تخریب نظام با استفاده ابزاری از حقوق های نامتعارف

0
۱,۳۰۶ بازدید

یکی از مسائلی که متأسفانه هرازگاهی و به بهانه‌ای توسط جناح‌ها و جریان‌های سیاسی به ویژه افراطی های آنها فدا می شود، توجه به منافع ملی کشور است.

kalantari سید حمید کلانتری

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

یکی از مسائلی که متأسفانه هرازگاهی و به بهانه‌ای توسط جناح‌ها و جریان‌های سیاسی به ویژه افراطی های آنها فدا می شود، توجه به منافع ملی کشور است.

بی تردید، هر اقدام غیرقانونی و یا هر سوءاستفاده ای از مقام و موقعیت برای برخورداری شخصی از منابع بیت المال اقدامی ناپسند، نادرست و خلاف شرع و قانون و شایسته برخورد و اصلاح است؛ همچون بسیاری از ایرادات دیگر که کشوری همانند ما گریبان گیرش است همچون رشوه، زمین خواری، اختلاس و… اما گاهی چگونگی برخوردها به گونه ای است که نه تنها حلال مشکل به صورت اصولی و اساسی نیست بلکه موجب آسیب زدن به مقوله های مهم دیگری چون اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی می شود، به گونه ای که دولتی که همه فکر و ذکرش باید رسیدگی به مسائل اساسی اقتصاد نظیر رکود، بیکاری، رشد تولید ملی، افزایش صادرات شود، صرف مقابله با تنش هایی می شود که یک روزنامه نگار یا یک فرد یا جناح تندرو سیاسی می خواهد به وسیله آن دولت، موقعیت و حرمتش را تضعیف و تخریب کند.

بدیهی است که باید با هرگونه تخلف یا سوء استفاده ای از مقام و موقعیت برای بهره برداری های شخصی مقابله شود اما گاهی مشاهده می شود مدعیان مقابله با این نوع تخلفات کلمه حقی یافته اند که اراده باطل خود را – که تخریب دولت و ضربه زدن به ارکان نظام و جامعه است- دنبال می کنند.

باید به این دوستان گفت، شما نیز که زشتی ها را در جامعه ترویج می کنید و هر روز دنبال سوژه جدیدی می گردید تا اهداف سیاسی خود را در جبران شکست های انتخاباتی دنیال کنید و به قیمت رشد بی اعتمادی در جامعه و ایجاد فضای یأس و بدبینی در جامعه و تخریب سرمایه اجتماعی به عنوان ارزشمندترین سرمایه برای رشد و توسعه کشور فریادهای به ظاهر حق طلبانه و عدالت خواهانه سر می دهید و برای مدیرانی که خواسته یا ناخواسته دچار اینگونه خطاها شده اند حکم صادر می کنید و به پیگیری امور از مسیر قانونی آن رضایت نمی دهید و حیثیت و آبروی افراد را می برید شاید گناهتان کمتر از مرتکبان این زشتی ها و تخلفات نباشد.

یک انسان مومن و مسلمان در برخورد با رقیب حتی اگر دشمن واقعی باشد در قرآن مجید به رفتار عادلانه توصیه شده و به صراحً قرآن از ما خواسته است که «ولا یجرمنکم شنئان قوم علی الا تعدلوا اعدلواهو اقرب التقوی» مبادا دشمنی با قومی باعث شود که از مسیر عدالت خارج شوید بلکه عدالت را در مورد دشمن خود هم رعایت کنید که آن نزدیکتر به تقوی است.

البته به دولت و مسئولان رسیدگی به اینگونه پرونده ها و متخلفان نیز باید توصیه کرد ضمن اعمال قاطعیت در برخورد با تخلفات و خشکاندن ریشه های پیدایش این گونه نارساییها در پیکره نظام اداری و نظام حقوق و دستمزد، هوشمندانه از افتادن در دامی که برایش پهن کرده اند، گرفتار نشود و دقت کند مبادا تحریکات نادرست عوامل جوساز و تندرو موجب تخریب فضای کار و تلاش و ایجاد ناامیدی در جمع کثیری از مدیران صادق و خدوم نظام و بی انگیزگی آنان شود.

همه دلسوزان و علاقمندان به نظام، اسلام و مردم باید توجه داشته باشند که امروز دشوارترین کار، مدیریت مجموعه ای از مشکلات سردرگم اقتصادی، مدیریتی و تولیدی در فضای داخل و خارج از کشور است؛ امروز کشور بیش از هر چیز برای رشد و رونق اقتصادی و خارج شدن از رکود نیاز به ثبات و آرامش مدیریتی برای کار و تولید و سرمایه گذاری دارد و گرفتار ساختن دولتی که شبانه روز وقت خود را برای رفع مشکلات مردم و جامعه صرف کرده است آب در آسیاب دشمن ریختن است.

اقدامات، موضعگیری ها، انتشار دیدگاه ها و مواضع اجتماعی، سیاسی نباید به گونه ای باشد که گردانندگان رسانه های خارجی مخالف نظام را خشنود سازد.

این حقیر از همه صاحبنظران، اندیشمندان، اصحاب رسانه و دولتمردان متواضعانه انتظار دارد که مشی اعتدال و امید که نیاز همیشگی یک جامعه رو به پیشرفت اسلامی است را به عنوان محور وفاق ملی مورد عنایت خاص قرار دهند و با همه وقایع، نارسایی ها، ناکارآمدیها و نادرستی ها به گونه ای مقابله شود که این محوریت آسیبی نبیند.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=35774