تشکیل شورای جدید سیاستگذاری خودرو مهمترین دستاورد دولت یازدهم

0
۱,۱۵۵ بازدید

گزارش شبکه اطلاع رسانی وزارت صنعت حاکی است،دو سال منتهی به آغاز به کار دولت تدبیر و امید تحت تاثیر تحریم‌های خارجی روند تولید خودرو در ایران نزولی شده بود،اما با روی کار آمدن دولت یازدهم، روند نزولی تولید خودرو در کشور متوقف شد.

 وزارت صنعت اعلام کرد:

گروه تولید-وزارت صنعت، معدن وتجارت اعلام کرد: تشکیل شورای جدید سیاستگذاری خودرو با حضور وزیر صنعت، معدن وتجارت، خودرو سازان، قطعه سازان و انجمن ها و تشکل های ذیربط، مهمترین دستاورد دولت یازدهم در صنعت خودرو محسوب می شود.

این شورا به موضوع افزایش کیفیت خودرو و قطعات وابسته به آن، صنعت سبز و استانداردهای زیست محیطی و خدمات پس از فروش توجه ویژه ای داشته است.

براساس این گزارش، زمانی که تحریم‌ها عملیاتی شد، این صنعت به غروب خود نزدیک شد و خودروسازان خارجی ایران را ترک کردند و خیلی از کشورها حاضر به همکاری با ایران نبودند و شاید کمتر از دو ماه صنعت خودرو نشان داد که میزان خودکفایی‌اش در حد شعار بود.

دولت تدبیر و امید عامل توقف روند نزولی تولید خودرو

گزارش شبکه اطلاع رسانی وزارت صنعت حاکی است،دو سال منتهی به آغاز به کار دولت تدبیر و امید تحت تاثیر تحریم‌های خارجی روند تولید خودرو در ایران نزولی شده بود،اما با روی کار آمدن دولت یازدهم، روند نزولی تولید خودرو در کشور متوقف شد.

همچنین دولت یازدهم، پس از برجام اقدامات مناسبی برای برقراری تعامل صنعت خودروی ایران با کشورها و شرکت‌های صاحب فناوری صورت داد که در این زمینه، قراردادهایی با شرکت های پژو و سیتروئن ( فرانسه ) امضا شد.

برپایه اطلاعات شبکه مزبور، محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، ممعدن وتجارت از دو خودروساز بزرگ خواسته است که نسبت به از رده خارج ساختن خودروهای قدیمی و فرسوده اقدام نمایند.

نوسان های تعداد خودروهای تولیدی در سال های تحریم و پس ازآن

صنعت خودروی کشور از سال ۱۳۹۱ به بعد تحت تاثیر برخی مشکلات داخلی و خارجی درروند تولید، تنزل کرد بطوریکه از مجموع یک میلیون و ۶۵۰ هزار دستگاه خودرو تولید شده در سال ۹۰ به ۹۲۴ هزار دستگاه در سال ۹۱ رسید. سال ۱۳۹۲ نیز روند نزولی تولید خودرو تشدید شده و تولیدات این بخش به رقم ۷۳۷ هزار دستگاه کاهش یافت.

همچنین براساس اقدامات صورت گرفته از سوی دولت یازدهم درسال ۱۳۹۳ روند تولید خودرو در ایران باردیگر روند صعودی پیدا کرد، بطوریکه به یک میلیون و ۱۳۰ هزار دستگاه افزایش یافت .

علاوه براین سال ۹۴ تعداد خودروهای تولیدی ۹۷۸ هزارو ۷۹۶ دستگاه شد و پارسال هم در مجموع یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه خودرو تولید شد.

وزارت صنعت در این گزارش افزوده است ، طی سه سال ( ۹۵- ۱۳۹۳) دولت یازدهم توسط خودرو سازان ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه خودروی سواری در کشور تولید شد که این رقم در شهریور سال ۹۲ یعنی پایان عملکرد دولت دهم (تحویل دولت یازدهم) به یک میلیون و ۹۰۰ هزار دستگاه رسیده بود.

هدف چشم انداز

براساس هدف تعیین شده در سند چشم انداز ( ۱۴۰۴ ) وزارت صنعت دستیابی به تولید سه میلیون دستگاه خودرو سواری و وانت را در دستور کار دارد که از این رقم یک میلیون دستگاه باید راهی بازارهای صادراتی شود.

در عین حال برای سال ۱۳۹۶ پیش بینی رقم تولید یک میلیون و ۷۵۰ هزار دستگاه خودرو سواری و وانت در چارچوب سند راهبردی وزارت صنعت تعریف شده که این رقم نسبت به سال ۹۳ ( وضعیت ارزیابی تولید ) تعداد ۶۴۰ هزار دستگاه افزایش نشان می دهد.

وضعیت خودروهای تجاری

سال ۱۳۹۳ تعداد خودروهای تجاری تولیدی ( اتوبوس، مینی بوس و کامیون ) ۲۲ هزار دستگاه بود که برای سال ۹۶ رقم ۴۳ هزار دستگاه هدف گذاری شده و انتظار می رود در افق چشم انداز به تولید ۱۲۰ هزار دستگاه برسد که از این میزان تعداد ۳۰ هزار دستگاه باید راهی بازارهای صادراتی شود .

 

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59348