تضمین پرداخت مهمترین دلیل بی‌توجهی به انرژی‌های تجدیدپذیر

0
۳۴۹ بازدید

رئیس سندیکای صنعت برق گفت: علی‌رغم این‌که ایران ظرفیت بالقوه‌ای در به‌ کارگیری انرژی خورشیدی و بادی دارد، نبود تضامین پرداخت عاملی بر دفع جذب بخش خصوصی و همچنین توسعه انرژی‌های تجدید‌پذیر شده است.

علیرضا کلاهی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که بخش عمده‌ای از نیاز انرژی کشور می‌تواند از طریق انرژی‌های تجدید‌پذیر برطرف شود، اظهار کرد: مشکل اصلی در این زمینه نرخ‌ها و قیمت‌گذاری نیست، چرا که در حال حاضر نرخ‌ها برای جذب بخش خصوصی جذاب است.

وی ادامه داد: مساله‌ی مهم و اصلی بخش خصوصی در تولید برق نبود تضامین پرداخت است که اگر این مساله برطرف شود قطعا جدی بخش خصوصی در این زمینه افزایش می‌یابد.

به گفته رئیس سندیکای صنعت برق، تا زمانی که تضمین ثانویه یعنی به جز پرداختی که از سوی وزارت نیرو انجام می‌شود، بانک مرکزی و وزارت نفت فاینانس پروژه را پشتیبانی نکنند، اجرایی‌شدن آن پروژه غیرممکن و یا در مقیاس کوچک خواهد بود.

کلاهی ادامه داد: در حال حاضر بجز بند «ق» که توسط وزارت نفت پشتیبانی می‌شود هیچ‌گونه حمایت دیگری در قالب تضمین ثانویه وجود ندارد.

وی با بیان این‌که بارها به اهمیت تضامین پرداخت اشاره کرده‌ایم، گفت: نبود تضامین پرداخت مهم‌ترین مساله در جذب بخش خصوصی در تولید برق است که علی‌رغم پیشنهادهای متعدد برای اجرایی شدن این طرح هنوز نتیجه مطلوبی حاصل نشده است.

رئیس سندیکای صنعت برق این مشکل را مربوط به سال‌های گذشته دانست و افزود: اگر بخش خصوصی بخواهد برای پروژه خود فاینانس بگیرد هیچ بانکی بدون تضمین ثانویه وزارت دارایی یا وزارت نفت سرمایه‌گذاری نمی‌کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13613