کد خبر: 190280
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

تحویل ۲میلیون واحد مسکونی در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن

تحویل ۲میلیون واحد مسکونی در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن

فریده خدادادی-در سال‏های اخیر کشور با کمبود واحدهای مسکونی مواجه بوده است، دراین میان دولت‏های مختلف برای حل این موضوع طرح‏های متفاوتی از جمله مسکن مهر، مسکن جوانان، اقدام ملی مسکن و اخیرا طرح نهضت ملی مسکن را مطرح کردند.

به گزارش جهان اقتصاد؛ درحال حاضر با گذشت یکسال از وعده دولت مبنی بر ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در سال، حتی با وجود ثبت نام متقاضیان و واریز وجه مورد نیاز از سوی آن‏ها و مراجعه عده‌ای برای دریافت تسهیلات بانکی، هنوز آمار دقیقی از تحویل این مسکن‏ها در دسترس نیست.

خبرنگارجهان اقتصاد در این زمینه با حسن محتشم، عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران به گفتگو پرداخته است که درادامه می‏خوانید.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران اظهارکرد: با گذشت یک سال از وعده دولت مبنی برساخت چهارمیلیون واحد مسکونی در4 سال، هنوز واحدی تحویل نشده است، درحالی که وزیر راه و شهرسازی از تحویل یکصد هزار واحد در شهریورماه خبر داده که در حقیقت مربوط به اقدام ملی است که با توسعه نهضت ملی ادغام شده است.

محتشم گفت: براساس آماری که درنیمه دوم سال گذشته توسط دولت اعلام شد برای یک میلیون و200 هزارواحد مسکونی، پروانه صادرشده است که بخش عمده‌ای از آن مربوط به نهضت ملی مسکن است که باید دید عملیات ساخت واحدهای مسکونی که داری پروانه ساختمانی و قرارداد هستند، در چه مرحله‌ای است؟ چه زمانی آماده و تحویل می‏شوند؟

وی افزود: زمانی می‏توان گفت که این طرح عظیم ملی وارد جریان بخش مسکن می‏شود که به بهره بردار و متقاضیان تحویل شود که تاکنون فاقد آماری از تحویل و بهره‌برداری واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن بوده ایم.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران گفت: تحویل زمین یعنی می‏توان بر روی این زمین بنایی را احداث کرد که در آینده نزدیک به متقاضی تحویل شود بنابراین تحویل زمین به متقاضیان برای خانه‌دارشدن آن ها کافی نیست و باید به سازنده و انبوه ساز تحویل شود تا پس از آن فرآیند صدور پروانه و تهیه نقشه شکل گیرد و به تنظیم قرارداد اجرای پروژه بیانجامد، در آن زمان می‏توان گفت که برای ساخت یک میلیون و500 هزار واحدمسکونی تامین زمین انجام شده است که نسبت به چهار میلیون واحد وعده داده شده، رقمی نزدیک به 2 میلیون و 500 هزار واحد فاصله وجود دارد.

محتشم گفت: این که عنوان می‏کنند که طرح نهضت ملی مسکن که در بازار مسکن و اجاره نقش موثری ایفا کند، عملی نیست اما در صورت عملیاتی شدن آن ایجاد شغل، رونق صنایع و کنترل قیمت مسکن را به همراه خواهد داشت اما منوط به تحقق آن است و برای محقق شدن آن هنوز پروژه‌ای به عنوان نهضت ملی مسکن تعریف نشده است و باید دید تا پایان سال چه تعداد از این واحد‏ها آماده بهره‌برداری خواهد بود و الا اکنون در مرحله شعار و وعده است.

وی بیان کرد: با گذشت یکسال از طرح نهضت ملی مسکن واحدی تحویل نشده است حال اگر روند فعلی موجود تداوم یابد، تحقق 4 میلیون واحد مسکونی دور از انتظار است و به نظر نمی‏رسد که دولت بتواند چنین رقمی را آماده سازد. در یک مقطعی وزیر راه اعلام کرد که دو میلیون واحد ساخته خواهد شد که براین اساس و با برنامه‌ریزی در خوشبینانه‌ترین حالت دولت می‏تواند 2 میلیون واحد مسکونی را تحویل دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.