تعداد مرغ های معدوم به ۲۱ میلیون قطعه رسید

0
۶۰۸ بازدید

با ثبت رشد ۷ میلیونی در کمتر از یک ماه

مهدی زاهدی-درحالی که روز ۱۳ دی ماه جاری اخرین آمار مرغهای معدوم شده به دلیل شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ۱۳ میلیون قطعه اعلام شده بود کمتتر از یک ماه بعد از تاریخ رئیس سازمان دامپزشکی کشور از رسیدن این امار به ۲۱ میلیون قطعه خبر داد.

به گزارش خبرنگارجهان اقتصاد، رئیس سازمان دامپزشکی در نشستی خبری با اعلام این خبر هشدار داد: استانهای قم، اصفهان و یزد می توانند در شرایط طغیان بیماری باشند.

علیرضا رفیعی پور روزسه شنبه با اشاره به اینکه در دوسال اخیر کشور ما همزمان با کشورهای دیگربا این بیماری مواجه است، اضافه کرد: براساس آخرین گزارشات تا روز گذشته(دوشنبه) ١۶ استان درگیر این بیماری شده اند.

رئیس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه استان قم با ١١۴ کانون بیشترین تعداد کانون بیماری را دارد، گفت: استانهایی مانند سمنان و لرستان نیز تنها یک واحد آلوده دارند.

به گفته رفیعی پور تاکنون ۴٢١ کانون آلوده به بیماری در کشور شناسایی شده است.

وی با اشاره به اینکه در ادامه روند کنترل بیماری تاکنون بیش از ٢١ میلیون قطعه مرغ معدوم شده است، افزود: ٧٣ درصد جمعیت مرغ تخم گذار و ٨ درصد جمعیت پولت کشور درگیر این بیماری شده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور درباره اینکه گفته می شود این سازمان نتوانسته آنچنان که باید اقدامات لازم را در جهت مقابله با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان انجام دهد، اظهار داشت: تاکنون ۴۲۱ کانون آلوده در کشور گزارش شده، این در حالی است که ما ۲۴ هزار واحد فعال مرغداری داریم، بنابراین این مسئله نشان می دهد که اقدامات پیشگیرانه در حال انجام است.

جلوی پرندگان مهاجر را که نمی توانیم بگیریم!

رفیعی پور با بیان اینکه امکان کنترل ورود پرندگان مهاجر به کشور وجود ندارد، افزود: ۳۴۰ آبگیر، تالاب و سد در کشور وجود دارد که پرندگان مهاجر از این طرق وارد کشور شدند و ویروس را به کشور ما  آوردند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نقاط بحرانی وجود دارد که ما را دچار مشکل می کند، اظهار داشت: اگر ما این نقاط را کنترل کنیم، برای سال آینده که بیماری در کشور شیوع پیدا می کند می توانیم از اپیدمی شدن آن جلوگیری کنیم.

رفیعی پور با بیان اینکه بیش از ۲ میلیون تن تولید کود مرغی در کشور است که اگر خارج از نظارت دامپزشکی باشد می تواند باعث انتقال بیماری شود، گفت: یکی دیگر از مشکلات ما حضور کارگران موقت در این حوزه است که جابه جایی آنها می تواند کنترل و پیگیری بیماری را سخت کند. همچنین برخی مرغداران رفتارهای مخاطره آمیز زیادی دارند. به عنوان مثال لاشه های طیور خود را در معابر عمومی رهاسازی می کنند.

این مقام مسئول دولتی افزود: همچنین در شرایط بیماری، طیور بومی باید در قفس و توری نگهداری شوند که متاسفانه این اتفاق رخ نمی دهد یا اینکه گاهی اوقات در بازارروزها ممکن است شرایطی باشد که ما در یک روز به ۱۰ هزار حکم قضایی برای کنترل شرایط نیاز داشته باشیم که این امکانپذیر نیست.

وی تصریح کرد: کنترل این موارد برای سال آینده می تواند از اپیدمی شدن بیماری در کشور جلوگیری نماید.

**افتتاح بیش از ۴۶ پروژه در دهه مبارک فجر

رئیس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه در دهه فجر امسال بیش از ۴۶ پروژه در ۱۸ استان کشور افتتاح می شود، گفت: این پروژه ها شامل درمانگاه، داروخانه، مزارع مرغ مادر، مراکز مایه کوبی و … است که موجب اشتغالزایی مستقیم برای ۸۱۸ نفر و اشتغالزایی غیرمستقیم برای ۱۵۸۳ نفر می شود و اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان صرف آن شده است که ۱۰ درصد این اعتبارات تسهیلات بانکی و باقی منابع شخصی سرمایه گذاران بوده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه طی ۹ ماه امسال بیش از ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار رأس دام تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی قرار گرفته و بیش از ۲۰ میلیون کیلوگرم لاشه در این نظارت های بهداشتی ضبط شده است، گفت: طی بازدیدهای انجام شده که بیش از ۲ میلیون بازدید بوده، همکاران ما با ۱۲۶ مورد غیربهداشتی مواجه شدند و در این فرآیند بیش از ۳۹ هزار مورد نمونه برداری از مزرعه تا سفره انجام شده است، ضمن اینکه ۳ میلیون و ۵۷۴ هزار کیلوگرم لاشه نیز در این فرآیند معدوم شده است.به گفته رفیعی پور، بیش از ۶ هزار پرونده قضایی نیز در این زمینه تشکیل شده است.

**از صاردات سگ و گربه تا واردات جگر و پوست گوسفند

رئیس سازمان دامپزشکی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به صادرات انجام شده در ۹ ماهه امسال گفت: در حوزه لبنیات بیش از ۳ هزار تن، در حوزه شتر بیش از ۷۴۱ نفر، گوساله کشتاری ۶ هزار رأس، گوشت مرغ منجمد بیش از ۶ هزار تن، میگو ۲۳ هزار تن، تخم مرغ خوراکی ۸ هزار تن، تخم مرغ نطفه دار بیش از یک میلیون عدد، جوجه یک روزه بیش از ۱۵ میلیون قطعه، ماهی خوراکی تازه ۳۴ هزار تن، آلایش دام و طیور ۴۱ هزار تن، خوراک دام، طیور، آبزیان ۸۱ هزار تن، آبزیان غیرمأکول مانند خرچنگ ۳۵ تن، پرندگان زینتی بیش از ۹۴ هزار قطعه، اسب بیش از ۹ رأس و سگ و گربه ۷۸۰ قلاده صادر شده است.

رفیعی‌پور در پاسخ به سوالی در خصوص واردات گوشت گرم از ارمنستان، نحوه ذبح آن و این‌که گاه گفته می‌شود جگر هم به شکل پیچیده در قالب پوست از این کشور وارد ایران می‌شود، توضیح داد: در حوزه فرآورده‌های دامی در بخش گوشت ما گاه بیش از ۱۰۰ هزار تن واردات داریم اما در تمام کشورهای صادرکننده مطالعات مختلفی صورت گرفته و پس از تایید تیمی برای واردات به این کشورها اعزام شده و پروتکل‌های خاصی به امضاء می‌رسد حتی در زمان ذبح یک ناظر یعنی یک روحانی و دامپزشک در کشتارگاه کشورهای مبدأ حضور دارند و حتی پس از کشتار نیز بر روند انتقال محصول نظارت می‌شود. در داخل کشور نیز بار دیگر محصولات صادراتی کنترل می‌شوند تا دچار مشکل خاصی نباشند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور با تاکید بر این‌که واردات جگر دارای مجوز نیست، اظهار کرد: وقتی جگر مجوز ندارد قطعا برای پوست هم برای واردات به این شکل مجوز وجود ندارد که قاچاقچیان بخواهند جگر را در پوست پنهان کرده و برای ایران ارسال کنند.

** آمار دقیقی از تعداد دامپزشکان بیکار در کشور نداریم

در ادامه این نشست محمدرضا صفری، رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور، اظهارداشت: در حال حاضر، سازمان نظام دامپزشکی حدود ۳۶ هزار و ۶۳۴ نفر عضو دارد که دفاع از حقوق صنفی اعضا از رسالت های این سازمان است.

وی با بیان اینکه صدور انواع پروانه های بهداشتی در حوزه تولید اعم از دام و طیور و آبزیان، تنظیم روابط حرفه ای، مشارکت در برنامه های بهداشت عمومی، آموزشی، پژوهشی و حوادث غیرمترقبه و نیز رسیدگی به تخلفات حرفه ای دامپزشکی از وظایف سازمان نظام دامپزشکی است، اضافه کرد: از سال ۹۱ تا پایان دی ماه امسال، ۶۱ هزار و ۲۲۶ فقره پروانه در زمینه های بهداشتی، تاسیس و بهره برداری و تمدید و بهسازی توسط این سازمان صادر شده است.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشوربا اشاره به اینکه جزو ۱۵ دستگاه برتر در ارائه فعالیت های الکترونیکی در سال گذشته شناخته شده ایم، افزود: از اواخر سال گذشته صدور پروانه ها در پنجره الکترونیک سازمان صورت می‌گیرد که سرعت عمل از مزیت های این فرآیند به شمار می رود.

وی اضافه کرد: تعرفه دامپزشکی و اشتغال دامپزشکان  یکی از دغدغه های جدی سازمان است، البته  آمار دقیقی از تعداد دامپزشکان بیکار در کشور وجود ندارد.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=77449