تعدد مراکزتصمیم‌گیری‌ دربخش انرژی کشور

0
۵۷۵ بازدید

تاکید مرکز پژوهشهای مجلس برضرورت تشکیل وزارت انرژی

گروه امورزیربنایی-مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی بر ضرورت تشکیل وزارت انرژی تاکیدکرد.

براساس اعلام روابط عمومی مرکز پژوهش‌ها، دفترمطالعات انرژی، صنعت و معدن این مرکز با بیان این مطلب که وضعیت کنونی بخش انرژی کشور نشان می‌دهد که وزارتخانه‌های نفت، نیرو، صنعت، معدن و تجارت و سازمان انرژی اتمی عهده‌دار وظایف حاکمیتی و تصدیگری دراین بخش هستند،‌ افزود: در واقع این بخش مانند بسیاری از بخش‌های موجود کشور دارای تعدد مراکز تصمیم‌گیری‌ و تصمیم‌سازی است و بسیاری از وظایف محوله به وزارت نیرو تناسبی با وضعیت کنونی بخش انرژی کشور و واقعیت‌های مربوط به آن ندارد.

این گزارش می‌افزاید: فقدان تمرکز دراین بخش ازسالیان پیش مورد توجه برنامه‌ریزان و سیاستگذاران بود و برای اصلاح این وضع شورای عالی انرژی برای اولین بار در دهه ۱۳۴۰ تشکیل شد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند که به دلیل ناهماهنگی‌هایی که بین نهادها و وزارتخانه‌های دست اندرکار وجود دارد این شورا موفقیتی در تصمیم‌سازی کلان کشور نداشته است.

در سال‌های اخیر نیز همانند گذشته، سهم انرژی فسیلی در عرضه کل انرژی اولیه و مصرف نهایی کشور، بسیار بالا بود و حدود ۹۵-۹۰ درصد برق تولیدی کشور نیز ازطریق نیروگاه‌های حرارتی تولید شده که سوخت آن از طریق وزارت نفت تامین می‌شود. همچنین طبق پیش‌بینی‌ها در چشم‌انداز بیست ساله حدود ۱ تا ۱٫۵ درصد برق تولیدی کشور، از طریق نیروگاه‌های برق آبی خواهد بود.

این گزارش می افزاید بنابراین درآینده نیز وابستگی بخش برق به نیروگاه‌های برق‌آبی کمتر خواهد شد. ضمن اینکه در حال حاضر وزارتخانه‌های نفت و نیرو در ارائه خدمات و تامین انرژی به مشترکین، دارای موازی کاری‌هایی هستند که خود هزینه بسیاری را به اقتصاد کشور تحمیل می‌کند. بر این اساس انتزاع بخش برق از وزارت نیرو و ادغام آن در وزارت نفت و تشکیل وزارت انرژی می‌تواند به عنوان گامی موثر در ایجاد همگرایی و همسویی در بخش انرژی کشور مورد توجه قرار گیرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=26614