تسهیلات بانکی با نقدینگی مورد نیاز صنایع متناسب نیست

0
۴۰۴ بازدید

به گزارش جهان اقتصاد، براساس این برنامه ریزی در این میز ۲۶ شرکت تولید کننده صنعت برق، الکترونیک و مخابرات حضور دارند که با اپراتورهای تلفن همراه و ثابت کشور قرارداد‌هایی برای داخلی سازی امضا کرده‌اند.

گروه تولید-فعالیت ششمین میز تعمیق ساخت داخل در وزارت صنعت، معدن وتجارت به منظور کاهش ارز بری ۷۶ میلیون یورویی در صنایع برق، الکترونیک و مخابرات در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش جهان اقتصاد، براساس این برنامه ریزی در این میز ۲۶ شرکت تولید کننده صنعت برق، الکترونیک و مخابرات حضور دارند که با اپراتورهای تلفن همراه و ثابت کشور قرارداد‌هایی برای داخلی سازی امضا کرده‌اند.

این مراسم روزسه شنبه با حضور «رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد و «مهدی صادقی نیارکی» سرپرست معاونت امورصنایع وزارت صنعت گفت: تاکنون ۱۱ برنامه راهبردی از جمله تعمیق و توسعه ساخت داخل قابل دستیابی به استقلال و خود اتکایی صنعتی، مدیریت واردات و بستر سازی تقویت درون زایی و برون گرایی در بخش های داخلی در وزارت صنعت، معدن و تجارت تعریف شده و در این ارتباط تاکنون پنج میز تعمیق ساخت د اخل در بخش‌های خودرویی، موتورسیلکت،  پتروشیمی و صنایع معدنی برگزار شده است.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری پنج میز یاد شده تاکنون کاهش ارزبری ۲۵۰ میلیون یورویی در خودرو و ۶۰ میلیون یورویی در صنعت پتروشمی را وارد مراحل اجرایی کرده است .

این مقام مسوول یادآور شد: ماه‌های آینده برگزاری میزهای تخصصی در صنایع لوازم خانگی، صنایع ریلی، ماشین سازی، نفت و گاز و پتروشیمی و قطعات بزرگ خودرو در دستور کار قرار خواهد گرفت.

همچنین «کیوان گردان» مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت در این مراسم گفت: براساس همکاری اپراتورهای تلفن همراه و ثابت کشور از ابتدای مردادماه امسال، تعاملات لازم برای حرکت در مسیر خود اتکایی در این صنایع در دستورکارقرار گرفت که بازاری سه میلیارد دلاری در داخل کشور دارد و برگزاری این میز تخصصی کاهش ارز بری ۷۶ میلیون یورویی را به دنبال خواهد داشت. وی خاطرنشان کرد: بخشی از کالاهایی که در این میز قرار گرفته در گذشته وارد کشور می شد که اکنون واردات آنها قطع شده که از جمله آنها می توان به  مودم و باطری های صنعتی اشاره کرد.گردان افزود: بخشی از قراردادهای امروز نیز برای افزایش خرید داخلی است که از جمله‌آنها کابل‌های نوری و مسی قابل اشاره است که پیشتر نیاز کشور به آنها از خارج تامین می شد .این مقام مسوول اضافه کرد: سال ۹۶ بیش از ۶۶ میلون دلار مودم به کشور وارد شد که اکنون نیاز به آن به کمتر از ۱۲ میلیون دلار رسیده است.

**واردات کالایی که درداخل قابل تامین باشد، ممنوع می‌شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم گفت: چنانچه این وزارتخانه مطمئن شود تولید هر قطعه یا تجهیزات به اندازه نیاز کشور و با کیفیت مناسب وجود دارد، از واردات آن جلوگیری خواهد کرد.

رضا رحمانی افزود: ساخت داخل مورد تاکید است و این اقدام راهبرد اصلی برای حل مشکلات اساسی از جمله بیکاری و تورم محسوب می شود.وی افزود: مدیریت بدون برنامه‌ریزی معنا ندارد و در نظر است تا سال ۱۴۰۰ ، به میزان ۱۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی را داخل‌سازی کنیم که ۵۰۰ میلیون دلار آن در حوزه برق الکترونیک و مخابرات است.

این مقام مسئول از سهم ۱.۴ میلیارد دلاری صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی در داخلی‌سازی قطعات و تجهیزات تا سال ۱۴۰۰ خبر داد که تا امروز و در جریان برگزاری میزهای تعمیق ساخت داخل این رقم از مرز ۳۰۰ میلیون دلار داخلی سازی گذشته است.

وی بیان کرد: آنچه مهم است اینکه نهضت ساخت داخل که آغاز شده و در مرحله نخست به دنبال جلوگیری از واردات بوده و پس از آن صادرات محصولات پیگیری خواهد شد.

رحمانی به هفت محور اساسی مورد پیگیری این وزارتخانه برای امسال را یادآور شد و گفت: یکی از این محورها توسعه صادرات با اولویت ۱۵ کشور همسایه و دو برابر شدن صادرات به این کشورها تا سال ۱۴۰۰ است.

وزیر صنعت اظهار داشت: سال گذشته در مجموع ۲۴ میلیارد دلار به این کشورها صادرات انجام شد و در نظر داریم تا سال ۱۴۰۰ این رقم را به ۴۸ میلیارد دلار افزایش دهیم.به گفته وی، دو درصد واردات این کشورها اکنون از ایران است که تا سال ۱۴۰۰ به چهار درصد افزایش خواهد یافت.

رحمانی همچنین به حضور خود در نمایشگاه اخیر واردات چین اشاره کرد و گفت: چینی‌ها در سال گذشته میلادی دو هزار میلیارد دلار واردات داشتند و به گفته اعضای اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین و انجمن بازرگانان ایرانی حاضر در کشور ، جمهوری اسلامی ایران  پتانسیل تامین ۷۰۰ میلیارد دلار از واردات چینی ها را دارا است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به تکمیل سامانه «توان ایران» تا پایان ماه جاری اشاره کرد که در راستای قانون استفاده حداکثری از توان ساخت داخل ایجاد شده که یک نمایشگاه دائمی الکترونیکی بوده و نیازمندی‌ها و توانمندی‌های صنایع در آن دیده شده است.

وی با تقدیر از مشارکت سپاه، وزارت دفاع و بسیج در موضوع داخلی‌سازی خاطرنشان کرد: در ماه‌های گذشته خودروهای سطح پارکینگ خودروسازان به حدود ۲۰۰ هزار دستگاه رسیده بود که عمده آنها در چند قطعه مهم کسری داشتند که با برگزاری میز نخست داخلی سازی ۲۰۰ هزار دستگاه از این خودروها تکمیل و تحویل مشتریان شدند.

رحمانی همچنین به کاهش ۳۱ درصدی واردات کالاهای مصرفی در سال گذشته اشاره کرد که بخشی از آن ناشی از ممنوع شدن واردات یک هزار و ۵۲۴ ردیف تعرفه از سوی این وزارتخانه بود و همه این ها مواردی بودند که توان و ظرفیت ساخت داخل آنها در کشور وجود دارد.رحمانی در پایان اعلام کرد: امروز ضروری ترین کار در جنگ اقتصادی، توسعه نهضت ساخت داخل و تخصیص بهینه منابع است.

**هرآنچه که گفته و وعده داده شده، عملیاتی خواهد شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت ‌در پایان جلسه میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت برق، الکترونیک و مخابرات گفت: نیاز به نقدینگی از سال گذشته تاکنون در واحدهای صنعتی چند برابر شده، اما تسهیلات بانکی متناسب با آن افزایش نیافته است.

رحمانی درباره پرداخت نشدن بسته‌های تشویقی وعده داده شده به قطعه سازان، افزود:‌ کمبود نقدینگی را تایید می‌کنیم اما به‌طور قطع، هر آنچه که گفته و وعده داده شده، عملیاتی خواهد شد.وی بیان داشت:‌ نیازهای بخش صنعت به نقدینگی اعلام شده و مورد پیگیری هم قرار گرفته است؛ در این زمینه بانک مرکزی قول مساعد همکاری داده است.رحمانی با اشاره به میز تخصصی برگزار شده در روز جاری، خاطر نشان کرد:‌ با قراردادهایی که امروز منعقد شده، اگر ملزومات، قطعات و تجهیزات مورد نیاز کشور با کیفیت مناسب تامین شود، از واردات آنها جلوگیری خواهد شد.

وی ادامه داد: ‌نظارت بر ممنوعیت واردات این اقلام بر عهده معاونت امور صنایع وزارتخانه است؛ همچنین آن بخش که از طریق قاچاق وارد کشور می‌شود نیز از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کنترل خواهد شد.

**فرصت تحریم ها برای تولید داخل

مدیرعامل شرکت ایرانسل نیز در این مراسم گفت: بخش عمده ای از قطعات صنعت مخابرات با عزم جدی و حمایت های وزارت صنعت، معدن و تجارت بومی شده است.عباسی آرند افزود: توسعه و تعمیق ساخت داخل و توجه به بومی سازی را در ایرانسل دنبال می کنیم، این برای تولیدکنندگان یک فرصت طلایی است.وی ادامه داد: تحریم ها یک فرصت را برای تولید داخل فراهم کرد، رویکرد وزارتخانه صمت و ارتباطات برای توسعه داخلی سازی، فرصتی برای تولیدکنندگان است.عباسی آرند اعلام کرد: با ۹ مجموعه شرکتهای تولیدی مختلف، امروز قراردادهای خود را تنظیم می کنیم؛ که ارزش آنها ۲۰۰ میلیارد تومان است و کاهش ارزبری ۱۲ میلیون یورویی به دنبال دارد.وی خاطرنشان کرد: در آینده در حوزه نرم افزارهای مورد نیاز هم برنامه هایی داریم و کاهش ارزبری ۱۰ میلیون یورو در این حوزه در دستور کار است.

** کاهش ارزبری ۵۲ میلیون یورویی

مدیرعامل شرکت همراه اول هم  در این مراسم گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت همواره حامی ما بوده است.حمید فرهنگ افزود: همراه اول در ۳ سال پیاپی رتبه اول تولید داخل را در بین اپراتورهای کشور دارد.وی ادامه داد: نمایشگاه داخلی دائمی فرصتهای ساخت داخل و تعمیق داخلی سازی را در محل شرکت همراه اول داریم.فرهنگ اضافه کرد: قراردادهای منعقد شده امروز کاهش ارزبری ۵۲ میلیون یورویی برای همراه اول در پی دارد.

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=103353