده استفاده می کنند، ابراز داشت:  پس از کنوانسیون برن در پاریس فرانسه که به موضوع حقوق مالکیت صنعتی پرداخت دیگر کشورها نیز با حمایت از این طرح، کنوانسیون هایی بر این مبنا تشکیل دادند به طوریکه کشورهایی مثل هند، چین و انگلستان به معامله گواهی ثبت اختراع مبادرت ورزیدند.
مدیر عامل فرابورس در خصوص ساز و کار این بازار در ایران گفت : طرح‌ها، اختراعات و اکتشافات، به منزله اوراق بهادار مبتنی‌بر دارایی فکری تلقی شده و در قالب یک ابزار مالی، در فرابورس قابل عرضه خواهد بود.
وی به دومین روش معامله دارایی‌های فکری در فرابورس اشاره کرد و گفت: در این روش، یک یا چند دارایی فکری (شامل اختراع، طرح صنعتی و یا برند) در قالب یک شرکت سهامی خاص در بازار فرابورس عرضه شده و سهام این شرکت بصورت بلوکـی و یکجا، توسط متقاضیان دارایی‌ فکری موردنظر از داخل و یا احیانـا خارج کشور، خریداری می‌شود.  
مدیرعامل فرابورس افزود: دارنده اوراق دارایی فکری که قصد عرضه حقوق مادی ناشی از دارایی فکری خود را دارد از طریق مراجعه به یکی از شرکت های مشاور سرمایه گذاری، تامین سرمایه یا کارگزاران عضو فرابورس و ارائه مدارک مورد نیاز ، در خواست خود را مبنی بر عرضه تمام یا بخشی از حقوق مادی ناشی از مالکیت معنوی متعلق به خود را مطرح می کند.
هامونی گفت: سپس مدارک توسط شرکت مشاور سرمایه گذاری، تأمین سرمایه یا شرکت کارگزاری به شرکت فرابورس ایران ارسال می شود و پس از آن، فرابورس نظرات خود را در خصوص طرح به شرکت مزبور ارسال می کند.
وی در خصوص مراحل تهیه یک بیزینس پلن(Business Plan)  برای ارسال به بورس ایده گفت: در ابتدا مخترع باید طرح و جنبه های حقوقی آن را معرفی کند و سپس به جنبه های تکنولوژی آن بپردازد، سپس با معرفی شرایط ایجاد شده توسط این طرح در بازار، جنبه های اقتصادی و منافع آن را نیز توضیح دهد.
هامونی در پایان خاطر نشان کرد: راه اندازی بورس ایده فواید زیادی برای اقتصادی کشور دارد که از جمله می توان به توسعه تحقیقات و دانش های مبتنی بر علم در فضای اقتصادی، افزایش ارتباط میان دانشگاهیان و و فضای اقتصادی کشور ، تأمین مالی طرح های مخترعان کشور و حمایت مالی از این افراد ، افزایش کارآیی تولیدات و به روز رسانی و نوآوری در محصولات ، حمایت حقوقی و قانونی از مخترعان و مکتشفان و افزایش فرهنگ ابداعات و خلاقیت و توسعه این فرهنگ اشاره کرد.