کد خبر: 3583
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۳

تزریق ۵۰۰۰ میلیارد تومان نقدینگی به بورس اشتباه خبری بود

تزریق ۵۰۰۰ میلیارد تومان نقدینگی  به بورس اشتباه خبری بود

گروه بازارسرمایه : علی سنگینیان، مدیر صندوق توسعه بازار سرمایه، در خصوص آخرین وضعیت صندوق توسعه بازار سرمایه گفت:این صندوق به عنوان یک ابزار حمایت از بازار معرفی شد و هدف از راه اندازی این بود که اگر شرایطی به وجود آمد تا بتوانیم از کمک دولت استفاده کنیم ابزار لازم را در اختیار داشته باشیم زیرا دولت در کشورهای مختلف در شرایط خاص به بازار سرمایه کمک می کند

علی سنگینیان، مدیر صندوق توسعه بازار سرمایه، در خصوص آخرین وضعیت صندوق توسعه بازار سرمایه گفت:این صندوق به عنوان یک ابزار حمایت از بازار معرفی شد و هدف از راه اندازی این بود که اگر شرایطی به وجود آمد تا بتوانیم از کمک دولت استفاده کنیم ابزار لازم را در اختیار داشته باشیم زیرا دولت در کشورهای مختلف در شرایط خاص به بازار سرمایه کمک می کند.
وی افزود:به این ترتیب صندوق توسعه برای این طراحی شد تا اگر در شرایط خاص دولت یا نهادهای مختلف بخواهند از بازار سرمایه حمایت کنند ابزار قانونی آن وجود داشته باشد و از طریق این صندوق تزریق منابع صورت گیرد.
وی از ارائه رقم دقیق میزان تزریق نقدینگی به صندوق توسعه خودداری کرد و گفت: منابع صندوق توسعه در حال حاضر افزایش داشته و از 300 میلیون تومان بیشتر شده است. این در حالی است که تزریق 5000 میلیارد تومان نقدینگی اشتباه انتقال خبر بود و از ابتدا قرار نبود این میزان نقدینگی به صندوق تزریق شود.
سنگینیان به انتقادات مطرح شده در خصوص عملکرد صندوق توسعه بازار سرمایه پاسخ داد و گفت:بازار سرمایه به دلایل تصمیمات دولت و مجلس و شرایط کلان اقتصادی، افت کرد ولی در حال حاضر اقداماتی توسط دولت، مجلس و سازمان بورس در حال انجام است تا رونق بازار سرمایه افزایش یابد که صندوق توسعه نیز یک بخش از این استراتژی است.
وی با بیان اینکه صندوق توسعه وظایفی همچون بازارسازی و حمایت از بازار را بر عهده دارد، عنوان کرد:این صندوق با توجه به منابعی که در اختیار داشت وظایف خود را به درستی انجام داده است.به طوری که این صندوق تا حد ممکن سعی کرد تا نگرانی از عدم فروش سهام را از بین برده و میزان نقدشوندگی معاملات را افزایش دهد و قرار نبود تمام مشکلات بازار را برطرف کند زیرا مشکلات بازار سرمایه از مجاری مختلف ایجاد شده است.
مدیر صندوق توسعه بازار سرمایه در خصوص پیشنهاد مجلس برای تزریق منابع صندوق توسعه ملی به صندوق بازار سرمایه گفت: زمانی‌که صندوق توسعه بازار منابع بیشتری را در اختیار داشته باشد می تواند با حجم بیشتری به فعالیت بپردازد به این ترتیب اگر منابع بیشتری در اختیار صندوق قرار بگیرد می تواند بیشتر و موثرتر کارکرد خود را انجام دهد.
وی با اشاره به اینکه نمی توان پیش بینی کرد که صندوق توسعه به چه میزان منابع نیاز دارد،گفت: یکی از مشکلاتی که بازار سرمایه به آن دچار است بحث کمبود نقدینگی است به طوری که منابع کافی در اختیار سرمایه‌گذاران و عمدتا سرمایه گذاران حقوقی نیست و اگر این پول از طریق صندوق حمایت از بازار وارد بازار شود می تواند به شرایط بورس کمک کند.
به گفته ی مدیرعامل تامین سرمایه امین، مجموعه ای از عوامل باعث شرایط رکودی بازار شده و مجموعه ای از عوامل نیز باعث می شود که بازار به شرایط قبلی خود برگردد و برای این کار نیاز به زمان است و نمی‌توان با یک تصمیم کوچک سریعا به شرایط رونق برگشت.