کد خبر: 3587
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۳

تسویه و پایاپای سه ماهه اول ۹۳ کارگزاران بدون تاخیر انجام شد

تسویه و پایاپای سه ماهه اول ۹۳ کارگزاران بدون تاخیر انجام شد

گروه بازارسرمایه : در سه ماهه اول امسال هیچکدام از کارگزاران در تسویه بدهی‌های خود با تاخیر بیش از دو ساعت اقدام نکردند که در مدت مشابه سال گذشت، این پرداخت‌ها 18 درصد موارد را شامل می‌شد

محسن خدابخش گفت: گزارش‌های آماری صندوق تضمین تسویه در 58 روز فعالیت سه ماهه اول سال جاری نشان می‌دهد، در 55 درصد روزها، فرایند واریز وجه توسط کارگزاران بدهکار با تأخیر همراه بوده که این عدد در دوره مشابه سال گذشته 70 درصد بوده است.
مدیر تسویه وجوه معاملات اوراق بهادار و بورس کالای سمات گفت: در سه ماهه اول امسال هیچکدام از کارگزاران در تسویه بدهی‌های خود با تاخیر بیش از دو ساعت اقدام ننموده‌اند که در مدت مشابه سال گذشت این پرداخت‌ها 18 درصد موارد را شامل می‌شد.
وی با اشاره به زمانبندی پرداخت و محاسبه ساعتی جرایم تأخیر و همچنین کافی بودن منابع صندوق گفت: درسه ماهه اول سال جاری بیش از 96 درصد پرداخت‌های وجه بستانکاران اتاق پایاپای، در زمان و موعد مقرر پرداخت شده است و مابقی پرداخت‌ها نیز تا ساعت 13 روز تسویه به حساب‌های بستانکار واریز شده است و این در حالی است که درمدت مشابه سال گذشته 5.4 درصد از کل پرداخت‌ها با تاخیر و بعد از ساعت 13 به حساب بستانکاران واریز شده بود.
خدابخش افزود: در سه ماهه اول سال 92 بدون در نظر گرفتن تأخیرهای زیر 15 دقیقه منابع صندوق فقط 71 درصد عملیات پایاپای کارگزاران را پوشش داده بود که در مدت مشابه امسال با اتکا به منابع صندوق تضمین تسویه این عملیات به طور کامل توسط صندوق پوشش داده شد که البته روند معاملات و حجم آن‌ها نیز در این مورد موثر بوده است.
مدیر تسویه وجوه معاملات اوراق بهادار و بورس کالای سمات گفت: هم اکنون 96 کارگزاری عضو صندوق تضمین تسویه می باشند که شرکت کارگزاری آفتاب درخشان خاورمیانه آخرین آن‌هاست که در سه ماهه اول سال 93 به صندوق تضمین تسویه پیوسته است.
گفتنی است منابع صندوق برای پایان دوره سه ماهه اول امسال به 82 میلیارد ریال افزایش یافته بود که با تعیین ضرایب جدید توسط کمیته صندوق تضمین تسویه حجم منابع صندوق برای سه ماهه دوم 93 به 88 میلیارد ریال رسید.