کد خبر: 2468
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۳

تدوین برنامه جامعی برای حل پنج معضل اقتصادی

تدوین برنامه جامعی برای حل پنج معضل اقتصادی

مشاور رییس جمهوری و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی کشور گفت: برنامه جامعی برای عبور از بحران اقتصادی و حل پنج مشکل اساسی در قالب دو برنامه دو و نیم ساله و پنج ساله طراحی شده است.

محمدعلی نجفی در جمع فعالان اقتصادی خراسان رضوی در اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی مشهد افزود: امروز کشور از نظر اقتصادی، سیاست بین المللی و داخلی در شرایط سختی قرار دارد.
وی گفت: بر اساس آمارها، عملکرد هشت سال گذشته، صرف نظر از نیت و انگیزه ای که احتمالاً در جهت خیر و توسعه کشور بوده است، به هیچ عنوان قابل دفاع نیست.
وی اظهار کرد: طبق برنامه پنجم قرار بود تورم تک رقمی شود اما دولت تدبیر و امید کشور را با تورم ۴۱ درصدی تحویل گرفت، به طوری که بر اساس اعلام مراکز معتبر بین المللی از بین ۱۶۱ کشور جهان، تنها هشت کشور تورم دو رقمی داشتند که در این میان ونزوئلا در جایگاه نخست و ایران، دومین کشور دارای تورم دو رقمی، آن هم به میزان ۳۹.۳ درصد بود.
وی ادامه داد: از سوی دیگر، مقرر بود نرخ بیکاری هفت درصد شود که بر اساس گزارش ها، این نرخ پارسال دست کم حدود ۱۵درصد بود.
نجفی گفت: در همین برنامه (برنامه پنجم توسعه) متوسط رشد اقتصادی کشور هشت درصد تعریف شده بود که این میزان در سال گذشته، منفی ۶.۸ درصد اعلام شده است که نه تنها رشد اقتصادی مثبت نداشتیم، که رشد منفی بوده است.