تفاهم سیاسی در نقطه حساس

0
۳۷۲ بازدید

فینال گفتگوهای هسته ای ایران و ۵+۱ با حضور مدیران ارشد دولت

تفاهم سیاسی در نقطه حساس

همزمان با دومین روز مذاکرات اتمی ایران و آمریکا در ژنو، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی و حسین فریدون، دستیار ارشد و برادر رئیس جمهور ایران برای پیوستن به مذاکرات، وارد سوئیس شده اند. مقام هایی از وزارت انرژی آمریکا و سازمان انرژی اتمی ایران همواره در مذاکرات اتمی حضور داشته اند اما این اولین بار است که سطح گفت و گوها با حضور یک مقام بلندپایه به غیر از وزیر امور خارجه افزایش یافته است.

در همین زمینه، سخنگوی وزارت انرژی آمریکا نیز در بیانیه ای اعلام کرده است که ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا به درخواست جان کری، وزیر خارجه امور خارجه این کشور به ژنو سفر کرده تا در کنار وی در مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران حضور داشته باشد.این در حالی است که روز جمعه دور نخست مذاکرات هسته ای سه جانبه ایران و آمریکا و اتحادیه اروپا روز جمعه در ژنو برگزار شد. در این دور از مذاکرات که عباس عراقچی،‌ معاون وزیر امور خارجه ایران، وِندی شرمن، معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا و هلگا اشمیت، از مذاکره کنندگان ارشد اتحادیه اروپا حضور داشتند.

عباس عراقچی، دیروزدر مصاحبه‌ای با واحد مرکزی خبر، از رسیدن مذاکرات به «جزئیات» خبر داد. وی اضافه کرد: «پس از یک سال مذاکره در همه ابعاد و موضوعات در شرایطی هستیم که باید وارد جزئیات شویم به ویژه اینکه قصد ما این است که در توافق نهایی کلیات و جزئیات یکپارچه باشد، به همین دلیل مجبور هستیم که وارد همه جزئیات در همه موضوعات و مراحل شویم.» عراقچی تصریح کرد: «این شرایط ایجاب می‌کند که مذاکرات فشرده و به صورت طولانی برگزار شود ضمن آنکه توافق دومرحله‌ای نخواهیم داشت». گفتنی است ، جان کری نیز امروز یکشنبه عازم ژنو خواهد شد. جین ساکی،‌سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در این زمینه گفته است:«ما تقریبا شش هفته وقت داریم تا به هدف خود یعنی دستیابی به توافق چارچوب سیاسی، برسیم.»

دلیل حضور حسین فریدون برادر و دستیار ارشد رئیس جمهور ایران “مشورت و و ایجاد هماهنگی لازم در مذاکرات” عنوان شده است. ظرف دو روز گذشته عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزارت امور خارجه ایران در ژنو سرگرم مذاکره با همتایان آمریکایی خود بوده اند. احتمال دارد معاونان سایر وزیران خارجه کشورهای ۱+۵ هم در روز دوشنبه به مذاکرات بپیوندند. ایران و گروه ۱+۵ از زمان توافق موقت ژنو در نوامبر ۲۰۱۳ تاکنون دوبار مهلت دستیابی به توافق را تمدید کرده اند. اکنون مهلت برای دست یابی به توافق ماه ژوئن تعیین شده است و قرار است تا۲۴ ماه مارس ایران و گروه ۱+۵ به توافقی سیاسی در این زمینه دست یابند. ایران و گروه ۱+۵ توافق کرده اند که تا پایان ماه مارس (۱۰ اسفند ماه امسال) به یک تفاهم سیاسی و تا ۹ تیرماه ۹۴ به یک توافق جامع با هدف حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران و رفع تحریم ها در برابر رفع نگرانی از اهداف برنامه اتمی ایران برسند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=10525