تقدیر کویت از متخصصان صنعت نفت ایران

0
۴۴۶ بازدید

در مراسمی که به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد خاموش کردن آخرین حلقه چاه نفتی درکویت برگزار شد از نقش کارشناسان و متخصصان ایرانی و خارجی در کنترل و مهار آتش بزرگترین فاجعه زیست محیطی تاریخ تجلیل به عمل آمد.

به گزارش ایرنا، در این مراسم که با حضور سفرا و روسای نمایندگی کشورهای شرکت کننده در مهار آتش ۷۲۷ حلقه چاه نفت کویت از جمله جمهوری اسلامی ایران در میدان نفتی برقان برگزار شد، مهندس نزار العدسانی رئیس شرکت نفت کویت ضمن تشکر از کارشناسان ایران و دیگر کشورهای جهان گفت : رژیم سابق عراق با به آتش کشیدن ۷۲۷ حلقه چاه نفت در میادین کویت بزرگترین فاجعه زیست محیطی تاریخ را رقم زد بگونه ای که ۱۱ شرکت متخصص بین المللی در طول ۸ ماه توانستند شعله های آتش را مهار کنند .

وی افزود روزانه ۶ میلیون بشکه نفت از این چاهها در آتش می سوخت و دود آن تا صدها کیلومتر رسید و موجب آسیب دیدن منابع آب های زیرزمینی کویت شد.

العدسانی مهار آتش چاه ها را مرحله نوین تاریخ معاصر کویت توصیف و تاکید کرد بدون همیاری کشورهای دوست هرگز نمی توانستیم این فاجعه هولناک را مهار کنیم .

به نقل از گزارش روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران، اولین موفقیت تیم صنعتگران و متخصصان ایرانی در مهار چاه های نفت کویت در مرداد ماه سال ۱۳۷۰ رقم خورد.

تیم مهارگر ایرانی، در سیزدهم مرداد ماه سال هزار و سیصد و هفتاد وارد کویت شد و پس از چند روز هماهنگی سرانجام شرکت های امریکایی، مجبور شدند تا اولین حلقه چاه را در منطقه بورگان به مهارگران ایرانی واگذار کنند و برای این منظور یکی از چاه های با موقعیت دشوار به مدیر تیم مهار ایران معرفی شد.

مهارگران به سرعت از چاه شماره صد و هشتادِ بورگان بازدید کردند تا وضعیت فنی چاه را بررسی و عملیات مهار را طراحی و به مرحله اجرا در آورند. بررسی ها نشان داد با وجود شعله های مهیب و سر به آسمان کشیدۀ چاه، آماده نبودن حوضچه ها و عدم دسترسی به آب، شروع عملیات مهار بدون حمایت سیستم خنک کننده عملا غیرممکن بوده و ساختن حوضچه ذخیره سازی آب نیز به روزها وقت نیاز داشت.

مدیریت گروه ، کارشناسان ایمنی و مهارگران به سرعت و با طرحی ابتکاری شامل : جداسازی و برش فلنج شش اینچ ، لوله مغزی ، برداشتن و نصب فلنج ده اینچ ، نصب شیرِ دروازه ای و تزریقِ سیالِ حفاری ، در نهایت شهامت و جسارت ، عملیات مهار را بدون آب به مرحله اجرا درآورده و چاه را با موفقیت کنترل و ایمن سازی کردند.

نمایندگان شرکت نفت کویت و کارشناسان امریکایی در محل چاه حاضر و از نزدیک مهار اولین حلقه چاه را ناباورانه به تماشا نشستند. مهار اولین حلقه چاه توسط ایرانی ها ، خط بطلان و نقطه عطفی بود بر انحصار و سلطه گری شرکت های امریکایی در مهار چاه های نفت و گاز و بازتاب گسترده ای در محافل خبری بین المللی و داخلی داشت به طوری که مسئولان شرکت نفت کویت، شرکت های امریکایی را مجبور کردند تا ضمن تأمین امکانات، چاه های دیگر را در منطقه بورگان به مهارگران ایرانی واگذار کنند.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=15966