کد خبر: 81407
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

ترامپ به دنبال خنثی‌کردن سیاست‌های اوپک

ترامپ به دنبال خنثی‌کردن سیاست‌های اوپک

افزایش تقاضای جهانی و نگرانی‌‌های سیاسی عامل رشد قیمت نفت

نوسانات اخیر قیمت نفت و مواضع‌ ترامپ در رابطه با عدم افزایش نرخ و توقف بهای نفت روی عدد ۷۰ دلار، سبب ایجاد تنش‌هایی میان صادرکنندگان نفت عضو و غیرعضو اوپک و آمریکا شده‌است.

در همین راستا برخی کارشناسان معتقدند هر موضوع و مسئله‌ای که بر اقتصاد آمریکا اثرگذار باشد، می‌تواند به موضع‌گیری و واکنش منفی ترامپ منجر شود، چرا که اولا قصد دارد در خارج از جغرافیای آمریکا راه‌حلی برای مشکلات اقتصادی آن جستجو کند و برخی دیگر از کارشناسان سخنان ترامپ را بی‌پایه و اساس دانسته و معتقدند مواضع وی صرفا جهت تحمیل نظرات شخصی است.

در همین خصوص پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق ایران با اشاره به مواضع اخیر ترامپ مبنی بر مخالفت با افزایش قیمت نفت در گفت و گو با خبرنگار جهان‌اقتصاد، اظهارداشت: اصولا ترامپ برای سخن گفتن به دنبال بهانه و علت نمی‌گردد، چراکه هر موضوع و اتفاقی رخ دهد باتصور اینکه ممکن است اثر منفی روی اقتصاد آمریکا داشته باشد با موضع‌گیری و همچنین با واکنش نشان دادن و اعمال سیاست فشار و زور سعی در تحمیل نظر خود دارد.

نایب رئیس اتاق ایران در ادامه افزود: ترامپ با روش موضع‌گیری و سنجش میزان اثرگذاری که هر اتفاق بر اقتصاد آمریکا می‌گذارد، تصمیم‌گیری می‌کند، همانند قضیه افزایش تعرفه‌ برای واردات کالاهای چینی که هدف از این اقدام را حمایت از صنایع آمریکا دانسته و در راه تحقق این هدف چین را مجبور به خرید بیشتر ازآمریکا می‌کند.

سلطانی تصریح کرد: در رابطه با بازار نفت، به دنبال فراهم کردن شرایطی است تا آمریکا بتواند نفع بیشتری از این تغییر قیمت داشته باشد، که در همین رابطه بیشترین افزایش قیمت نفت مربوط به افزایش تنش‌ها و چشم انداز معامله‌گران بازار نفت بوده که سبب تشدید این تنش‌ها در منطقه خاورمیانه، عربستان و نیز در رابطه با ایران است.

وی در خصوص افزایش قیمت نفت توضیح‌داد: افزایش میزان مصرف نفت در بازارهای جهانی به ویژه در کشورهای چین و هند به دلیل رشد بالای اقتصادی این کشورها و تداوم میزان تقاضا برای نفت که به رشد تقاضای جهانی نیز منجر شده‌است.

سلطانی علت دوم رشد قیمت جهانی نفت را نگرانی‌های سیاسی در کشورهای تولیدکننده نفت دانست و اظهارداشت: نگرانی‌های سیاسی در این کشورها به دلیل ایجاد مخاطره و درگیری در این کشورها مجموعا عللی برای افزایش قیمت نفت هستند.

نایب رئیس اتاق ایران با اشار ه به تراز تجاری ایران بیان داشت: تراز تجاری ایران روی کاغذ با احتساب فروش نفت مثبت است، اما به دلیل اینکه عواید فروش نفت در بانک‌های کشورهای خریدار مسکوت مانده و دسترسی به آنها و جابه‌جایی برای مواردی که مصرف ارز داریم به سختی وجود دارد.

سلطانی تاکیدکرد: در حال حاضر تراز تقاضا در مقابل ارز قابل استفاده و در دسترس، عملا تعیین‌کننده بوده که البته با توجه به شرایط حال حاضر، این تراز منفی است که تلاش دولت در این زمینه کنترل ارزهای حاصل از صادرات غیر‌نفتی است، چراکه این ارز قابل استفاده و جابجایی است.

وی در توضیحاتی افزود: این روش در بدو امر راه‌حل مناسبی است اما قطعا موجب کاهش شفافیت می‌شود، چراکه دولت می‌‌خواهد با اجرای سیاست پیمان سپاری ارزی از محل ارز صادرات غیر نفتی مشکل تامین ارز را حل کند.