تحمیل هزینه سنگین خوردگی به صنعت نفت

0
۴۳۳ بازدید

با هدف کاهش هزینه‌ها سند مدیریت خوردگی اجرایی می‌شود

گروه توسعه

development@jahaneghtesad.com

استقرار نظام مدیریت خوردگی سبب کاهش ۳۰ درصدی هزینه‌های خوردگی در صنعت نفت می‌شود.

جابر نشاطی، رئیس پژوهشکده حفاظت صنعتی پژوهشگاه صنعت نفت در نشست خبری شانزدهمین کنگره ملی خوردگی و سومین کنگره خوردگی صنعت نفت اظهارکرد: منابع علمی نشان می‌دهد که حدود هشت دهم تا ۵ درصد تولید ناخالص ملی هر کشور را هزینه‌های خوردگی شامل می‌شود، که این هزینه در ایران سه درصد تولید ناخالص ملی است.

وی با اشاره به این‌که خسارتهای مستقیم خوردگی هزینه بالایی را به واحدهای صنعتی وارد کرده و یا حتی سبب خسارتهای جانی نیز می‌شود، افزود: با این حال نسبت خسارتهای غیرمستقیم خوردگی چند برابر خسارتهای مستقیم آن در واحد صنعتی است.

نشاطی با اشاره به این‌که استفاده از روش مهندسی خوردگی به تنهایی نمی‌تواند از خوردگی در واحد صنعتی جلوگیری کند، افزود: در جهان الگوی مدیریت خوردگی ارائه شده است که در کنار کنترل خوردگی باید تعریف شود.

رئیس پژوهشکده حفاظت صنعتی پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به این‌که مدیریت خوردگی می‌تواند خوردگی واحدهای صنعتی را کنترل کند، گفت: اگرچه چرخه مدیریت خوردگی در صنعت نفت اعمال شود، اما می‌تواند ۳۰درصد از هزینه‌های خوردگی را کنترل کند.

وی با اشاره به این‌که سند مدیریت خوردگی در سال ۹۳ به امضای وزیر نفت رسید، یادآورشد: معاونت امور مهندسی وزارت نفت به دنبال اجرایی کردن این سند در صنعت نفت است.

وی به عمر مفید تجهیزات واحدهای صنعتی اشاره و اظهار کرد: خوردگی از عواملی است که از عمر مفید تجهیزات واحد صنعتی می کاهد و استفاده از پوششهای صنعتی یا افزودن مواد بازدارنده از خوردگی از جمله روشهای جلوگیری از خوردگی است که می تواند سبب افزایش عمر قطعات در صنعت شود.

نشاطی با اشاره به این که در پژوهشکده حفاظت صنعتی پژوهشگاه صنعت نفت نیز فعالیتهای بسیاری در حوزه خوردگی انجام شده است، افزود: نرم افزارهای ارزیابی ریسک خطوط لوله، پایش خوردگی، هزینه های مدیریت خوردگی و مدیریت پایشها از جمله دستاوردهای پژوهشگاه در این زمینه است.

درادامه این نشست دکترفرشته رضایی گفت: سومین کنگره خوردگی و شانزدهمین کنگره ملی خوردگی ایران در روزهای ۳ و ۴ آذر ماه برگزارخواهدشد و در روز ۵ آذر ماه نیز کارگاه‌های تخصصی در این خصوص برگزارمی‌شود.

دبیر کنگره ادامه داد: انجمن خوردگی از سال ۶۷ هر دو سال یک بار کنگره خوردگی صنعت نفت را برگزارمی‌کرد ولی به دلیل افزایش تعداد انتشار مقالات در این حوزه و تمرکز تحقیقات مراکزعلمی در خصوص خوردگی صنعت نفت از سال ۹۰ به صورت سالانه اقدام به برگزاری این کنگره شد و امسال نیز این کنگره همزمان با شانزدهمین کنگره ملی خوردگی ایران برگزارمی‌شود.

رضایی خاطرنشان کرد: این کنگره‌ها در محورهایی چون مدیریت و کنترل خوردگی، روش‌های نوین پایش و کنترل، روش‌های جلوگیری از خوردگی با انتخاب پوشش‌های مناسب، فناوری نانو و مواد پیشرفته و خوردگی در سیستم‌های نیروگاه‌ها و آب و فاضلاب برگزار می‌شود.

علیرضا اصل عربی، مدیرکل راهبری نظام نگهداری و تعمیرات معاونت امور مهندسی وزارت نیز در این نشست با اشاره به جایگاه خوردگی در کشور گفت: هم اکنون هزینه هایی که می تواند در چرخه اقتصاد ملی استفاده شود صرف هزینه های کاهش و کنترل تبعات خوردگی می‌شود و به اصل مدیریت آن توجه نمی‌شود.

وی افزود: روشهای پیشگیرانه به روشهای پیش بینانه و پیش اقدام بدل شده اند و پتانسیلهای خطر و خرابی هدف قرار داده شده است و در دنیا درصد پایداری تجهیزات را با استفاده از مواد جدید بالا می برند و امکان خراب شدن تجهیزات را به صفر می‌رسانند.

دبیر اجرایی کنگره خوردگی به استفاده از ظرفیت‌های فناوری به دلیل نبود شناخت کافی از پدیده خوردگی اشاره و تصریح‌کرد: باید از همه حوزه های علمی و تجربی کشور برای موفقیت در مدیریت خوردگی استفاده کرد.

به گفته وی، ارزش کل نگهداری و تعمیرات در دنیا سالانه ۲ تا ۲,۵درصد میزان سرمایه‌گذاری است بنابراین ما مجاز به اختصاص ۲درصد آن به بخش تعمیرات هستیم.

اصل‌عربی مدیریت خوردگی را راهکاری بلندمدت برای جلوگیری از خسارتهای خوردگی دانست و گفت: استقراراین مدیریت حداقل ۵ سال زمان نیازدارد.

به گفته وی، تدوین نقشه راه برای تحقق مدیریت خوردگی، پژوهش‌های هدفمند در زمینه خوردگی، ساماندهی استفاده از مشاوران و پیمانکاران، نظام برنامه ریزی شرکت‌های اصلی وزارت نفت و مدیریت دانش از سیاستهای مدیریت کلان سند مدیریت خوردگی صنعت نفت است.

اصل‌عربی یادآورشد: دستورعمل خودارزیابی سند مدیریت خوردگی با ۱۶۰سئوال برای به دست آوردن ظرفیت شرکت‌های اصلی وزارت نفت در این زمینه نیز به شرکت‌ها ابلاغ شده‌است.

وی با اشاره به این که در سند مدیریت خوردگی صنعت نفت استانداردهای مدیریت استفاده شده است، یادآور شد: توسعه، روزآمدکردن و بومی سازی استانداردها با شرائط آب و هوایی کشور از اهداف این سند است.

مدیرکل راهبری نظام نگهداری و تعمیرات معاونت امور مهندسی وزارت نفت گفت: سند مدیریت خوردگی براساس تجارب جهانی شرکت‌های توسعه یافته مانند شل و بی پی انجام و نگاه آنها برای مدیریت خوردگی مبنا قرار داده شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=19098