تداوم مودت کشورهای عضو اوپک در روزهای سقوط قیمت نفت

0
۳۳۴ بازدید

حسن مرادی- کارشناس انرژی

پس از سقوط معنادار قیمت نفت در روزهای بعد از برگزاری نشست اوپک، بسیاری از کارشناسان محور اساسی کاهش قیمت نفت را ناشی از روابط سیاسی بین آمریکا و عربستان سعودی از یک سو و روسیه و ایران از طرف دیگر دانسته و عوامل اقتصادی را در ردیف دوم اهمیت قرار داده اند با این حال اما با توجه به وابستگی سیاسی حاکمان عربستان سعودی به آمریکا، کاهش قیمت نفت را می توان نوعی برنامه ریزی آمریکا برای به زانو درآوردن روسیه و ایران قلمداد کرد.

عربستان نیز به عنوان بزرگترین صادر کننده نفت جهان که پیش از این هم با اسرائیل برعلیه ایران متحد شده بود حاضر شده از ۵۰ درصد درآمد نفتی خودش صرفا جهت ضربه زدن به اقتصاد ایران چشم پوشی کند.

باید دید آیا تحقق خواسته های سیاسی آمریکا درباره ایران ارزش تحمل این همه ضرر برای آمریکایی ها را داشته است؟ آمریکایی ها در ازای چشم پوشی از میلیاردها دلار که از ارزان شدن نفت از دست داده اند این مبلغ را به طور رایگان در اختیار رقبای چینی، ژاپنی، هندی و اروپایی خود قرار داده و آنها را تقویت کرده اند.

اما در این میان ایران نیز با راهکارهای سیاسی و اقتصادی مد نظر خود باید زیان های ناشی ازکاهش قیمت نفت را برا اقتصاد خود کنترل کند و به نوعی گلیم خودرا از آب بیرون بکشد.

در همین حال هوا اما روز شنبه رییس جمهور ونزوئلا به ایران آمد و گفته می شود مقصد بعدی وی عراق است. حسن روحانی در دیدار با مادورا با اشاره به وضعیت بازار نفت همکاری کشورهای همسو در اوپک را خنثی کننده برنامه‌های برخی قدرت‌ها علیه اوپک، به تثبیت قیمت قابل قبول برای نفت، در سال ۲۰۱۵ دانست و نیکلاس مادورا رییس‌ جمهوری ونزوئلا نیز با اشاره به تحولات بازار نفت، خواستار همکاری کشورهای صادرکننده نفت برای بازگرداندن ثبات قیمت به این محصول استراتژیک شد.

ما ضمن به فال نیک گرفتن این سفر،معتقدیم اگرچه ایران و ونزوئلا باتوجه به وابستگی بیش ازحد بودجه آن ها به نفت متضرر می شوند اما این سفر می تواند بهانه ای برای تداوم مودت کشورهای عضواوپک و تقویت روابط میان آن ها باشد.

رابطه ایران و ونزوئلا همواره رابطه ای قوی،دوستانه و دیرینه بوده و این سفر موقعیت مناسبی برای مذاکرات و رایزنی برسر انرژی و آینده قیمت نفت را ایجاد کرد.

فضای اقتصادی حاکم بر حوزه انرژی در منطقه به گونه ای است که کشورها نمی توانند فشارهای ناشی از کاهش قیمت را تحمل کند اما نباید فراموش کنیم که عربستان از درآمدی هنگفت معادل ۵۴۰ میلیون دلار، صرفا با هدف ضربه زدن به ایران چشم پوشی کرده است و در نتیجه بیشترین ضرر در این میان متوجه عربستان صعودی خواهد بود.

اگرچه هرساله بخش اعظمی از درآمد ۲۰ میلیارد دلاری عربستان از طریق سفر حج ایرانیان تامین می شود اما این کشور با توجه به سیاست فعلی متزلزل و لجبازی که در پیش گرفته است از یک سو و ماجرای انتخاب پادشاه جدید و وضعیت وخیم پادشاه فعلی از سوی دیگر توان فکر کردن و دوراندیشی و تشخیص بین دوست و دشمن را ازدست داده است و آمریکا نیز به عنوان متحد عربستان با افزایش قیمت دلار تا حدودی توانسته است براقتصاد ایران ضربه بزند اما مطمئنا این سناریوهایی که بر علیه ایران تنظیم شده است نمی تواند قیمت نفت را از مقدار مشخصی کمتر کند. با کاهش قیمت نفت به کمتر از ۸۰ دلار عربستان و امریکا هم متوجه ضرر خواهند شد اما کاهش قیمت به کمتر از ۶۰ دلار ضربه سنگینی برعربستان وارد می کند که همین دلایل موجب عدم تداوم این کاهش قیمت در دراز مدت خواهد شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8891