تغییرپذیری آب و هوا و تغییرات اقلیمی عامل اصلی بارش سیل‌آسا

0
۶۲۷ بازدید

تاکنون سه تن در اثر سیل جان باختند

گروه امورزیربنایی-تداوم بارش باران در مناطق جنوبی و جنوب شرق کشور که در دو دهه اخیر بی‌سابقه توصیف شده حدود ۳۵۰ روستا را در این مناطق به‌ویژه در جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان تحت تاثیر سیلاب قرار داده به طوری که برق برخی روستاها و راه‌های دسترسی آنها نیز قطع شده است.

به گزارش جهان اقتصاد، بارش‌های زمستانی در نیمه جنوبی و جنوب شرق کشور از شامگاه پنجشنبه نوزدهم دی ماه آغاز شد و پیش بینی می شود از امشب از شدت بارش‌ها کاسته شود؛ بارش‌هایی که بر اساس پایش‌های سازمان هواشناسی در برخی مناطق به بیش از ۱۰۰ میلیمتر رسیده است.

آنطور که هواشناسی پیش بینی کرده، بارش باران در استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، شرق هرمزگان، برخی نقاط خلیج فارس و دریای عمان ادامه دارد و بارش‌ها در ارتفاعات به شکل برف خواهد بود و از این رو انتظار می‌رود دمای هوا بین هشت تا ۱۲ درجه در نیمه شرقی کشور کاهش یابد.

گزارش‌ها از استان‌های شرقی و جنوبی کشور حاکی از آن است که شدت بارش‌ها بویژه در سیستان و بلوچستان و کرمان که مناطق خشک و کویری به حساب می‌آیند، سبب جاری شدن سیلاب، بسته شدن راه های ارتباطی، قطع برق در برخی روستاها شده هرچند تیم‌های هلال احمر برای امدادرسانی به مردمان این مناطق در آماده باش به سر می برند و به گفته مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر عملیات امدادرسانی حوادث جوی در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان همچنان ادامه دارد.

**راه ارتباطی ۲۹۹ روستای کرمان بسته است

بر اساس آخرین خبرها و به گفته مجید سعیدی مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان راه ارتباطی ۳۶۳ روستا در ۹ شهرستان بافت، رابر، قلعه‌گنج، رودبار، منوجان، ریگان، کرمان، رابر و جیرفت به دلیل بارش برف و باران تا دیشب مسدود بوده و تلاش برای بازگشایی این محورها ادامه دارد به طوری که با بازگشایی راه برخی روستاها اکنون راه ارتباطی ۲۹۹ روستای کرمان بسته است.

وی با بیان اینکه حال و هوای استان کرمان در چند روز اخیر به شدت زمستانی است، افزود: ۹۵ روستای استان کرمان نیز در محاصره سیلاب و ۵۶ روستا در محاصره برف قرار دارند.

سعیدی با اشاره به قطع برق ۱۰۰ روستای استان کرمان به دلیل بارش نزولات جوی طی روز گذشته تصریح کرد: با توجه به تلاش ماموران اداره برق در راستای وصل برق این روستاها اکنون فقط برق ۲۶ روستا قطع است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان اظهار داشت: بارش برف و باران و جاری شدن سیلاب خسارت زیادی به بخش های کشاورزی، راه، برق و امور زیرساختی استان کرمان وارد کرده است.

سعیدی همچنین از مسدود بودن محور ارتباطی قلعه گنج به رمشک و رودبار به ایرانشهر به دلیل جریان شدید سیلاب ها خبر داد.

۲۴مسیر در سیستان و بلوچستان همچنان مسدود

سیستان و بلوچستان دومین استانی است که بیشترین اثرپذیری را از بارش‌های اخیر داشته و به گفته روح الله سرگزی معاون ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان، ۲۴ مسیر در جنوب این استان بر اثر طغیان رودخانه‌های محلی از عصر روز جمعه همچنان بسته است.

وی اظهار داشت: براساس هشدارهای سازمان هواشناسی مبنی بر بارندگی شدید همراه با بارش برف در نقاط کوهستانی در سیستان و بلوچستان هماهنگی‌های لازم با سازمان‌های خدمات رسان انجام شده بود.تلاش راهداران برای بازگشایی این مسیرها ادامه دارد اما در بسیاری از نقاط باید با پایان یافتن بارندگی شاهد فروکش کردن رودخانه‌های محلی و در نتیجه بازگشایی مسیرها باشیم.

بیشترین بارندگی در این استان در شهرستان‌های نیکشهر، سرباز و قصرقند گزارش شده است و حتی براثر بارش‌های شدید شاهد سرریز شدن ۲ سد پیشین و زیردان در جنوب استان بودیم که ساکنان پایین دست این سدها برای جلوگیری از خطرات احتمالی تخلیه شدند.

هرچند آماری از کل روستاهایی که در این استان در محاصره سیلاب و برف قرار دارند، منتشر نشده اما تنها در قصرقند راه ارتباطی ۴۰ روستای این شهرستان به دلیل طغیان رودخانه‌های محلی قطع شده است.

همچنین راه ارتباطی ۹۰ روستای حاشیه تفتان و میرجاوه از شامگاه ۲۱ دی تا کنون بر اثر طغیان رودخانه‌های محلی و در مناطق کوهستانی بر اثر بارش برف بسته شده و تلاش راهداران برای بازگشایی این مسیرها ادامه دارد.

**علت بارش‌های شدید جنوب کشور

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور دو عامل «تغییر پذیری آب و هوا» و «تغییرات اقلیمی» را علت تغییر الگوی بارش‌ها و بارش‌های شدید در جنوب کشور می‌داند.

احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا درباره علت تغییر الگوی بارش‌ها در کشور اظهار کرد: در درجه اول می‌توان به این موضوع اشاره کرد که آب و هوا و اقلیم به‌صورت جهانی همواره تغییرپذیر است همچنین تغییرات اقلیمی الگوهای جوی را تا حدودی تحت تاثیر قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه سیستم‌های هواشناسی حرکت موجی دارند و فرآیندهای گسترده‌ای نیز در شکل‌گیری این امواج دخالت می‌کنند، تصریح کرد: برای مثال نوسانات جنوبی، نوسانات دو قطبی اقیانوس هند، نوسانات پرفشار سیبری و نوسانات اقیانوس اطلس شمالی امواج بزرگ مقیاسی هستند که که در شکل‌گیری امواجی که از غرب به شرق حرکت می‌کنند، تاثیرگذارند.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه سال گذشته ما در کشور بارندگی خوبی داشتیم اما اروپای غربی سال خوبی از نظر بارندگی نداشت، گفت: امواج در این بازه زمانی به گونه‌ای شکل گرفته بود که بخش گرم و پایدار آن در اروپای غربی قرار داشت و بخش ناپایدار آن روی شرق مدیترانه و خاورمیانه گسترده شده بود.

وظیفه با اشاره به اینکه در حال حاضر امواج جوی به گونه‌ای است که بارش‌های خوبی در سواحل شرقی خلیج فارس پیش‌بینی می‌شود، اظهار کرد: اقلیم همواره ثابت نیست و ثابت نبودن آن لزوما به تغییرات اقلیمی مربوط نمی‌شود.

**پرواز بالگردهای اورژانس در مناطق سیل زده

سخنگوی سازمان اورژانس کشور از فعال شدن بالگردهای اورژانس در استان‌های درگیر سیل و آبگرفتگی خبر داد.

مجتبی خالدی در گفت و گو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: تیم های عملیات ویژه اورژانس برای امدادرسانی در در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان آمادگی کامل دارند و از روز گذشته بالگرد اورژانس نیز وارد عمل شدند.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه تیم های واکنش سریع در استان سیستان و بلوچستان وارد عمل شدند، گفت: در سه استان درگیر چهار نفر مصدوم شدند. همچنین تیم های اورژانس ۲۴ خانم باردار را به مراکز درمانی انتقال دادند.

وی درباره کشته شدگان در حوادث جوی اخیر تصریح کرد: در مجموع سه نفر در این حوادث جان خود را از دست داده‌اند که یکی از این افراد در استان سیستان و بلوچستان غرق شده است.  در استان هرمزگان نیز یک تن به علت غرق شدن در رودخانه و یک نفر به علت ریزش آوار در روستای حاجی آباد جان خود را از دست داده است.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=104275