کد خبر: 196141
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

تفکیک وزارت راه و مسکن در دوراهی تصمیم گیری

تفکیک وزارت راه و مسکن در دوراهی تصمیم گیری

موضوع تلفیق وزارت راه و ترابری با وزارت مسکن به سال ۱۳۸۹ در دولت احمدی‌نژاد باز می‏گردد و سپس به دلیل پاره ای از مسائل دو وزارتخانه درهم ادغام شدند.سپس عنوان «وزارت راه و شهرسازی» را به خودگرفت. اخیرا مجددا طرح تفکیک این وزارتخانه روی میزخانه ملت قرارگرفته است .

به گزارش جهان اقتصاد؛ چندی پیش سخنگوی‌کمیسیون عمران مجلس با اشاره به ارسال طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی به هیئت رئیسه مجلس خبر داده و گفته بود:‌ که این طرح در حال طی کردن مراحل قانونی طبق آیین‌نامه داخلی مجلس است و هنوز به کمسیون عمران به عنوان کمیسیون تخصصی ارجاع نشده است.

چندی پیش خبرنگار جهان اقتصاد نیز  با چند تن از کارشناسان در باره تفکیک وزارت راه و مسکن به گفتوگو پرداخته بود که افرادی بر جداسازی این دو وزارتخانه تاکید کردند و عده ای نیز این فرآیند را شکست طرح نهضت ملی مسکن دانستند.

این بار هم نائب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی یکی از راه‌حل‌های مشکلات کشور در حوزه راه و شهرسازی را تفکیک این وزارتخانه دانست وگفت: زمینه برای تفکیک وزارت راه از مسکن و شهرسازی در مجلس شورای اسلامی وجود دارد.

سید کریم حسینی در گفت و گو با ایسنا، در خصوص بحث تفکیک وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: متاسفانه پس از ادغام وزارتخانه‌های راه و شهرسازی با اشکالات، ایرادات و عقب افتادگی‌های بسیاری در هر دو حوزه راه و مسکن و شهرسازی مواجه شدیم که مشکلات بسیاری را نیز برای مردم به وجود آورده است.

وی افزود: این مسائل باعث شده است تا در هر دو حوزه راه و شهرسازی مطالبات بسیاری بر روی زمین باقی بماند و نسبت به آن‌ها بی توجهی شود.

نائب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ضمن استقبال از طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی، گفت: یکی از راه‌حل‌های مشکلات کشور در حوزه مسکن و شهرسازی و همچنین راه این است که هرچه سریعتر وزارت راه و شهرسازی تفکیک شود و این تفکیک می‌تواند زمینه را برای حل مشکلات این دو بخش فراهم کند.

حسینی عنوان کرد: وزارتخانه‌هایی در کشور در سال‌های قبل بدون انجام کار کارشناسی دقیق ادغام شده‌اند که متاسفانه ادغام آن‌ها نه تنها فایده‌ای نداشته بلکه مشکلات بسیاری برای حوزه مسئولیت‌های آن‌ها به وجود آورده است و اکنون بهترین راهکار برای حل این مشکلات تفکیک وزارتخانه‌های ادغام‌شده مثل راه و شهرسازی است.

وی با بیان اینکه نباید به بهانه کوچک کردن و چابک‌سازی دولت، طرح‌های خام ادغام وزارتخانه‌ها در سالیان قبل اجرایی می‌شد، ادامه داد: تجربه‌هایی که پس از ادغام وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت به دست آمده می‌تواند بیانگر این باشد که تفکیک وزارتخانه‌های ادغام‌شده راهکار خوبی برای حل مشکلات آن وزارت‌خانه‌ها است.

نائب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: تاکنون در کمیسیون تخصصی عمران در مجلس شورای اسلامی و میان نمایندگان بحث تفکیک وزارت راه و شهرسازی مطرح و صحبت‌هایی در این خصوص انجام شده است و در مجموع بحث تفکیک وزارت راه و شهرسازی در دستور کار مجلس قرار دارد.

حسینی در خصوص احتمال موافقت مجلس در بحث تفکیک وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد: نظرات موافق و مخالفی در بحث تفکیک وزارت راه و شهرسازی در مجلس است که باید مورد بررسی قرار بگیرند اما در مجموع، زمینه برای تفکیک وزارت راه از مسکن و شهرسازی در مجلس شورای اسلامی وجود دارد.

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان در این زمینه به تسنیم  گفته است که این‌که وزیر راه و شهرسازی در بخش مسکن قائم مقام وزیر منصوب می‌کند و به وی اختیارات می‌دهد نشان از آن دارد که حوزه مسکن گسترده دیده شده است.

سیدمحمد مرتضوی با بیان "در این دوره تاکیدات روی مسکن بسیار بیشتر شده و در واقع ساماندهی این بخش سیاست حاکمیتی است" افزود: حذف چالش‌های حوزه مسکن همه را به ظرافت انداخته تا در رابطه با تفکیک وزارت راه و شهرسازی تجدیدنظر صورت بگیرد،‌ تفکیک این وزارتخانه به‌نوعی به جریان افتاده است.

وی تاکید کرد: بحث اصلی این است که در وزارت راه و شهرسازی ماموریت‌ها خیلی متعدد است چه در حوزه مسکن و چه در راه. ضمن این‌که در این بخش‌ها آسیب‌ها ی زیادی داریم. در حوزه مسکن سال‌هاست نتوانسته‌ایم از یک طرح جامع بهره‌مند باشیم و پیشرفت‌ها در این بخش خوب نبوده است.

وی بیان کرد: در قوانین نیز که بخشی از آنها ناکارآمد بوده، دولت نتوانسته در زمان مناسب با ارائه لوایح در آنها بازنگری کند. واقعیت این است که مسکن همچنان بر اساس رفتارها و مدل‌های گذشته پیش می‌رود. شهرداری‌ها جولان می‌دهند و در شهر فروشی اتفاقات نامبارک روی می‌دهد. ماموریت‌های متعددی که به دولت و وزارت راه واگذار شده همچنان ناتمام مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.