تعامل اقتصادی موثر با آمریکای لاتین با بهره گیری از ظرفیت رسانه های برون مرزی

0
۱,۳۷۶ بازدید

محمد پارسا نجفی-فعال رسانه ای

کمتر فعال اقتصادی است که نداند چالش بزرگ اقتصاد کشور بزرگ ایران، نبودن بازار صادراتی است که بتواند بخش خصوصی را به تحرک ترغیب کند. اما در دوردست ها فرصت هایی وجود دارد که باید آن را  شناخت و در این میان نقش شبکه هیسپان تی وی پر رنگ خواهد بود.

آمریکای لاتین همواره سرزمینی بکر و مستعد برای انواع فعالیت های اقتصادی بوده و هست. منابع عظیمی از آب های شیرین در دسترس بشر در این منطقه وجود دارد. گستره ای وسیع از زمین های حاصلخیز در این بخش از جهان است. از این رو می تواند برای تامین نیازهای غذایی ایران مورد توجه قرار گیرد. خرید زمین، ساخت کارخانه های فرآوری محصولات کشاورزی و همکاری در کشت و صنعت محصولاتی که به آب زیاد و نیروی کار ارزان انسانی نیازمند هستند و ارزش راهبردی ندارند، می تواند محورهای فعالیت اقتصادی میان کشورهای منطقه با ایران باشد.

هیسپان تی وی بهترین رسانه ای است که می تواند این نوع کشت و صنعت فراسرزمینی را به شکل مطلوبی تبیین کند. برای مثال ایران محصولات کشاورزی مانند سویا، قهوه، کاکائو و… را وارد می کندکه در آمریکای لاتین تولید می شوند اما فرآوری آن را شرکت های غربی انجام می دهند. این در حالی است که هزینه های کشت و فرآوری در آمریکای لاتین به مراتب از ایران کمتر است و ایران خود می تواند با مشارکت شرکت های بومی در منطقه آمریکای لاتین این گیاهان را پرورش داده و با کشت و صنعت های امروزی فرآوری کرده و به ایران وارد کند یا به کشورهای ثالث به عنوان محصول مشترک صادر کند.

از طرف دیگر ایران مانند همه کشورهای خاورمیانه با کمبود شدید آب روبه رو است و برای تولید محصولاتی که نیازمند آب فراوان است به شدت در مضیقه بوده و خواهد بود. چه محصولات اساسی مانند برنج و گوشت گاو که آب بسیاری نیاز دارد و چه محصولات صیفی و جالیزی به ویژه هندوانه. علاوه بر اینکه تولید این محصولات نیازمند به منابع وسیع آب در ایران هزینه ای بیشتر از تولید آنها در آمریکای لاتین را می طلبد.

به این موارد باید افزود که آمریکای لاتین بازار بزرگی در حدود ۶۰۰ میلیون نفر را نیز در خود جای داده است که کمتر در فناوری های روز، توفیقی داشته اند.

اینجاست که نقش آمریکای لاتین بسیار با ارزش است. هیسپان تی وی می تواند با وجود دفاتر خبری و خبرنگاران مقیم در آمریکای لاتین نمایی همه جانبه از ظرفیت های اقتصادی و فرصت های موجود کشورهای این منطقه بزرگ تهیه و علاوه بر شبکه خود در دیگر بخش های صدا و سیما و نیز سایر رسانه های ایرانی بازنشر دهد. اقدامی که سایر رسانه های کشور فاقد توان آن هستند.

از دیگر مواردی که هیسپان تی وی می تواند به معرفی آن بپردازد، منابع معدنی عظیمی است که در آمریکای لاتین دیده می شود و می تواند تامین کننده خوراک اولیه بسیاری از صنایع کشورمان باشد. این نوع فعالیت جذابیت بالایی برای همکاری میان صنایع معدنی ایران با آمریکای لاتین دارد. برای مثال بیشتر ذخایر لیتیوم دنیا در کشور کاملا فقیر بولیوی نهفته است و دولت این کشور تمایل بسیار دارد تا شرکت های غیر غربی به استخراج این کانی ارزشمند بپردازند.

ارائه تصویر از این معادن و مصاحبه با فعالان بومی که در چنین منابعی فعالیت داشته اند و بررسی نیازهای صنعتی و نوع تخصص مهندسی مورد نیاز در کنار معرفی توانمندی های مهندسی ایران در همان رسته تخصصی گامی است که می تواند هم نیاز آمریکای لاتی نرا بشناساند و هم توانایی های کشورمان را به فعالان این ناحیه معرفی می کند.

همه این ها در حالیست که توانمندی ایران در زمینه های فنی و مهندسی از بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین به مراتب بالاتر است و دولت های این کشورها بارها تمایل خود را برای واردات این نوع خدمات از طرف شرکت های کشورمان نه اعلام که اثبات کرده اند.

جالب این است که شرکت های مهندسی خود باید تامین مالی پروژه هایی که قبول کرده اند به عهده گیرند یا راهکاری برای آن بیابند. در آمریکای لاتین شرایط کاملا متفاوت است و این دولت های منطقه هستند که تامین مالی بیشتر پروژه های صنعتی را به عهده می گیرند. این مورد دقیقا ارزش خاصی دارد که به خوبی می تواند در هیسپان تی وی رسانه ای شود.

دعوت آمریکای لاتین از نخبگان اقتصادی ایران به ویژه مسئولان دولتی که به نوعی با اقتصاد خارجی مرتبط هستند در میزگردها و ساخت برنامه های مستندی که توانمندی های صنعتی و اقتصادی ایران را به نحوی مطلوب نشان دهد از مواردی است که به خوبی می تواند در میان کشورهای آمریکای لاتین تاثیرگذار باشد.

مهندس حسن محتشم عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان تهران در همین رابطه معتقد است؛ شرکت های مهندسی بسیاری دارای قابلیت فعالیت در آمریکای لاتین هستند. شبکه های برون مرزی صدا و سیما مانند هیسپان تی وی می توانند دوربین خود را به محل پروژه های موفق شرکت های مهندسی ایرانی چه در داخل کشور و چه در آمریکای لاتین برده و تصویری واضح از فعالیت های این شرکت ها ارائه دهند. به این صورت دولت و فعالان اقتصادی آن منطقه می توانند پس زمینه ای روشن از توانایی های مهندسی ایران در فکر خود داشته باشند.

وی ادامه می دهد: میزگردها و مستندهایی که نیازهای کشورهای واردکننده خدمات فنی و مهندسی را نشان می دهد نیز نقشی مهمی در معرفی فرصت های صادراتی برای شرکت های ایرانی دارد. اگر این برنامه ها با کیفیت مطلوبی ساخته شده و در رسانه های داخل ایران هم باز نشر شود، حصول نتایج مطلوب را تضمین می کنند.

محتشم مثال می زند و با یادآوری این خاطره که به شخصه شاهد بودم زمانی که مسئولان ارشد کشور ترکیه، به ایران می آمدند حتما از شرکت مهندسی مانند «کوزو» (kuzu) که در مسکن مهر پرند فعالیت می کرد، بازدید می کردند و این امر در رسانه ها انعکاس می یافت، می گوید: این بازدید ها نشان می داد که صدور خدمات فنی و مهندسی شرکت های این کشور چقدر برای مسئولان دولت آنکارا دارای اهمیت است و از طرف دیگر دولت این کشور با جدیت از این صادرات حمایت می کند.

مجید صالحی سفیر سابق ایران در اکوادور نیز عقیده دارد که ایران با بهره گرفتن از ظرفیت شبکه های برون مرزی خود و بویژه هیسپان تی ویف قادر است به مراتب موفق تر از آنچه تاکنون در عرصه تعامل اقتصادی بین ایران و آمریکای لاتین رخ داده است، ظاهر شود. او می گوید: اگر بخواهیم مقایسه کنیم، ترکیه طی یک دهه اخیر نسبت به ایران روابط بسیار بیشتر و آسان تری با آمریکای لاتین دارد در حالی که شبکه ای مانند هیسپان تی وی هم برای معرفی توانایی خود در دست نداشته است.

این استاد دانشگاه پیشنهاد می کند که حتی اگر دولت ایران نمی خواهد از صادرات با یارانه حمایت کند می تواند در ازای میزان مشخصی از صادرات، مجوز واردات مقدار معینی کالا از آمریکای لاتین را به شرکت های بازرگانی اعطا کند تا سهم صادرات شرکت های ایرانی در مبادلات با آمریکای لاتین بیشتر از وضعیت موجود شود.

هیسپان تی وی از سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرده و در زمان راه اندازی، نخستین شبکه اسپانیایی زبان بود که از غرب آسیا، برای مخاطبان خود در آمریکای لاتین، اسپانیا و اسپانیایی زبان های ایالات متحده آمریکا و … اسپانیایی زبانان پراکنده در تمامی جهان به تولید و پخش اخبار و برنامه های گوناگون پرداخت. این شبکه از محبوبیت و جایگاهی قابل اعتنا در میان مخاطبان خود برخوردار است و با توجه به نکات پیش گفته، هیسپان تی وی می تواند در همه موارد فوق نقش یک حامی رسانه ای را ایفا کند. هم به اقتصاد کشور کمک نماید و هم برنامه هایی را پخش کند که برای مخاطب دارای اهمیت کاربردی باشد. چنین اقدامی می تواند این رسانه بین المللی را به عرصه ای فراتر از آنچه هست، برساند.

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=80847