تقاضا و عرضه جهانی نفت در نیمه دوم سال میلادی جاری متوازن خواهد شد

0
۲۸۰ بازدید

تحلیلگران سیتی ریسرچ در یادداشتی نوشتند: حتی پس از در نظرگرفتن ریسکهای منفی، شاهد برداشت چشمگیر از ذخایر نفت بوده ایم، چرا که فعالیت پالایشگاهی در ماه های آینده رشد چشمگیری خواهد داشت.

در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با افزایش۱.۱۱درصدی ویک دلار و۶سنت افزایش داشت و به قیمت۶۳ دلارو۲۱سنت رسید

همچنین قیمت سبد نفتی اوپک در آخرین معاملات با افزایش ۱.۳۴درصدی وبا ۲سنت افزایش به ۵۱ دلارو ۵۰سنت تثبیت شد.

این در حالی بود که ، قیمت نفت سنگین ایران با کاهش ۲.۲۹درصدی ویک دلار و۳۷ سنت کاهش به۵۸دلارو۵۰ سنت رسید.

قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه کاهش یافت اما تحت تاثیر پیش بینی آژانس بین‌المللی انرژی از رشد بالاتر تقاضا، نزدیک به بالاترین رکورد یک ماه اخیر که شب گذشته به آن صعود کرده بود، ایستاد.

گزارش روز چهارشنبه اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۹ آوریل به میزان ۵.۹ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده و به ۴۹۲.۴ میلیون بشکه رسیده است در حالیکه تحلیلگران در نظرسنجی رویترز کاهش ذخایر به میزان ۲.۹ میلیون بشکه را پیش‌بینی کرده بودند.

تحلیلگران سیتی ریسرچ در یادداشتی نوشتند: حتی پس از در نظرگرفتن ریسکهای منفی، شاهد برداشت چشمگیر از ذخایر نفت بوده ایم، چرا که فعالیت پالایشگاهی در ماه های آینده رشد چشمگیری خواهد داشت.

ذخایر بنزین آمریکا که معیار مصرف این سوخت است، در همین مدت ۳۰۹ هزار بشکه افزایش یافت و به ۲۳۴.۹ میلیون بشکه رسید که کمتر از پیش‌بینی تحلیلگران از افزایش ذخایر بنزین به میزان ۷۸۶ هزار بشکه بود. سایر سوخت های تقطیری که شامل بنزین و نفت کوره می‌شود ۲.۱ میلیون بشکه کاهش پیدا کرد که برخلاف پیشبینی تحلیلگران از افزایش این ذخایر به میزان ۹۷۱ هزار بشکه بود

واردات نفت آمریکا هفته گذشته ۴۴۳ هزار بشکه در روز افزایش یافت. ذخایر نفت در کاشینگ اوکلاهاما که هاب تحویل معاملات نفت است ۳۴۶ هزار بشکه در هفته گذشته افزایش یافت.

آژانس بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش ماهانه خود پیش بینی کرد تقاضا و عرضه جهانی نفت در نیمه دوم سال میلادی جاری متوازن خواهد شد و ممکن است لازم باشد تولیدکنندگان به منظور تامین تقاضای بالاتر، دو میلیون بشکه در روز دیگر به تولیدشان اضافه کنند.

بر اساس گزارش رویترز، اوپک که در قالب گروه اوپک پلاس به همراه متحدانش نظیر روسیه با هدف تقویت بازار، تولیدش را محدود نگه داشته است، هفته جاری پیش بینی خود از تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۱ را بالا برد. این سازمان کشورهای صادرکننده نفت پیش بینی کرد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۱ به میزان ۵.۹۵ میلیون بشکه در روز معادل ۶.۶ درصد رشد خواهد کرد که ۷۰ هزار بشکه در روز بالاتر از پیش بینی ماه پیش اوپک است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=137924