کد خبر: 97382
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۸

تحقق شعار “رونق تولید” با تکیه بر سرمایه های داخلی

تحقق شعار “رونق تولید” با تکیه بر سرمایه های داخلی

نامگذاری سال ۹۸ با نام “رونق تولید” از سوی مقام معظم رهبری بایستی مسیر خیر و برکت برای رونق واقعی در کشور باشد، در خصوص تحریم های پیش روی کشور، شرایط برای تولید داخلی و حضور تولید کنندگان داخلی به صورت موثر و فعال قابل فهم تر است؛ درست است که در بحث مواد اولیه و بخشی از تجهیزات وارداتی قطعا دچار برخی مسائل خواهیم بود، ولی در عرصه فروش و تولید ملی شرایط بهتری خواهیم داشت. بایستی دست به دست هم دهیم تا مسائل ناشی از کمبودهای وارداتی تولیدکنندگان با روش های مختلف و قابل پایش با شفافیت رفع شود و از طرف دیگر به داشته های خود تکیه کنیم و بر اساس سرمایه عمومی کشور اقدام و شعار رونق تولید را تحقق ببخشیم. در حوزه قانون گذاری پیشنهاد می گردد، قوانین کاربردی برای نظارت های تخصصی و ارتقای جایگاه حرفه حسابرسی داخلی با هدف شفافیت کامل در شرکت ها مصوب گردد.

رضا توسلی عضو انجمن حسابرسان داخلی ایران در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به مطلب فوق گفت: مدیران، هیات‌مدیره و اعضای غیرموظف شرکت‌ها مسوولیت سنگینی دارند و باید در برابر سهامداران، ذی‌نفعان و مقامات نظارتی پاسخگو باشند؛ بنابراین با توجه به گسترده شدن فعالیت شرکت‌ها، اگر یک مدیر، بازوی کنترلی نداشته باشد، پایش مدیران منتخب تحت مدیریتش دچار پیچیدگی های عدیده خواهد شد.
توسلی با اشاره به اهمیت گزارشگری مالی و افشای اطلاعات گفت: در قانون بازار اوراق بهادار گفته شده که شرکت‌ها باید اطلاعات را در مواعد زمانی مشخص ارائه کنند. حال ممکن است شرکتی، اطلاعات را در موعد مشخص ارائه کند یا اصلا ارائه نکند. در این حال مسئول ندادن اطلاعات و بسته بودن نماد شرکت چه کسی خواهد بود؟

این عضو انجمن حسابرسان داخلی ایران تاکید کرد: امروزه با توجه به مسوولیت‌های قانونی مدیران، لازم است که به حسابرسی داخلی و حاکمیت شرکتی توجه ویژه‌ای بکنیم و وقت آن رسیده که به این موضوع اهمیت بیشتری بدهیم و انرژی بیشتری صرف آن بکنیم.
برپایی گردهمایی ها، نشست ها، همایش های تخصصی و آموزش‌های نوین تخصصی این حوزه ضروری است و کمک می‌کند تا به مسئولیت‌های قانونی‌مان بیشتر آگاه شویم. همچنین موجب ارتقای اعتماد عمومی به بازار سرمایه، افزایش سلامت بازار، افزایش پاسخگویی مدیران، ‌افزایش قابلیت اتکا و افزایش اطلاعات منتشر شده می‌شود.

این عضو پژوهشگران جوان در ادامه با اشاره به اهمیت اطلاعات مالی در تصمیم‌گیری در بازار سرمایه یادآور شد: وضعیت افشای اطلاعات در بازار فعلی با گذشته قابل‌مقایسه نیست و جای تقدیر و تشکر دارد.

**شفافیت اطلاعاتی برای کاهش ریسک تقلب

وی گفت: افزایش کیفیت سرمایه‌گذاری، ارتقای نقدشوندگی، کاهش هزینه سرمایه، کاهش ریسک عدم تقارن اطلاعاتی و کاهش ریسک تقلب و دستکاری در بازار، مهم‌ترین نقش‌های اطلاعات در بازار هستند.

توسلی درباره حسابرسی داخلی تاکید کرد: حسابرسی داخلی، محدود به کنترل‌های داخلی نیست و باید فراتر به آن نگاه کرد. همچنین بحث مدیریت ریسک بسیار مهم است که بحران مالی جهانی نیز آن را اثبات کرد، به‌ویژه ریسک‌های سیستماتیک که در ساختارهای نهادی و کنترل‌های مجموعه‌ها ممکن است اتفاق بیفتد.

این مدیر حسابرسی داخلی افزود: ریسک‌ها در بنگاه‌های مختلف باید متناسب با محیط درونی شناسایی و روش‌های کنترل آن در نظر گرفته شود. همچنین در حوزه گزارشگری مالی، منصفانه بودن گزارش‌های شرکت‌ها باید مدنظر قرار گیرد.

ارتقای بیش از پیش جایگاه حسابرسی داخلی در سال رونق تولید

توسلی پیشنهاد داد: در حوزه شفافیت گزارش دهی و اطلاع رسانی شرکت ها بایستی ساختار شرکت‌ها طبق قوانین نوین و حاکمیت شرکتی بروز شود و جایگاه حسابرسی داخلی ارتقا پیدا کند، زیرا در برخی از شرکت‌ها، این جایگاه ضعیف است و حسابرس داخلی به دلیل خلل قانونی دارای محدودیت های متعددی هستند، در صورتی که باید بازوی اصلی هیات‌مدیره باشد و گزارشات رسمی را در مجامع ارائه نمایند. وی تاکید کرد: حسابرس داخلی باید مستقل باشد، زیرا استقلال وی به شفافیت کمک می‌کند.

ئی در ادامه به راهکارهای موجود اشاره کرد و گفت: مطالعه تجربه سایر کشورها در زمینه حسابرسی داخلی، تدوین نظام راهبری شرکتی، آموزش حسابرسی داخلی و توجه به معیارهای کیفی و اخلاقی در انتخاب مدیران ارشد اجرایی از جمله مدیرعامل و مدیرمالی به شفافیت و کنترل داخلی بیشتر کمک می‌کند.