کد خبر: 123910
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۹

تداوم ورود جریان نقدینگی سنگین به بورس

تداوم ورود جریان نقدینگی سنگین به بورس

مرتضی ابراهیمی

در آخرین روز معاملاتی هفته، شاخص کل بورس یک هزار و ۲۲۴ واحد عقب نشست، همچنین سه روز از پنج روز معاملاتی هفته جاری شاخص قرمزپوش بود، بدین ترتیب در این هفته قدرت فشار فروش از فشار خرید بیشتر بود. ضمن این که در این هفته نمادهای کوچک بیشتر از نمادهای بزرگ رشد کرده بودند به طوری که در آخرین روز معاملاتی هفته، شاخص کل هم وزن، ۶هزار و ۶۱۰ واحد تقویت شد.

با توجه به اهمیت این موضوع با یک کارشناس بازار سرمایه گفتگو کردیم.

حسین مرادی، مدیر اوراق بهادار کارگزاری مبین سرمایه در گفتگو با جهان اقتصاد گفت: در حال حاضر جریان نقدینگی وارد بازار سرمایه شده است و در هفته های آتی ورود جریان نقدینگی نیز تشدید خواهد شد.

این تحلیل گر بازارسرمایه گفت: بخشی از این پول های جدید احتمالا در ماه های گذشته وارد بازار بورس شده بود و با سقوط شاخص کل، این سرمایه ها از بورس خارج شده است و در حال حاضر مجددا در حال ورود به این بازار است. بخشی دیگر از این پول ها سرمایه های جدیدی هستند که سابقه حضور در این بازار را ندارند.

مرادی گفت: ورود افراد حقیقی به کارگزاری ها در هفته های اخیر بسیار افزایش یافته است و این افراد به دنبال مشاوره برای خرید سهام هستند و این یک نشانه ای است برای ورود جریان پول به بازار سهام.

مدیر اوراق بهادار کارگزاری مبین سرمایه بیان داشت: جابه جایی پول های حقیقی در بازار سرمایه زیاد است به طوری که پول های حقیقی مرتبا از این گروه به گروه دیگر بورسی منتقل می شوند و این موضوع احتمالا موجب شده است تا مقداری بر فشار فروش افزوده شود.

این تحلیل گر بازار سرمایه بیان داشت: با توجه به تشدید ورود نقدینگی به بازار سرمایه هفته آینده هفته سبز پوشی خواهد شد.

مرادی با اشاره به ریزش شاخص کل بورس در هفته جاری گفت: ریزش شاخص کل در این هفته به دلیل تغییر قانون پیش گشایش بود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: در قانون پیش گشایش، ۵ دقیقه آخر یعنی از ساعت ۸.۵۵ دقیقه تا ساعت ۹.۰۰ سهام داران نمی توانند سفارش را حذف و یا ویرایش کنند اما می توانند سفارش جدید خرید یا فروش بگذارند و این موضوع موجب شد تا اهالی بازار سرمایه بسیار محتاط شوند، به عنوان نمونه سهمی که در صف خرید یا فروش گذاشته می شد، یک خطر محسوب می شد و معامله گر به آن با احتیات برخورد می کرد، در نتیجه معامله گر سفارش خرید را در زمان پیش گشایش وارد نمی کند که این موضوع موجب می شود قدرت فشار فروش افزایش یابد. همچنین معامله گران در صف های فروش در زمان پیش گشایش هم نمی نشینند، زیرا دنبال این هستند که سهام را به قیمت بالاتر به فروش برسانند و همین موضوع موجب می شود تا سهام ریزش کند.

مرادی در پایان با اشاره به این که هفته آینده هفته خوبی برای سرمایه گذاران خواهد بود گفت: در هفته آینده بازار سهام در دستان کالاهای کامودیتی محور به خصوص پالایشی ها و فلزاتی ها و معدنی ها رشد خواهد کرد. اما رشد پالایشی ها چشم گیر تر خواهد بود.