کد خبر: 1946
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

تحلیل تکنیکال قیمت اونس جهانی طلا

تحلیل تکنیکال قیمت اونس جهانی طلا

گروه بازارپول : تازه ترین تحلیل تکنیکال اف ایکس استریت نشان می دهد که سطح حمایتی قیمت طلا در شرایط کنونی ۱۲۷۰ دلار خواهد بود.
قیمت جهانی طلا در شرایطی در سطح ۱۲۹۵ دلاری تثبیت شده است که سرمایه گذاران بین المللی منتظر انتشار متن مذاکرات نشست اخیر فدرال رزرو آمریکا و انتشار گزارش وزارت کار این کشور هستند .
بر اساس این گزارش به نظر می رسد قیمت طلا در شرایط کنونی به سوی تثبیت پیش می رود و قادر به شکستن سطح ۱۳۰۰ دلاری نیست. به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی سطح حمایتی قیمت طلا در شرایط کنونی ۱۲۷۰ دلار خواهد بود و در صورت شکسته شدن این سطح بهترین فرصت برای خرید خواهد بود.
سطح مقاومتی قیمت هر اونس طلا نیز ۱۳۰۵ تا ۱۳۱۵ دلار خواهد بود و در صورت شکسته شدن این سطح زمینه لازم برای افزایش قیمت طلا تا ۱۴۰۰ دلار فراهم خواهد شد.
قیمت جهانی طلا پس از کاهش ۲۸ درصدی در سال ۲۰۱۳ میلادی از ابتدای امسال تاکنون تحت تاثیر بحران اوکراین و تنش در روابط روسیه و غرب با رشد ۷.۵ درصدی روبرو شده است
کاهش سرمایه گذاری روی طلا
روند صعود بهای جهانی طلا از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون با بهبود اقتصاد آمریکا و کمرنگ شدن نگرانی‌های تورمی که مدیران سرمایه را به جست و جوی سود بهتر در سهام و اوراق بهادار ترغیب کرده، ضعیف شده است.
قیمت طلا از اواسط مارس که به بالاترین رکوردش در سال جاری میلادی رسیده بود، بیش از شش درصد افت کرده اما به دلیل شروع خوبی که داشته، همچنان برای سال ۲۰۱۴ رشد قیمت را نشان می‌دهد.
سرمایه گذاران آمریکایی میزان سرمایه گذاری روی طلا را حدود یک سوم در دو ماه گذشته کاهش داده و صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس شاهد کاهش شدید دارایی‌شان بوده اند.
بعضی از مدیران سرمایه امیدوار بودند که بهبود قیمت طلا در ابتدای سال ۲۰۱۴ مقدمه احیای پایدار این فلز گرانبها باشد که سال گذشته بدترین عملکرد سه دهه گذشته را داشت. طلا از رکورد ۱۹۰۰ دلار که در اوت سال ۲۰۰۹ به آن دست یافت، ۳۱.۵ درصد کمتر شده است.
کاهش اخیر قیمت طلا این ترس را در میان خوش بینان بازار زنده کرده که سقوط قیمت سال گذشته اتفاقی نبوده است. آمار اقتصادی بهتر سرمایه گذاران را تشویق کرده دست به ریسک بیشتری بزنند و بانک مرکزی آمریکا با وجود عملکرد اقتصادی ضعیف در زمستان، همچنان برنامه خود برای تعدیل خرید اوراق قرضه را پیش می‌برد. این امر نگرانی‌ها را نسبت به تورم که علت عمده پناه بردن سرمایه گذاران به طلا در سال‌های اخیر بوده، کاهش داده است.
کاهش طلا پس از شروع امیدوارکننده در سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که چگونه عطش سرمایه گذاران برای سود بر هر گونه نگرانی در مورد سلامت اقتصاد جهانی برتری دارد. در سال‌های گذشته رکود، ترس از تورم بالا و مشکلات بدهی اروپا از طلا که پناه مطمئن سرمایه در شرایط بحران شناخته می‌شود، پشتیبانی کرده بود.