کد خبر: 4748
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۳

تغییر در شیوه تعیین نرخ سود بانکی

تغییر در شیوه تعیین نرخ سود بانکی

گروه بازارپول : قائم مقام بانک مرکزی ضمن تشریح برنامه‌ تغییر در شیوه تعیین نرخ سود بانکی، گفت: هدف‌گذاری اولیه ما رسیدن به رقم 25 درصد برای رشد نقدینگی در سال 93 است

اکبر کمیجانی در جمع خبرنگاران در مورد نحوه نرخ‌گذاری برای سود بانک‌ها، اظهارداشت: برای تعیین نرخ سود هم شاخص تورم 12 ماهه یا میانگین و هم تورم نقطه به نقطه مدنظر است.
وی افزود: تورم نقطه به نقطه هر ماه اعلام می‌شود و ممکن است چند ماه نزولی باشد و پس از مدتی به دلایلی صعودی شود؛ به همین دلیل نمی‌توانیم نرخ سود را صرفا به تورم نقطه به نقطه متصل کنیم.
قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه با نوسان و ناپایداری که در تورم نقطه به نقطه وجود دارد، القای ناپایداری در نرخ‌های سود را به وجود می‌آورد؛ ‌برای اینکه نوسان و ناپایداری در نرخ‌های سود را از بین ببریم، باید هم از اطلاعات تورم نقطه به نقطه و هم تورم میانگین و حتی دوره‌های کوتاه مدت‌تری استفاده کنیم.
وی گفت: در شرایطی هستیم که هنوز تورم در سطح بالا و ناپایدار قرار دارد و برای اینکه اطمینان حاصل شود، باید تمامی شاخص‌های مرتبط را به کار بگیریم.
کمیجانی با بیان اینکه افزایش رشد نقدینگی در یک سال اخیر با سال‌های گذشته متفاوت است، افزود: خوشبختانه در این مدت انضباط نسبی در رشد پایه پولی ایجاد شد و نقدینگی بیشتر از محل افزایش ضریب فزاینده رشد کرد.
وی ادامه داد: از آذر ماه سال گذشته به بعد انضباط بیشتری در نرخ رشد نقدینگی به وجود آمد و رشد پایه پولی و نقدینگی در سال گذشته به طور نسبی مطلوب‌تر از دوره گذشته بود.
وی گفت:‌ به غیر از اسفند ماه که شرایط خاصی بود، در چهار ماه ابتدایی سال جاری با وجود رشد نقدینگی، همچنان مدعی هستیم انضباط بر پایه پولی وجود دارد.
قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه نمی‌توان درصد مشخصی را برای رشد نقدینگی و پایه پولی تعیین کرد، افزود: اما تصور ما بر این است که در هدف‌گذاری اولیه رشد نقدینگی که برآیندی از رشد پایه پولی و ضریب فزاینده است، در سطح 25 درصد قرار گیرد.
وی گفت: اقداماتی در حال برنامه‌ریزی است تا بتوانیم رشد نقدینگی را تا پایان سال به این سطح برسانیم.