تخفیف ۳۰درصدی برای صادرکنندگان میوه از منطقه آزاد ماکو

0
۳۷۱ بازدید

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی ماکو با اعلام خبر تخصیص تخفیف ۳۰ درصدی برای صادرکنندگان میوه و تره‌بار از هفته آینده، اظهارداشت: منطقه آزاد ماکو نخستین منطقه‌ای است که با هدف حمایت از صادرکنندگان چنین تخفیفی را برای هزینه‌های صادرات میوه و تره‌بار در نظر گرفته‌است.

علی شفائی

ali.shafaee@jahaneghtesad.com

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی ماکو با اعلام خبر تخصیص تخفیف ۳۰ درصدی برای صادرکنندگان میوه و تره‌بار از هفته آینده، اظهارداشت: منطقه آزاد ماکو نخستین منطقه‌ای است که با هدف حمایت از صادرکنندگان چنین تخفیفی را برای هزینه‌های صادرات میوه و تره‌بار در نظر گرفته‌است.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، حسین فروزان در نشستی با اصحاب رسانه از اختصاص بودجه ۹۰ میلیارد تومانی برای تکمیل پروژه‌های عمرانی در سال جاری خبرداد، گفت: برای سال آینده نیز۶۰ میلیارد تومان به اجرا و تکمیل پروژه‌های عمرانی اختصاص داده شده‌است.

وی گفت: در سال گذشته معادل ۵۰۰ میلیون دلار کالا از ماکو ترخیص شده است که با توجه به احداث بزرگترین پایانه صادراتی در این منطقه قصد داریم در سال ۹۵ این میزان را به یک میلیارد دلار برسیم.

وی با اشاره به فعالیت بخش صنعت در منطقه آزاد ماکو گفت: درحال حاضر ۵۰ کارخانه صنعتی در ماکو فعال بوده و به صورت تمام وقت کار می کنند، البته ۵۰ درخواست نیز برای ساخت کارخانه در شهرک های صنعتی وجود دارد که حداقل ۴۰ مورد آن مربوط به تجار ترکیه ای برای فعالیت در بخش البسه و پوشاک است که برای ۲۰ درخواست در حال انعقاد قرارداد هستیم.

فروزان با اشاره به افزایش سه برابری سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو، گفت: منطقه آزاد ماکو آمادگی دارد در همه زمینه های سرمایه گذاری در منطقه را پشتیبانی کند.

وی افزود: سرمایه گذاران خارجی به دلیل نیروی کار ارزان ایران، انرژی ارزان قیمت و معافیت ۲۰ ساله مالیاتی علاقه بسیاری برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد دارند.

وی با بیان اینکه منطقه آزاد ماکو به دلیل وجود معادن، کشاورزی، صنعت و تجاری دارای توانمندی های چشمگیری است، افزود: معادن مهمی در این منطقه وجود دارد که به نحو مطلوب از آنها بهره برداری نشده و تنها مواد خام این معادن استفاده شده است که فرآوری سنگ های معادن به توسعه فضای کسب و کار منطقه کمک خواهد کرد.

وی افزود: امسال دو سرمایه گذار خارجی از چین و هند در منطقه آزاد ماکو فعالیت خود را شروع کرده اند که بر این اساس ساخت نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی از سوی چینی ها و ساخت کارخانه فر و آلیاژ از سوی هندی ها صورت گرفته است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو افزود: مذاکرات جدی با سرمایه گذاران ترک، هندی و کانادایی روی معادن و تکمیل زیرساخت ها انجام شده است که امیدواریم هر چه زودتر به نتیجه برسد؛ ضمن اینکه همه امکانات خود را بسیج کرده ایم تا ۴۵ کیلومتر جاده را از فرودگاه تا منطقه آزاد ماکو چهاربانده کنیم.

وی گفت: مرز بازرگان پتانسیل مناسبی برای تجارت با ترکیه و سایر کشورهای همسایه است که البته به دلیل عدم وجود زیرساخت های لازم، بسیاری از سرمایه گذاران از ماکو به سایر کشورها از جمله امارات و ترکیه مهاجرت کرده اند.

وی ادامه داد: با وجود فاصله ۱۴۰ کیلومتری منطقه آزاد ماکو تا مرز بازرگان، پهنای جاده ۱۱ متر است که در آن ۳۰۰ هزار کامیون تردد دارد و روزانه بیش از هزار کامیون در این منطقه تردد می کنند.

فروزان تاکید کرد: فرودگاه از جمله ضرورت های اولیه این منطقه بود که اقدامات لازم برای تجهیز آن صورت گرفت و سازمان هواپیمایی نیز در حال استقرار سامانه ها و تجهیزات لازم در این فرودگاه است که پیش بینی می شود تا شهریورماه آینده تکمیل شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو افزود: برای ایجاد پایانه جدید در کنار این فرودگاه، به وسعت ۱۲۰ هزار مترمربع کار آغاز شده که اوایل آبان ماه سال ۹۵ آماده افتتاح خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۶ میلیارد دلار ترانزیت، ۵٫۵ میلیارد دلار صادرات و ۵٫۵ میلیارد دلار واردات از منطقه آزاد ماکو صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه از گمرک بازرگان سالانه ۱۸ میلیارد دلار کالا مبادله می شود، افزود: اما راهی برای عبور کالاهای قاچاق وجود ندارد و مرزی که در باکو فعال است، از سوی گمرک کنترل می شود.

فروزان با انتقاد از عده ای که پدیده قاچاق را به مناطق آزاد نسبت می دهند، گفت: برخی با پاس کردن پدیده قاچاق به سمت مناطق آزاد، فضای منفی ایجاد می کنند تا با آرامش اهداف خود را دنبال کنند.

وی با بیان اینکه نزدیک به ۸۰ درصد بودجه مناطق آزاد صرف مسایل عمرانی و زیرساخت ها می شود، افزود: نمی دانم نیت واقعی عده ای که قاچاق را به مناطق آزاد نسبت می دهند چیست اما با این کار فقط اقتصاد سالم و سرمایه گذاری را به چالش می کشند.

این مقام مسئول افزود: بعید است این کار از مبادی مناطق آزاد انجام شود زیرا ظرفیت ورود و خروج این مناطق مشخص است و همه اجناس حتی کالای همراه مسافر که وارد منطقه آزاد و بازارچه می شوند، ورودی و خروجی مشخصی دارند و آنچه از مبادی رسمی وارد می شود در پدیده قاچاق نمی گنجد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر «بانه» به مرکزی برای واردات تلوزیون و یخچال «ساید بای ساید» تبدیل شده است، افزود: این کالا ها در حجم وسیع وارد و در سراسر کشور توزیع می شود اما کسی نمی گوید کالا از این مبدا قاچاق می شود.

فروزان با اشاره به موقعیت جغرافیایی و طبیعی منطقه آزاد ماکو، آن را بهترین فرصت برای صنعت گردشگری دانست و افزود: این منطقه بیش از ۳۰۰ اثر ثبت شده تاریخی و در کنار آن موقعیت های طبیعی منحصر بفردی دارد بنابراین گردشگری یکی از مهمترین موضوع های ما در بخش منطقه آزاد ماکو است و در حال فراهم کردن زیرساخت های لازم برای تکمیل زیرساخت ها هستیم.

این مقام مسئول افزود: در ۶ ماهه نخست امسال بیش از یک و نیم میلیون مسافر به منطقه آزاد ماکو سفر کرده اند که با توجه به بازارچه مرزی راه اندازی شده در این منطقه، بسیاری از مشکلات خرید و ورود کالاها حل شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=28772