کد خبر: 97590
تاریخ انتشار: ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

تحلیل هفتگی – ۷ اردیبهشت

تحلیل هفتگی – ۷ اردیبهشت

محمدیوسف امین‌داور، سامانه معاملات رسام

ممکن است بپرسند از آنجا که بازار سهام در حال رشد است، آیا ابطال یونیت صندوق های درآمد ثابت و در عوض سرمایه گذاری در صندوق های سهامی استراتژی خوب و درستی است؟ ابتدا باید یک توضیح ارائه داد.

ابزارهای درآمد ثابت مثل سپرده بانکی و اوراق مشارکت و به تبع آن ها صندوق های با درآمد ثابت، ابزارهای کم ریسکی هستند که در همه شرایط سودهای متعادلی را می دهند. اما سابقه تاریخی ۲۰-۳۰ سال گذشته نشان می دهد که این ابزارها در سال هایی که نرخ تورم پایین بوده است ابزارهای خیلی خوبی بوده، سودهای خوبی داده و سرمایه گذاران آنها بسیار راضی بوده اند. مثلا سال های ۹۲ تا ۹۵٫ اما همین ابزارها در یکی دو سال اخیر به خاطر افزایش نرخ تورم کمی جذابیت خودشان را از دست داده اند. امسال هم پیش بینی می کنیم تورم نسبتا بالا باشد. هرچند پیش بینی رقم آن کمی سخت است اما پیش بینی اصل وجود تورم، آن هم به نرخ بالا سخت نیست.

در سال هایی که نرخ تورم بالاست مردم به دنبال حفظ ارزش دارایی هایشان هستند. حفظ ارزش در دارایی های فیزیکی و غیر فیزیکی بهتر دیده می شود. کسانی که سال گذشته روی سکه و ارز سرمایه گذاری کردند راضی تر از بقیه بودند. هر چند دلیل ندارد که لزوما امسال هم همانگونه باشد ولی ممکن است باز هم بازده خوبی در آن بازارها دیده شود.

اما به هر حال، بازار سهام و صندوق های سهامی در چنین سال هایی معمولا بازدهی خوبی به بار می آورند. یعنی اگر فرض کنیم تورم ۳۰ درصد باشد، ممکن است سهام ۵۰ درصد بازده داشته باشد. از آنجایی که بازار سهام در سال گذشته از بقیه بازارها جا ماند احتمال می دهیم که امسال جا ماندگی اش را جبران کند. ناگفته نماند سال گذشته بازار سهام رشد داشت ولی نه آن اندازه که در بازار ارز رشد داشتیم. در نتیجه امسال بخش زیادی از رشد، رشد ناشی از عقب ماندگی است و رشد واقعی نیست. یعنی کسی که سرمایه گذاری کرده است سود واقعی نمی برد. منظور از سود غیر واقعی دروغ یا کلک نیست، بلکه فقط حفظ ارزش دارایی در برابر تورم است. به حفظ ارزش دارایی در برابر تورم سود غیر واقعی می گوییم. کسانی که سال گذشته دلار و طلا خریدند هم سود خاصی نکردند، بلکه ارزش داراییشان را کم و بیش در برابر تورم حفظ کردند.

امسال هم به نظر می رسد بازار سهام این کار را انجام دهد. ولی ریسک های خاص خود را دارد و به آن هایی که تا کنون در این بازار فعالیت نکرده اند توصیه می شود حتما از یک شخص مطلع درباره ریسک ها سوال کنند سپس وارد شوند.