تفکر مونتاژکاری در ایران حذف شود

0
۵۰۰ بازدید

نعمت زاده: خودروسازی بدون طراحی و توسعه معنا ندارد

گروه تولید

produces@jahaneghtesad.com

وزیر صنعت با تاکید بر اینکه دوران مونتاژ کاری در صنعت خودرو تمام شده است، گفت: هر شرکت خارجی که در ایران تولید کند، می‌تواند ۱۰۰درصد مالکیت را هم داشته باشد.

محمدرضا نعمت‌زاده در جلسه شورای سیاست‌گذاری خودرو گفت: ‌بازار ایران یک بازار جهانی است و ما هم بخشی از آن بازار هستیم، بنابراین این اگر یک سرمایه‌گذار خارجی تولید خودرو را در ایران انجام دهد، می‌تواند تا ۱۰۰درصد سهام آن شرکت را دارا باشد،البته در این میان باید به دنبال تکنولوژی روز بوده و تفکر CKD کاری را از ذهنمان حذف کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برای دستیابی به اهدافی که داریم، باید خلاقیت داشته و به طراحی اهمیت دهیم و در یک جمله صنعت خودرو را رقابت‌پذیر کنیم.

وی، ایجاد واحد تست را یک ضرورت دانست و به سرعت گرفتن ساخت واحد آزمون خودرو تاکید کرد. نعمت‌زاده همچنین گفت: من اطمینان دارم خودروسازی ما توان لازم را برای ایجاد واحد آزمون را داشته و نباید منتظر حرکت دیگران باشیم. چرا که صنعت خودروی ایران صنعتی پیشرو است و باید از تکنولوژی روز استفاده کند.

نعمت زاده با تاکید بر اینکه خودروسازی بدون طراحی و توسعه معنا ندارد و همه خودروسازان و مدیران مربوطه در این میان مسئول هستند، گفت: اگر صنعت خودروی کشور حرکت کند، در واقع صنعت کشور حرکت می‌کند.

ساسان قربانی – سخنگوی شورای سیاست‌گذاری خودرو – هم درباره این نشست اظهار کرد: ‌در سی و دومین نشست شورای سیاست‌گذاری خودرو که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و اعضای شورای برپا شد، نعمت زاده تاکید کرد که بازار ما یک بازار جهانی است و ما هم بخشی از آن بازار هستیم.

سخنگوی شورای سیاست‌گذاری خودرو گفت: در این جلسه گزارش تحلیلی از صنعت خودروی ایران با صنایع خودروسازی کشورهای اروپایی به ویژه آلمان توسط دکتر واورا، مشاور شرکت ایران خودرو ارائه شد که وی برداشت‌ها و مشاهدات خود را در قالب ۱۰ سوال و جواب مطرح کرد؛ واورا سابقه کار در شرکت مرسدس بنز آلمان را داشته همچنین مدیر پلت‌فرم‌های شرکت یاد شده بوده است.

سخنگوی شورای سیاست‌گذاری خودرو در ادامه جمع‌بندی گزارش واورا به نقل از وی گفت: رعایت استانداردهای خارجی، توجه به کاهش آلایندگی، مصرف سوخت کمتر و توجه به مراکز صادرات و تولید در کلاس جهانی، توسعه محصول و اعطای حق انتخاب به مشتری در زمینه مشخصات فنی و آپشن به مورد نظر مشتری اشاره شد.

قربانی گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت پس از استماع گزارش دکتر واورا با اشاره به اینکه این گزارش واقعیت و در برخی موارد تلخ است و برای دستیابی به اهدافی که داریم بایستی خلاقیت داشته و به طراحی اهمیت دهیم و در یک جمله صنعت خودرو را رقابت‌پذیر کنیم، ایجاد واحد تست را یک ضرورت دانست و به سرعت گرفتن ساخت واحد آزمون خودرو تأکید کرد.

وضعیت تولید خودرو در ۴ ماهه امسال

ساسان قربانی همچنین گفت: در این جلسه آمار تولید خودرو در ۴ ماهه امسال اعلام شد. طی ۴ ماهه نخست امسال به تعداد ۳۲۹ هزار و ۵۵ دستگاه خودروی سواری در کشور تولید شد که این میزان تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل نمایانگر رشد ۱۷.۶درصدی داشته همچنین این میزان تولید نسبت به پیش‌بینی برنامه تولید سال ۹۴ حکایت از تحقق رشد ۸۴ درصدی دارد.

سخنگوی شورای سیاست‌گذاری خودرو افزود: در این نشست تأکید شد شرکت‌های خودروسازی برنامه جبرانی برای باقیمانده سال تهیه و به اجرا بگذارند.

سخنگوی شورای سیاست‌گذاری خودرو در پایان گفت: در این نشست مقرر شد تعیین مسوولان مختلف برای پیشبرد اهداف این صنعت در جلسات آتی این شورا بررسی شود.

در ادامه جلسه سید رضا مفیدی، مدیر صنایع خودروی ایدرو گزارشی از راهنمای پیگیری اهداف، راهکارهای اجرای سیاست‌ها همچنین شاخص‌های پایش صنعت خودروی کشور را در این جلسه ارائه داد و اعم گزارش مورد اشاره به ارائه راهکارهایی در زمینه اجرای سند اهداف و سیاست‌های توسعه صنعت خودرو در افق ۱۴۰۴ تمرکز داشت که در سال گذشته توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14480