شرکت توسعه بنادر و فرودگاه های منطقه آزاد کیش

تسریع عملیات ساخت باند جنوبی فرودگاه بین المللی کیش

0
۱۹۴ بازدید

باند جنوبی فرودگاه بین المللی کیش به عنوان یکی از بزرگترین باندهای فرودگاهی کشور تاپایان امسال به بهره برداری می رسد.

 به گزارش روزنامه جهان اقتصاد  به نقل از روابط عمومی و امور بین المللی سازمان منطقه آزاد کیش، در ادامه بازدید های دوره ای غلامحسین مظفری که چهارشنبه هر هفته با هدف بررسی روند پیشرفت طرح های عمرانی و توسعه ای انجام می شود، روز چهارشنبه ۱۱دی غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به همراه مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور با حضور در باند جنوبی فرودگاه کیش و سالن مسافری در حال ساخت این فرودگاه از نزدیک روند پیشرفت ۷۰درصدی عملیات اجرایی، زیر بنایی و تامین تجهیزات مورد نیازاین باند از قبیل” چراغ های روشنایی، دستگاه آی ال اس و ارتقای دستگاه های رادیویی” را بررسی کردند.

به گفته علی عرب مدیرعامل شرکت توسعه بنادر و فرودگاه های منطقه آزاد کیش، این باند ۴هزار و ۳۸۰متر طول و ۷۵ مترعرض یکی از بزرگ ترین باندهای فرودگاهی کشور است که با هدف ارتقاء کلاس هوانوردی باند فرودگاه بین المللی کیش به بالاترین کلاس جهانی ۴ f و رونق صنعت گردشگری کیش در این منطقه ساخته می شود.

علی عرب در خصوص پیشرفت عملیات اجرایی آسفالت باند جنوبی فرودگاه بین المللی کیش گفت: بر اساس برنامه زمان بندی شده با اجرای ۷۰۰ تن آسفالت در روز، لایه نهایی روکش باند با رعایت استانداردهای جهانی در حال اجرا است که تا ۴۰روز آینده مرحله آسفالت باند به اتمام می رسد.

وی تصریح کرد: باند جنوبی فرودگاه بین المللی کیش قابلیت نشست و برخاست هواپیماهای بزرگ را دارد و تا پایان سال جاری شاهد فرود نخستین هواپیمای پهن پیکر در این فرودگاه خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت توسعه بنادر و فرودگاه های منطقه آزاد کیش در خصوص تسریع عملیات اجرایی و رعایت ارتقای سطح کیفی این طرح اظهار داشت: در حال حاضر با تلاش نیروی انسانی متشکل از ۷۴ نفر در یک شیفت کاری ۱۱ ساعته و بکار گیری بیش از ۳۶ دستگاه ماشین آلات روند پیشرفت طرح با سرعت خوبی ادامه دارد.

علی عرب افزود: عملیات اجرایی این طرح از خرداد امسال آغاز شد که با راه اندازی کارخانه دوم تولید آسفالت، باند جنوبی فرودگاه بین المللی کیش با سرعت خوبی در حال ساخت است.

عرب با بیان این که در ادامه روند اجرای طرح، قیر مورد نیاز باید از بورس تامین می شدکه ما را با مشکلات عدیده ای مواجه کرد، گفت: با پیگیری های مستمر و پرداخت هزینه ؛ قیر مورد نیاز تا هفته آینده به جزیره کیش خواهد رسید.

وی با بیان اینکه قیر مصرفی سفارشی و مخصوص باند جنوبی فرودگاه کیش تولید می شود از کیفیت مرغوب مصالح به کار رفته در باندجنوبی فرودگاه خبر داد و دلیل استفاده از آسفالت در این باند را سازگاری با اقلیم حاکم بر منطقه عنوان کرد و گفت: بخاطر این که در این منطقه یخ زدگی نداریم و اختلاف دما میان گرم ترین و سردترین موقع سال زیاد نیست از آسفالت استفاده شده است ولی در سرزمین اصلی به دلیل اختلاف دمای زیاد در فصول مختلف و بارندگی و یخ زدگی از بتن استفاده می شود.

عرب به خرید دستگاه های “آی ال اس” و “دی وی آی” برای فرودگاه بین المللی کیش اشاره کرد و اظهار داشت: تهیه این تجهیزات اقدام مهم و ارزشمندی جهت کمک به ناوبری فرودگاه بین المللی کیش بود که تا پایان سال نصب و راه اندازی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توسعه بنادر و فرودگاه های منطقه آزاد کیش تصریح کرد: “آی ال اس” دستگاهی است که از ده سال قبل پیگر خرید آن بوده و در نهایت پس از اخذ مصوبات لازم هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش و انعقاد قرار داد، خریداری شده و تلاش می کنیم قبل از عید به کیش ارسال شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه دستگاه های موجود در فرودگاه کیش از مدل های قدیمی است گفت: برای تمدید قرارداد و گواهینامه فرودگاه این دستگاه ها به ” DVOR” ارتقاء یافته است.

عرب با بیان این که عملیات اجرایی چراغ های روشنایی باند جنوبی فرودگاه کیش در حال اجرا است افزود: عملیات کابل کشی به طور کامل در این طرح اجرا شده و تمام چراغ های روشنایی باند با برند ADB بلژیک خریداری شده و آماده نصب است.

علی مقدس زاده در این بازدید  به برنامه زمان بندی جهت بهره برداری از سالن مسافری در حال ساخت فرودگاه بین المللی کیش تا انتهای دولت دوازدهم اشاره کرد و گفت: با ایجاد شیفت های فشرده کاری ۵۰ درصد آسفالت در سه قسمت “محوطه سازی، فضاهای پیاده رو و پارکینگ این مجموعه در قسمت شمالی در زمینی به مساحت ۱۲ هکتار اجرا شده و این بخش تا آخر بهمن امسال به بهره برداری می رسد

گفتنی است با سرعت گرفتن روند ساخت باند جنوبی فرودگاه بین المللی کیش و تامین تجهیزات مورد نیاز، این باند تا پایان امسال پذیرای فرود نخستین هواپیمای مسافری خواهد بود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=127418