کد خبر: 96806
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
گروه : جهان / سیاست

تقلیل دلایل جنایت تروریستی نیوزیلند به انگیزه‌های افراط‌گرایانه فردی انحراف افکار عمومی است

تقلیل دلایل جنایت تروریستی نیوزیلند به انگیزه‌های افراط‌گرایانه فردی انحراف افکار عمومی است

خبرگزاری ایکنا نوشت: حسین شیخ‌الاسلام، مشاور وزیر امور خارجه، درباره عوامل مؤثر در وقوع جنایت تروریستی در نیوزیلند با رد نقش انگیزه‌‌های نژادپرستانه یک فرد در وقوع این جنایت وحشتناک، گفت: این حادثه تروریستی بی‌شک نشان از شکل گرفتن یک روند علیه اسلام و مسلمانان دارد که به ویژه با انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری امریکا شدت یافته است و انحصار آن به یک اقدام فردی، تقلیل و منحرف کردن افکار جهانی از ریشه‌های اصلی بروز چنین جنایاتی است.

جنایات تروریستی علیه مسلمانان بیانگر شکست تمدن غرب در برابر تمدن اسلامی است

وی ادامه داد: البته نفس انتخاب ترامپ جلوه‌ای از تقویت نژادپرستی و اسلام‌ستیزی در غرب و بیانگر شکست تمدن غرب در برابر تمدن اسلامی است. این گونه اقدامات تروریستی ضد انسانی و ضد اسلامی را در واقع باید واکنشی به رشد اسلام‌گرایی در اقصی نقاط دنیا تلقی کرد.

مشاور وزیر امور خارجه اظهار کرد: امروز غرب در مقابل اسلام سیاسی و مردمسالار حالت تدافعی پیدا کرده و به دلیل ضعف محتوایی و مبنایی نمی‌تواند رویاروی منطق اسلام قرار گیرد و با فضاسازی سیستماتیک رسانه‌ای و چراغ سبز دولتمردان غربی و عدم مقابله قاطعانه با ترویست‌های نژادپرست و افراط‌ گرایان، به دنبال تحت فشار قرار دادن مسلمانان در غرب است و این اقدامات ضد اسلامی در حقیقت بازتاب سیاست‌ها و تبلیغات دولتمردان و رسانه‌های غربی است.

شیخ‌الاسلام تأکید کرد: به عبارتی این اتفاقات نتیجه یک طرح از پیش تعیین‌شده و روند است و اساساً قرار نیست دولت‌های غربی در مقابل این جنایات، اقدامات پیشگیرانه انجام دهند و بالعکس آنها تصمیم دارند که ضد آن رفتار کنند.

مسلمانان اقدامات فرهنگی و روشنگرانه را جدی بگیرند

شیخ‌الاسلام درباره ضرورت اقدامات فرهنگی و حقوقی در مقابل این رویکردهای نژادپرستانه و افراط‌گرا علیه مسلمانان در نقاط مختلف جهان به ویژه در جهان غرب گفت: اقدامات روشنگرانه ضرورتی انکارناپذیر است، زیرا هدایت، تبیین و دعوت مردم به خداگرایی وظیفه همه مسلمانان است و نباید به هیچ وجه از اتخاذ رویکردهای فرهنگی در مقابل این افراط‌ گرایی‌ها ناامید شد و آن را کاری بی‌فایده انگاشت.

سفیر اسبق ایران در سوریه ابراز کرد: غرب از آنجا که در حال شکست خوردن از اسلام است دست به این‌گونه اقدامات احمقانه می‌زند و این گونه واکنش‌ها اتفاقاً باید مسلمانان را بیش از پیش به افزایش انجام اقدامات آگاهی‌دهنده و روشنگرانه در دنیای غرب برای معرفی چهره واقعی اسلام تشویق کند.

وی با تأکید بر اینکه باید از همه ظرفیت‌های حقوقی در قالب سازمان همکاری‌های اسلامی و مجامع حقوق بشری بین‌المللی استفاده کرد، گفت: اتفاقاً باید خیلی قوی و فعالانه هم در این مجامع حضور یافت و حرف خود را به کرسی نشاند تا طرفداران غرب و صهیونیست‌ها نتوانند خط فکری خود را در این سازمان‌ها حاکم کنند و رسانه‌های صهیونیستی نیز روایت خود را از این جنایات به افکار عمومی جهانی تحمیل کنند.