تغییر آیین‌نامه ثبت سفارش واردات محصولات کشاورزی در پساتحریم

0
۳۷۳ بازدید

وزیر جهاد کشاورزی:

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در شرایط تحریم آیین‌نامه ۱۸ماهه‌ای برای تمدید ثبت سفارش محصولات کشاورزی از جمله شکر و برنج تصویب شده بود که پس از توافق، این مدت کاهش می‌یابد.

محمود حجتی با اعلام این خبر افزود: سطح زیر کشت گلخانه‌های ما با توجه به ظرفیت و قابلیت‌ها و مسائل پیرامون بحران‌ آب باید افزایش یابد که در حال حاضر این رقم تنها ۹هزار هکتار است.

وی تصریح کرد: در سال گذشته با همه تلاشی که انجام شد، تنها ۱۲۰۰ هکتار گلخانه در کشور احداث شد اما ما عقیده داریم که سالانه باید حداقل ۳ هکتار به سطح گلخانه‌های کشور اضافه شود و در مرحله بعدی به سالی ۵ هزار هکتار افزایش یابد.

حجتی گفت: با کمک کشاورزان و پشتیبانی وزارت جهاد کشاورزی امیدواریم سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در گلخانه‌ها افزایش یابد که این امر تأثیر قابل قبولی در کاهش مصرف آب و استفاده مناسب از آن دارد؛ در مناطقی از پیشوا، ورامین، پاکدشت که قطب تولید محصولات گلخانه‌ای هستند، مطالعات جامع سرزمینی در حال انجام بوده و در سایر مناطق نیز در حال توسعه است.

وی در خصوص سایر خدماتی که به گلخانه‌داران داده می‌شود، اظهار کرد: ارائه تسهیلاتی مانند خدمات به گیاه‌پزشکی، آموزش چگونگی تولید محصول سالم و تسهیلات ارزان‌ قیمت از جمله پشتیبانی‌هایی است که از گلخانه‌داران انجام می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص صادرات محصولات گلخانه‌ای گفت: برای صادرات محصولات کشاورزی از جمله گلخانه‌ای باید بازارهای هدف مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد که در حال حاضر موافقتنامه‌هایی با روسیه و عراق منعقد شده است.

حجتی افزود: پشتیبانی‌های لجستیکی نیز باید در مناطق یادشده مانند پایانه‌های صادراتی ایجاد شود تا محصولات کشاورزی امکان ترابری هوایی داشته باشند.

حجتی در خصوص لزوم پذیرش مسئولیت ثبت سفارش محصولات کشاورزی توسط وزارت مربوطه و جلوگیری از تمدید طولانی‌مدت ثبت سفارش محصولاتی مانند برنج و شکر گفت: در گذشته، آیین‌نامه‌ای در دولت با توجه به شرایط تحریم تصویب شده است که ثبت سفارش محصولات کشاورزی را تا ۱۸ ماه قابل تمدید می‌کند. این امر مدیریت واردات و میزان عرضه و تقاضا را در فرآیندی ۱۸ماهه برای ما غیرممکن می‌کند اما به‌دلیل شرایط تحریمی در گذشته چاره‌ای جز این کار وجود نداشت.

وی ادامه داد: پس از توافق دیگر مشکلات تحریم پیش روی محصولات کشاورزی وجود ندارد که امیدواریم که در سایر محصولات نیز این محدودیت برداشته شود؛ برای تنظیم بازار محصولات کشاورزی باید آیین‌نامه یادشده اصلاح شود تا بتوانیم مدیریت کنترل واردات محصولات کشاورزی را داشته باشیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14839