تخصیص ۷٫۵ میلیارد دلار منابع مالی به بخش حمل و نقل ریلی

0
۶۸۰ بازدید

معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل راه آهن خبر داد:

گروه امورزیربنایی-معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل راه آهن گفت: دولت قصد دارد در پنج سال آینده ۷٫۵ میلیارد دلار منابع مالی به بخش حمل و نقل ریلی و دیگر بخش های حمل و نقل اختصاص دهد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از روابط عمومی شرکت راه آهن، نوراله بیرانوند اظهار داشت: این فرصت مناسبی است تا بخش خصوصی در این عرصه بتواند بیش از پیش فعال شود.

وی با بیان اینکه شرکت راه آهن در راستای تقویت بخش خصوصی و جذب سرمایه گذاران از مشوق هایی استفاده کرده است، افزود: راه‌آهن برای اقتصادی کردن فعالیت ریلی بخش خصوصی، اقداماتی در دستور کار خود قرار داده که کاهش تعرفه دسترسی به شبکه و تهیه بسته های حمایتی سرمایه گذاری از آن جمله است.

وی یادآور شد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قرار است در چشم‌انداز ۱۴۰۴ سهم جابجایی بار در کشور به میزان ۳۰ درصد از سوی شبکه ریلی و ۲۰ درصد مسافر در سطح کشور انجام شود.

معاون شرکت راه آهن تاکید کرد: تحقق برنامه راه‌آهن نیازمند یک سبد منابع است و شرکت راه‌آهن تلاش دارد که وابستگی این سبد به منابع دولتی کاهش پیدا کند زیرا وقتی کشور با کسری بودجه مواجه است، اعتبارات دولتی برای طرح‌های عمرانی به مشکل می‌خورد.

* تلاش برای افزایش سهم راه آهن برای بار و مسافر

معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل راه آهن گفت: راه‌آهن کشور برنامه و راه روشنی را تا افق ۱۴۰۴ پیش روی توسعه صنعت ریلی کشور ترسیم کرده و افزایش سهم بار و مسافر در حمل ونقل کشور دو هدف اصلی این برنامه‌ریزی راه‌آهن است.

بیرانوند درباره وضعیت سرمایه گذاری بخش خصوصی در حمل و نقل ریلی گفت: رویکرد دولت و راه آهن حداکثرسازی مشارکت بخش خصوصی در ساخت، توسعه، نگهداری و بهره برداری از شبکه ریلی است.

وی افزود: برای تحقق این هدف، برنامه های مختلفی طی دو دهه اخیر در راه آهن طراحی و اجرا شده است.

بیرانوند ادامه داد: از جمله اقدام های مهم برای جذب سرمایه گذار به بخش ریلی، تصویب قانون دسترسی به شبکه ریلی به عنوان بستری برای مشارکت بخش خصوصی، واگذاری ناوگان باری و مسافری به بخش خصوصی بود که در همین راستا شرکت های بخش خصوصی برای بحث بهره برداری از این حوزه، شکل گرفتند.

بیرانوند اضافه کرد: از طرف دیگر، راه آهن برای بحث نگهداری، سیاست برون سپاری را در پیش گرفت و به جای نگهداری خطوط ، ایستگاه ها و ساختمان، آنها را به بخش خصوصی واگذار کرد.

وی به اقدامات شرکت های بخش خصوصی برای فعالیت گسترده در راه آهن اشاره کرد و گفت: شرکت های خصوصی برای سرمایه گذاری در زمینه بازسازی و نوسازی ناوگان و ماشین آلات، جذب راه آهن شده و طی سال های گذشته به موفقیت های خوبی رسیدند.

معاون شرکت راه آهن یادآور شد: این شرکت با هدف اقتصادی کردن سرمایه گذاری در صنعت ریلی، در زمینه تامین ناوگان جدید لکوموتیو، واگن باری و مسافری، مشوق های لازم را برای سرمایه گذاری در نظر گرفت .

وی اظهار داشت: از جمله اتفاقات مهم در این بخش، تامین بالغ بر ۱۰۰ دستگاه لکوموتیو توسط بخش خصوصی با حمایت راه آهن بوده که طی ۱۰ سال گذشته صورت گرفت.

معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل یادآور شد؛ اگر چه در بخش تامین واگن های باری و مسافری سرمایه گذاری های خوبی در بخش ریلی اتفاق افتاده اما روند سرمایه گذاری متناسب با برنامه های توسعه ناوگان راه آهن نبوده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=66042