کد خبر: 11973
تاریخ انتشار: ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۴
گروه : جهان انرژی

تغذیه مصنوعی دشت‌های تهران

تغذیه مصنوعی دشت‌های تهران

فاز جدید نجات ذخایر پنهان آب پایتخت رونمایی شد

گروه امورزیربنایی: یک مقام مسئول در وزارت نیرو با اعلام اجرای عملیات نجات بخشی سفره های آب زیرزمینی پایتخت گفت: بارش ها کمک کرد تا آبگیری تغذیه مصنوعی دشت کرج - شهریار انجام شود.

خلیل اردشیر تنها با اعلام آبگیری ۴حوضچه طرح تغذیه مصنوعی دشت کرج - شهریار گفت: بارش های خوبی که در فروردین ماه سال جاری اتفاق افتاد، سبب آبگیری ۴حوضچه طرح تغذیه مصنوعی دشت کرج - شهریار شده است.

اردشیر تنها یادآور شد: این طرح با بهره گیری از جریان های سیلابی رودخانه کرج و با احداث سازه های تاخیری متوالی و ایجاد حوضچه های تغذیه در عرض بستر رودخانه، جریان های سیلابی رودخانه کرج را به تاخیر انداخته و سرعت آن را کاهش می دهد و در نتیجه، سبب نفوذ بیشتر آب و در نهایت تغذیه سفره آب زیرزمینی دشت شهریار می شود.

وی پیشرفت فیزیکی طرح تغذیه مصنوعی دشت کرج - شهریار را بیش از ۴۸درصد عنوان کرد و افزود: احداث شش خاکریز هلالی شکل به طول حدود دو هزار و ۸۵۰متر، احداث هفت سرریز و حوضچه آرامش از جنس بتن و قلوه سنگ با روکش بتن مسلح، احداث سازه تقسیم کننده آب بر روی خاکریز ششم جهت تقسیم آب بین رودخانه کرج و شادچای، ساماندهی بستر رودخانه به طول ۳کیلومتر و احداث ساختمان بهره برداری و نگه داری از جمله بخش های این طرح استانی است.

این مقام مسئول اظهار امیدواری کرد آبگیری ۴حوضچه طرح که در حال حاضر بخش عمده عملیات احداث آنها به پایان رسیده، بتواند به تدریج بخشی از کسری سفره های آب زیرزمینی دشت کرج - شهریار را جبران نماید.